Radio Białystok | Wiadomości | Stumetrowa budowa już nad torami - wkrótce pojadą nią kierowcy w Sokółce

Stumetrowa budowa już nad torami - wkrótce pojadą nią kierowcy w Sokółce

autor: Wojciech Szubzda

6.08.2020, 13:07, akt. 7.08.2020, 06:55

Jeszcze w tym roku kierowcy w Sokółce mają korzystać z nowego wiaduktu nad torami kolejowymi. To nawet kilka miesięcy wcześniej niż planowano.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda

Stumetrowa budowa już nad torami - wkrótce pojadą nią kierowcy w Sokółce - relacja Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Kierowcy pojadą nad torami

Wykonawca kończy główne prace, później pozostaną roboty wykończeniowe przy konstrukcji nad ul. Kryńską w Sokółce. Wiadukt usprawni przejazd przez miasto podzielone torami. Wcześniej kierowcy musieli czekać nawet kilkadziesiąt minut, kiedy przejeżdżały pociągi. Teraz też są problemy z przejazdem, bo trzeba korzystać z objazdów, a są na nich ustawione światła.

W czwartek (6.08) wicewojewoda podlaski Tomasz Madras, lokalni samorządowcy i przedstawiciele spółki PKP PLK podczas konferencji na budowie wiaduktu mówili o postępach prac i znaczeniu konstrukcji dla mieszkańców.

Burmistrz Ewa Kulikowska po raz kolejny przypomniała, że wiadukt łączy dwie części miasta podzielone torami. Mówiła, że stary przejazd kolejowo-drogowy, kiedy był zamykany nawet na kilkadziesiąt minut, powodował ogromne korki i problemy w poruszaniu się. Starosta sokólski Piotr Rećko dodał, że to inwestycja ważna nie tylko dla mieszkańców Sokółki, ale i dla mieszkańców całego powiatu.

Z kolei wicewojewoda podlaski Tomasz Madras wskazywał, że mieszkańcy takich miejscowości jak Sokółka długo czekali na kluczowe inwestycje.


- Program inwestycji kolejowych jest symbolem czasów, na które mieszkańcy czekali. Szczególnie takie miejscowości, jak Sokółka i wiele innych, mniejszych - nie metropolie przez wiele lat, wiele dekad czekały na taki moment w historii, kiedy rząd centralny, instytucje państwowe, PKP spojrzą na mniejsze, średnie miejscowości i tutaj także skierują środki inwestycyjne - podkreśla Tomasz Madras.


Wiadukt ma ponad 140 m długości

Jak podaje spółka PKP PLK, wiadukt drogowy nad linią kolejową w Sokółce zwiększy bezpieczeństwo na kolei i ułatwi komunikację w mieście i regionie. 

Kolejarze zapewniają, że pierwsze samochody pojadą wiaduktem nad linią kolejową z Białegostoku przez Sokółkę do granicy z Białorusią jeszcze w tym roku. Dodatkowo piesi i rowerzyści skorzystają z chodnika i ścieżki rowerowej. Dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się budowana jest winda.

Nad ziemią są trzy przęsła wiaduktu. Najdłuższe, środkowe ma rozpiętość 58 metrów, boczne po 42 m. Obiekt będzie miał 142 metry długości oraz ponad 16 metrów szerokości. Już do budowy obiektu zużyto 420 ton stali zbrojeniowej i ponad 300 "gruszek" betonu. Pełne zakończenie wszystkich robót, łącznie z przebudowanym układem drogowym przewidziano na listopad przyszłego roku.

Budowa kosztuje ponad 60 mln zł brutto. Finansują ją: samorząd województwa, PKP PLK - także z pieniędzy unijnych i gmina Sokółka.


| red: mak, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejne przetargi na budowę S19 - to tzw. obejście Bielska Podlaskiego

31.07.2020, 11:12

Inwestycje te mają przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo kierowców i wyprowadzić ruch tirów m.in. z Bielska Podlaskiego. Są przetargi na kolejne odcinki drogi ekspresowej S19 w województwie podlaskim.


20,5 mln zł z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa na budowę wiaduktu w Sokółce

25.05.2020, 13:01

20,5 mln zł z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa będzie w 2020 r. przekazane na trwającą budowę wiaduktu nad torami kolejowymi przy ul. Kryńskiej w Sokółce - poinformował w poniedziałek (25.05) podczas briefingu prasowego on-line marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


Sokólscy radni chcą budowy drugiego wiaduktu kolejowego w mieście

24.12.2019, 12:03

Sokólscy radni chcą budowy wiaduktu kolejowego na ulicy Białostockiej.


Ulica Przemysłowa w Sokółce będzie przebudowana

30.11.2019, 09:36

To wyczekiwana przez mieszkańców Sokółki inwestycja. W mieście będzie przebudowana ulica Przemysłowa, często zalewana podczas obfitego deszczu.


Rozpoczęła się budowa wiaduktu kolejowego w Sokółce

23.05.2019, 16:51

Dzięki tej inwestycji poprawi się bezpieczeństwo na przejeździe kolejowym i usprawniony będzie ruch pojazdów.


Podpisano umowę na budowę wiaduktu nad torami w Sokółce

29.03.2019, 13:16

Ponad 50 mln zł będzie kosztowała budowa wiaduktu nad torami kolejowymi w Sokółce. W piątek (29.03) w Białymstoku podpisano umowę z wykonawcą inwestycji. Wiadukt ma być gotowy za dwa lata.


Burmistrz i radni Sokółki złożyli ślubowanie na pierwszej sesji

21.11.2018, 19:36

Było uroczyste ślubowanie, wybór przewodniczącego Rady Miejskiej oraz deklaracje wspólnego działania na rzecz miasta. W Sokółce burmistrz oraz miejscy radni zebrali się na pierwszej powyborczej sesji. Podczas spotkania ogłoszono, że koalicję w nowej radzie będą tworzyć radni Piotra Bujwickiego i Ewy Kulikowskiej.


PKP PLK i samorządy sfinansują budowę wiaduktu w Sokółce

28.05.2018, 18:43

Po latach starań w Sokółce powstanie bezkolizyjne skrzyżowanie kolejowo-drogowe. Wiadukt nad przejazdem przy ulicy Kryńskiej ma połączyć dwie strony miasta.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 14:13

"Dzień Rowerów" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok