Radio Białystok | Wiadomości | Budowa kolejnej kurzej fermy spotkała się z protestem mieszkańców

Budowa kolejnej kurzej fermy spotkała się z protestem mieszkańców

autor: Adam Dąbrowski

4.08.2020, 16:41, akt. 17:13

To potężna inwestycja - według planów rocznie ma być tam tuczonych nawet 3 mln kurcząt. Petycję podpisują ludzie z całej Polski, ale "fabryki drobiu" - jak jest nazywana ta ferma - nie chcą przede wszystkim w swoim sąsiedztwie mieszkańcy Kacprowa.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Budowa kurzej fermy spotkała się z protestem mieszkańców Kacprowa - relacja Adama Dąbrowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Internetową petycję przeciwko budowie kurników podpisało w ciągu kilku dni około stu osób. Nie tylko z okolicznych miejscowości, ale także z miast oddalonych o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kilometrów.

Chodzi i inwestycję pod Grajewem, mają tam powstać ogromne kurze fermy, przez autorów petycji nazywanych "fabrykami drobiu", ponieważ rocznie ma być tam hodowanych nawet 3 mln kur. Autorzy pisma zwracają uwagę przede wszystkim na warunki przetrzymywania ptaków i nikłą wartość pokarmową powstającego w takich warunkach mięsa, jednak dla mieszkańców Kacprowa, gdzie powstać ma jedna z takich ferm, ważniejsze są inne problemy.

- Mieszkańcy nie chcą kurników, wiąże się to ze smrodem, z dużym ruchem, TiR-y zaczną jeździć, tam dzieci idą do szkoły, ta droga jest w byle jakim stanie. Na pewno nikt nie zechce tych kurników na naszym terenie. Do tych pierwszych zabudowań to jest bardzo blisko, to jest tylko przez drogę, to będzie smród. Ja wiem, jak śmierdzi, jak kilka kur się ma - mówią mieszkańcy, którzy podpisali petycję.

- Ja w naszym regionie mam trzy lokalizacje i wszędzie protestują - mówi przedsiębiorca z Grajewa, który chce utworzyć kurniki. Myślałem, że to będzie prosty temat. Jeżeli na przykład przychodzą koncerny zachodnie, to przyjmujemy ich z otwartymi rękoma, nieważne co produkują, co robią. Natomiast jeżeli jestem lokalnym przedsiębiorcą, to z automatu protesty. 

- Ludzie protestują, bo obawiają się swojskich klimatów - mówi zastępca wójta gminy Grajewo Jerzy Tyszka. Wschłuchujemy się w głosy ludzi, aczkolwiek na etapie obecnym nic nie można zrobić, tylko rozmawiać. My ze swojej strony, jako gmina, praktycznie możemy tylko od strony prawnej wydawać decyzje administracyjne. To jest działka rolnicza, tam jest plan zagospodarowania przestrzennego, który zezwala na takową działalność.

Protestującym mieszkańcom Kacprowa udało się już raz wstrzymać tę inwestycję w sądzie administracyjnym. Teraz zapowiadają, że gotowi są na wszelkie formy protestu, żeby kurniki w ogóle nie powstały. Inwestor zapowiada jednak, że poniósł już tak duże koszty, że nie zrezygnuje z tego pomysłu.


| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Na razie nie powstaną w Kruszynianach przemysłowe kurniki

5.06.2020, 15:44

Na wniosek części protestujących mieszkańców i Rzecznika Praw Obywatelskich, Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję burmistrz Krynek o środowiskowej zgodzie na uciążliwą inwestycję.


Mieszkańcy Parcewa nie chcą kurników w swoim sąsiedztwie

30.03.2020, 14:18

Protestują, bo nie chcą smrodu we wsi. Mieszkańcy Parcewa w gminie Bielsk Podlaski obawiają się budowy trzech kurników.


Władze gminy Krynki wydały decyzję środowiskową ws. budowy kurzej fermy - mieszkańcy protestują

11.02.2020, 16:00

Boją się hałasu, smrodu i tego, że przez tę inwestycję ubędzie turystów. Mieszkańcy Kruszynian zamierzają dalej walczyć i zapowiadają odwołania od decyzji środowiskowej wydanej przez burmistrza Krynek w sprawie budowy w pobliżu ich wsi dwóch kurników na około 90 tysięcy kur.


Mieszkańcy Kruszynian nie chcą budowy kurzej fermy - napisali setki skarg do urzędu

17.01.2020, 16:42

Jeden z lokalnych rolników, chciałby w Kruszynianach prowadzić przemysłową hodowlę prawie 90 tysięcy kurczaków, co od samego początku budzi sprzeciw części mieszkańców.


Sprawa budowy kurników w Kurianach k. Białegostoku do ponownego rozpatrzenia

6.09.2017, 12:41

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Białymstoku uchyliło negatywną decyzję burmistrza Zabłudowa w sprawie budowy kurników w Kurianach. Kolegium skierowało sprawę do ponownego rozpatrzenia.


W Kurianach, mimo sprzeciwu mieszkańców, mogą powstać kolejne kurze fermy

22.03.2017, 06:00

W podbiałostockich Kurianach, mimo sprzeciwu mieszkańców, mogą powstać kolejne kurze fermy. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała w tej sprawie pozytywną opinię. 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Urodziny PRB

Kino "Świerkowa 1"!
źródło: twitter.com/PremierRP
KRAJ
30.09.2020, 15:53, akt. 1.10.2020, 06:46

Nowi ministrowie w rządzie Mateusza Morawieckiego
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok