Radio Białystok | Wiadomości | Sąd umorzył postępowanie wobec mężczyzny, który kopnął petardę w kierunku policjantów

Sąd umorzył postępowanie wobec mężczyzny, który kopnął petardę w kierunku policjantów

autor: Marta Nazarko

6.08.2020, 16:35, akt. 18:32

Sąd Okręgowym w Białymstoku utrzymał wyrok i warunkowo umorzył postępowanie wobec kibica Jagiellonii, oskarżonego o naruszenie nietykalności cielesnej policjantów. Chodziło o kopnięcie petardy w kierunku funkcjonariuszy, zabezpieczających przemarsz kibiców na mecz piłkarski w lutym 2019 roku.

Kibice Jagiellonii Białystok zorganizowali Święto ULTRY, fot. Sylwia Krassowska
Kibice Jagiellonii Białystok zorganizowali Święto ULTRY, fot. Sylwia Krassowska

Sąd warunkowo umorzył postępowanie wobec mężczyzny, który kopnął petardę w kierunku policjantów - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wyrok jest prawomocny. Apelację składała obrona, która chciała uniewinnienia, ewentualnie uchylenia wyroku i zwrotu sprawy do pierwszej instancji albo umorzenia sprawy z powodu znikomej społecznej szkodliwości.

Przemarsz, który był tłem wydarzenia, to część tzw. święta Ultry; taką nazwę nosi trybuna najbardziej zagorzałych fanów Jagiellonii Białystok na miejskim stadionie. Przemarsze organizowane są od kilku lat przed pierwszym meczem wiosennej rundy rozgrywek piłkarskiej ekstraklasy, w której występuje białostocki zespół.

Podczas marszu 16 lutego 2019 roku policja zatrzymała kilka osób spośród ok. czterystu, które wzięły w nim udział. Jak informowały wtedy służby prasowe podlaskiej policji, osoby zatrzymane miały rzucać w kierunku funkcjonariuszy zabezpieczających to zgromadzenie, butelki i materiały pirotechniczne.

Sprawa jednego z mężczyzn zakończyła się w czwartek przed Sądem Okręgowym w Białymstoku. Prokuratura zarzuciła mu, że w czasie przemarszu naruszył nietykalność cielesną dwóch funkcjonariuszy "podczas i w związku z pełnieniem przez nich obowiązków służbowych", jakimi było zabezpieczenie przemarszu. Naruszenie nietykalności miało polegać na tym, że kopnął on w stronę tyraliery policyjnej petardę hukową, która eksplodowała bezpośrednio przy dwóch funkcjonariuszach.

W grudniu Sąd Rejonowy w Białymstoku warunkowo umorzył to postępowanie karne na 2-letni okres próby; oskarżony ma też zapłacić 500 zł na cel społeczny oraz opłaty i koszty sądowe.

Wyrok pierwszej instancji zaskarżył obrońca; w jego ocenie nie było dowodów na to, by można było mówić o działaniu w zamiarze bezpośrednim czy nawet jedynie ewentualnym naruszenia nietykalności policjantów, samo kopnięcie petardy był to jedynie "bezwarunkowy odruch" obronny, zaś policjantom, koło których ona upadła i wybuchła, nic się nie stało. Prokuratura chciała utrzymania wyroku.

I sąd to orzeczenie utrzymał w mocy. Jak uzasadniał sędzia Dariusz Gąsowski, w pierwszej instancji dowody zostały ocenione prawidłowo, a wyrok jest słuszny.

Sędzia odniósł się do argumentacji obrony, że funkcjonariuszom nic się nie stało, a całe zdarzenie miało znikomy stopień szkodliwości społecznej. Jak wyjaśniał, fizyczna nietykalność człowieka jest - jak to ujął - "zaledwie dobrem ubocznym", chronionym przez zapisy art. 222 par. 1 Kodeksu karnego (chodzi o naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych).

"Tu podstawowym dobrem jest prawidłowe działanie instytucji publicznej, służby policyjnej jako takiej. Dlatego mówienie, że atak na funkcjonariuszy publicznych - poprzez kopnięcie w ich stronę racy hukowej - jest zachowaniem mało znaczącym i nie zasługującym na stosowanie represji karnej, w moim przekonaniu jest rozumowaniem błędnym, czego wyrazem stała się decyzja o nieuwzględnieniu zmiany wyroku" - mówił sędzia Gąsowski.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sąd uniewinnił kobiety obwinione o udział w próbie zablokowania marszu w Hajnówce

6.08.2020, 07:24

Sąd Okręgowy w Białymstoku prawomocnie uniewinnił w czwartek (6.08) cztery kobiety obwinione o to, że próbowały uniemożliwić przejście uczestnikom marszu upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych, który w 2019 roku odbył się w Hajnówce. Sąd pierwszej instancji uznał je za winne, ale odstąpił od wymierzenia kary.


Przeciwko suwalskiemu sędziemu skierowano do sądu akt oskarżenia

31.07.2020, 14:33

Prokuratura Krajowa skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko suwalskiemu sędziemu Waldemarowi M.. Niemal równo dwa lata temu spowodował on w Suwałkach kolizję i odjechał z miejsca zdarzenia. Zatrzymano go dopiero w Augustowie. Miał 1,75 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.


Apelacja ws. zakłócenia Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

31.07.2020, 13:43

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się w piątek (31.07) proces apelacyjny czterech obwinionych o to, że próbowały uniemożliwić przejście uczestnikom IV Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce (Podlaskie). Sąd I instancji uznał je za winne, ale odstąpił od wymierzenia kary.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 14:13

"Dzień Rowerów" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok