Radio Białystok | Wiadomości | Prawosławna pielgrzymka z Białegostoku na doroczne uroczystości w Supraślu

Prawosławna pielgrzymka z Białegostoku na doroczne uroczystości w Supraślu

autor: Anna Petrovska

9.08.2020, 13:21, akt. 15:11

150 osób bierze udział w prawosławnej pieszej pielgrzymce, która w niedzielę po południu (9.08) wyruszyła z Białegostoku do Supraśla. Pątnicy idą na dwudniowe uroczystości ku czci Supraskiej Ikony Matki Boskiej, należące do głównych świąt w supraskim klasztorze.

Supraśl, fot. Joanna Szubzda
Supraśl, fot. Joanna Szubzda

Pielgrzymka z Białegostoku na doroczne uroczystości w Supraślu - relacja Anny Petrovskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Przez epidemię mniej pątników

Zwykle w tej pielgrzymce, organizowanej przez Bractwo Młodzieży Prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej, bierze udział kilka razy więcej osób. 150 to maksymalna liczba uczestników wynikająca z obowiązujących przepisów dotyczących pandemii koronawirusa. Lista chętnych została zamknięta już pięć dni wcześniej.

Uczestnicy pielgrzymki Białystok-Supraśl do pokonania mają kilkanaście kilometrów, do supraskiego klasztoru dotrą przed wieczornym nabożeństwem inaugurującym obchody. Te odbywać się będą przy ołtarzu polowym przed główną monasterską cerkwią. Początek o 18:00. Główna świąteczna liturgia odbędzie się w poniedziałek o 10:00.

Kajakowa pielgrzymka z Gródka

Jeszcze przed niedzielną inauguracją obchodów kajakami przypłynie rzeką Supraśl ok. 40-osobowa grupa pątników z Gródka. Pierwszy odcinek swojej trasy - z powodu niskiego stanu wód - musieli w sobotę pokonać pieszo, w niedzielę już płyną z Nowosiółek. Ich podróż to nawiązanie do historycznego przekazu o założeniu supraskiego monasteru. Mowa jest w nim o tym, że mnisi z Gródka, szukając bardziej ustronnego miejsca dla swojej działalności, spławili rzeką Supraśl krzyż, a w miejscu, w którym się zatrzymał, powstał klasztor.

Zaginiona ikona

Ikona Supraska jest kopią XI-wiecznej Smoleńskiej Ikony Matki Bożej typu Hodegetrii, co znaczy "Przewodniczka". W XV wieku podarował ją ówczesny zwierzchnik monasteru biskup Józef Sołtan. Była bogato pozłacana i zdobiona drogimi kamieniami. Wkrótce ikona zasłynęła cudami uzdrowień modlących się przed nią chorych.

W 1915 r. w czasie Bieżeństwa wywieziono ją w głąb Rosji i obecnie jej los nie jest znany. Ikona umieszczona w cerkwi św. Jana Teologa jest jedną z dwóch wiernych kopii utraconej.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uroczystość Zaśnięcia świętej Anny w Cerkwi prawosławnej

7.08.2020, 07:14

Jest patronką małżeństw, matek, wdów, piekarzy i żeglarzy. Cerkiew prawosławna świętuje w piątek (7.08) Zaśnięcie św. Anny, matki Bogurodzicy.


Odsłonięto pomnik poświęcony ofiarom bieżeństwa

2.08.2020, 15:06

Pomnik postawiono ze społecznej zbiórki. Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika ofiar bieżeństwa odbyła się w niedzielę (2.08) na prawosławnym cmentarzu przy parafii pw. Proroka Eliasza w Białymstoku.


Nowi męczennicy ziemi podlaskiej 26.07.2020

26.07.2020, 00:50

W Zaleszanach odbyły się uroczystości, podczas których do grona męczenników chełmskich i podlaskich dołączeni mieszkańcy naszego regionu zamordowani w 1946 roku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


Wypadek na wjeździe do Białegostoku, fot. KMP Białystok
WYPADEK
28.09.2020, 08:02, akt. 08:23

Wypadek na wjeździe do Białegostoku


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok