Radio Białystok | Wiadomości | Kultura - Dyskusyjny Klub Filmowy i wystawa rzeźb Jana Miłaszewskiego

Kultura - Dyskusyjny Klub Filmowy i wystawa rzeźb Jana Miłaszewskiego

autor: Olga Gordiejew

10.08.2020, 10:32, akt. 11:00

Spotkanie miłośników dobrego kina oraz wystawa rzeźb jednego z najciekawszych białostockich rzeźbiarzy nieprofesjonalnych to nasze najnowsze propozycje kulturalne. Tych, którzy lubią bawić się słowem, namawiamy do udziału w Regionalnym Otwartym Konkursie Jednego Wiersza.

Fot. Dorota Sokołowska
Fot. Dorota Sokołowska

Dyskusyjny Klub Filmowy KINOCHŁON 

Na początek Augustów i Dyskusyjny Klub Filmowy KINOCHŁON z najnowszą produkcją Elii Suleimana (twórcy "Czasu, który pozostał") – fantastyczną komedią "Tam gdzieś musi być niebo".

To opowieść o mężczyźnie, który jest znudzony życiem w rodzinnym Nazarecie i postanawia szukać swego miejsca gdzie indziej. Zawita na Bliski Wschód, do Paryża i Nowego Jorku, ale jak wiadomo – dobrze wszędzie tam, gdzie nas nie ma. Fascynująca podróż stanie się (również fascynującą!) komedią pomyłek, niemą obserwacją świata i rządzących nim... absurdów.

Zrozumieć i ucieszyć się tym filmem pomoże nam Artur Zaborski – krytyk filmowy. Wielki miłośnik Iranu i jego mieszkańców, perskiej kultury i jej popularyzator w Polsce.

Początek pełnej przygód i humoru filmowej podróży w kinie Iskra w poniedziałek (10.08) o godz. 19:00. 

Wystawa rzeźb Jana Miłaszewskiego

W Galerii Podlaskiego Instytutu Kultury oglądać możemy rzeźby Jana Miłaszewskiego - jednego z najciekawszych białostockich rzeźbiarzy nieprofesjonalnych.

Autor tworzy niewielkich rozmiarów formy rzeźbiarskie, w których ukazuje ludzi wszelkich stanów i profesji, o wyrazistej mowie ciała, a także mimice, pozwalającej z miejsca rozpoznać osoby i odczytać ich emocje. Kameralna aranżacja pozwoli widzom przyjrzeć się bliżej całej różnorodności postaci, od rzemieślników, rolników, kobiet, zastanych przy codziennych zajęciach, osób publicznych, ogólnie znanych, po świętych, nawiązujących stylistyką do gotyckich figur Wita Stwosza. To, co charakterystyczne dla rzeźb Jana Miłaszewskiego, to ironiczne zabarwienie przedstawianych postaci, często nawet zabawne. Przy interesującej formie wzmacnia to siłę ich oddziaływania, stanowiąc osobisty komentarz rzeźbiarza.

Wystawę rzeźb Jana Miłaszewskiego w galerii PIK przy ul. Kilińskiego 8 w Białymstoku oglądać możemy jeszcze przez dwa tygodnie, do 21 sierpnia 2020 r., w dni powszednie od 8:00 do 18:00.

Regionalny Otwarty Konkurs Jednego Wiersza

Tych, którzy lubią bawić się słowem, namawiamy do udziału w VI Regionalnym Otwartym Konkursie Jednego Wiersza.

To propozycja adresowana do pisarzy amatorów i poetów związanych ze środowiskiem wiejskim. Konkurs organizowany jest przez Knyszyński Ośrodek Kultury i poświęcony wybitnej pisarce ludowej – Elżbiecie Daniszewskiej. Tematyka utworów powinna odzwierciedlać codzienne życie wsi, identyfikację i związki autora z Małą Ojczyzną.

1. Konkurs przeznaczony jest dla osób w wieku od lat 16, którzy przygotują jeden wiersz lub prozę (bajka, anegdota, legenda, przekaz etnograficzny) objętość do 5 stron. Utwory nie mogą być wcześniej publikowane ani nagradzane w innych konkursach.

2. Na konkurs każdy autor może nadesłać zestaw: wiersz oraz prozę.

3. Jeden autor może nadesłać tylko jeden zestaw utworów.

Najlepsza praca konkursowa będzie uhonorowana Statuetką Nagrody Literackiej im. Elżbiety Daniszewskiej.

Jako zgłoszenie uczestnictwa w konkursie traktuje się przesłanie tekstu wiersza lub prozy z dopiskiem "Konkurs Literacki im. Elżbiety Daniszewskiej" na e-mail: renatka1291@wp.pl lub grzeszczyk.anna@gmail.com

Prace można wysyłać do 20 sierpnia 2020 r.

Rozstrzygnięcie konkursu na początku września podczas VI Biesiady Literackiej w Knyszyńskim Ośrodku Kultury.

| red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Święto Kultury Białoruskiej w amfiteatrze i w maseczkach

9.08.2020, 16:50

Ok. 140 artystów z zespołów tanecznych i muzycznych prezentuje swoje dokonania na dorocznym Święcie Kultury Białoruskiej, które w niedzielę po południu (9.08) odbywa się w Białymstoku. W związku z pandemią zmieniono miejsce na amfiteatr, a widzowie muszą mieć zakryty nos i usta.


Opera i Filharmonia Podlaska rozpoczyna cykl letnich koncertów pod gwiazdami [zdjęcia]

8.08.2020, 10:41

Koncert "Słoneczna namiętność" otwiera cykl letnich spotkań w amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej.


Up To Date Festival 2020 w wyjątkowej formie: online i z niewielkim udziałem publiczności

5.08.2020, 13:45

Mierzenie temperatury, obowiązkowe maseczki i koncerty transmitowane przez Internet. To między innymi czeka sympatyków festiwalu w tegorocznej edycji Up To Date.


400 mln zł dla instytucji kultury w ramach Funduszu Wsparcia Kultury

5.08.2020, 11:47

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński zapowiedział, że w ramach Funduszu Wsparcia Kultury do instytucji kultury trafi ok. 400 mln zł. Wsparcie wyniesie do 40 proc. strat deklarowanych przez instytucje samorządowe i do 50 proc. w przypadku przedsiębiorców i organizacji pozarządowych.


12. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej

8.11.2020, 11:15

To pierwszy w Polsce północno-wschodniej nowatorski festiwal muzyki dawnej. Od 11 lat jest jednym ze stałych punktów w ofercie kulturalnej Białegostoku.


W Galerii PIK można oglądać rzeźby Jana Miłaszewskiego

2.08.2020, 12:26

"Posiadam dwie pasje - transport towarów dużym pojazdem na duże odległości i dla odskoczni - rzeźbienie w drewnie"- tak mówi Jan Miłaszewski, autor ciekawych rzeźb, jakie oglądać można w Galerii PIK przy ul. Kilińskiego w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!Wypadek na wjeździe do Białegostoku, fot. KMP Białystok
WYPADEK
28.09.2020, 08:02, akt. 08:23

Wypadek na wjeździe do Białegostoku

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok