Radio Białystok | Wiadomości | Kolejny etap odtwarzania XVI-wiecznych fresków w Supraślu

Kolejny etap odtwarzania XVI-wiecznych fresków w Supraślu

10.08.2020, 15:58, akt. 16:02

Ścianę północną nawy głównej, filary, chór i narteks, czyli przedsionek obejmuje kolejny etap odtwarzania XVI-wiecznych fresków, zdobiących niegdyś główną cerkiew klasztoru w Supraślu, jednego z najważniejszych w kraju prawosławnych ośrodków życia monastycznego.

Prace nad rekonstrukcją fresków supraskich, 1.05.2020. fot. Anna Petrovska
Prace nad rekonstrukcją fresków supraskich, 1.05.2020. fot. Anna Petrovska

Część prac finansowana jest z własnych środków klasztoru, w których zbiórkę włączyli się też wierni. "Odtworzenie fresków na ścianie północnej zostało wsparte docelowym dofinansowaniem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i gminy Supraśl" - poinformował w komunikacie supraski monaster, zwracając się z prośbą o dalszą pomoc finansową.

Freski są odtwarzane w cerkwi Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, najważniejszej w supraskim klasztorze. Świątynia, wzniesiona w latach 1503-10 w stylu gotycko-bizantyjskim, została w 1944 roku wysadzona w powietrze przez Niemców. Obecnie jest już zrekonstruowana (prace rozpoczęto w 1984 roku) i wykorzystywana do celów religijnych, ale wewnątrz wciąż trwają prace wykończeniowe.

Projekt odtworzenia fresków, których uratowane fragmenty można oglądać w Muzeum Ikon, działającym w zabudowaniach monasteru, pojawił się kilka lat temu.

Bazuje na założeniu, że wykorzystywane są oryginalne techniki pracy na mokrym tynku, bo tak pięć wieków temu pracował autor supraskich polichromii - serbski mnich Nektariusz (według zapisów archiwalnych, zakończył prace nad nimi w 1557 r.). Technologia ta polega na tym, że fresk (nanoszenie kolorów) może być wykonywany tylko w tym czasie, w którym wysycha tynk.

Głównym źródłem wiedzy o tym, jak wyglądały supraskie freski, jest dokumentacja fotograficzna z początku XX w., ale twórcy posiłkowali się też np. książką o wykonywaniu fresków, którą Nektariusz napisał.

Prowadzone też były analizy porównawcze fresków z cerkwi m.in. z Serbii, Rumunii, Bułgarii, św. Góry Athos (Grecja) i Węgier. W tych miejscach supraskiej świątyni, co do których brakuje zapisów czy fotografii, specjaliści sięgają do kanonu cerkiewnych fresków z podobnego okresu i podobnego stylu właśnie z takich świątyń.

Prace są prowadzone od 2016 roku. Pierwszy etap obejmował przede wszystkim centralną kopułę świątyni. Kolejny - łuki i sklepienia naw bocznych, potem zaś została wykonana część ołtarzowa, następnie wykonano freski w nawie głównej, na jej zachodniej i południowej ścianie.

Jak wynika z danych supraskiego klasztoru, to w sumie ponad 1 tys. m kw. fresków. Część chóralna, północna ściana nawy głównej, narteks i kolumny to ok. 900 m kw. powierzchni. Część tych prac (np. większa część ściany północnej) już wykonano, inne wciąż trwają.

Klasztor chciałby w tym roku zakończyć wszelkie prace związane z odtwarzaniem tych fresków. Jeśli plan powiedzie się, w przyszłym roku świątynia mogłaby być konsekrowana.

Prace finansowane były dotąd z kilku źródeł, również np. z dotacji z programu "Ochrona zabytków" resortu kultury i Funduszu Kościelnego na konserwację i remonty obiektów sakralnych.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


2,2 mln zł na remonty i konserwacje ponad 50 zabytków w regionie

4.05.2020, 08:16

2,2 mln zł przeznaczył w tym roku podlaski konserwator zabytków na renowację i konserwację zabytkowych budynków a także pomników, obrazów czy ołtarzy - podano w czwartkowym komunikacie. Dotację otrzyma ponad 50 zabytków.


Jest dotacja na kontynuację prac przy rekonstrukcji fresków w cerkwi klasztoru w Supraślu

25.04.2020, 14:45

Dzięki tym pieniądzom będą kontynuowane prace przy rekonstrukcji fresków w cerkwi klasztoru w Supraślu. Umowę na dotację w wysokości 40 tys. zł podpisali burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski i biskup supraski Andrzej.


Ikony-relikty na nowej wystawie Muzeum Ikon w Supraślu [zdjęcia]

6.12.2019, 18:08

XVI-, XVII- i XVIII-wieczne ikony z nieistniejących już podlaskich świątyń można od piątku oglądać na nowej wystawie stałej w Muzeum Ikon w Supraślu k. Białegostoku. W "Sali Podlasie" prezentowane są m.in. unikatowe XVII-wieczne ikony z prawosławnego monasteru w Supraślu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: unsplash.com
DZIEŃ BABCI
21.01.2021, 07:12, akt. 11:06

Dziś obchodzimy Dzień Babci
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok