Radio Białystok | Wiadomości | Jest dotacja na kontynuację prac przy rekonstrukcji fresków w cerkwi klasztoru w Supraślu

Jest dotacja na kontynuację prac przy rekonstrukcji fresków w cerkwi klasztoru w Supraślu

autor: Wojciech Szubzda

25.04.2020, 14:45, akt. 23:24

Dzięki tym pieniądzom będą kontynuowane prace przy rekonstrukcji fresków w cerkwi klasztoru w Supraślu. Umowę na dotację w wysokości 40 tys. zł podpisali burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski i biskup supraski Andrzej.

fot. Anna Petrovska
fot. Anna Petrovska

Renowacja XVI-wiecznych fresków trwa od kilku lat, a teraz specjaliści pracują w części chóralnej świątyni - powiedział Polskiemu Radiu Białystok burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski.


Część ścian już jest rozpisana freskami. Najpierw robili to Serbowie, teraz robią to Białorusini. Już nie dużo zostało, żeby to ukończyć. Mam nadzieję, że to pomoże klasztorowi stworzyć piękny obraz w środku, dekorację w cerkwi Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i że to będzie jeden z magnesów przyciągających turystów

 - mówi Radosław Dobrowolski.


Ambitny projekt odtworzenia fresków, których uratowane fragmenty można oglądać w Muzeum Ikon, działającym w zabudowaniach monasteru, pojawił się kilka lat temu. Opiera się na założeniu, że wykorzystywane są oryginalne techniki pracy na mokrym tynku, bo tak pięć wieków temu pracował autor supraskich polichromii - serbski mnich Nektariusz (według zapisów archiwalnych, zakończył prace nad nimi w 1557 r.). Technologia ta polega na tym, że fresk (nanoszenie kolorów) może być wykonywany tylko w tym czasie, w którym wysycha tynk.


Głównym źródłem wiedzy o tym, jak wyglądały supraskie freski, jest dokumentacja fotograficzna z początku XX w., ale twórcy posiłkowali się też np. książką o wykonywaniu fresków, którą Nektariusz napisał.

Prace są prowadzone od 2016 roku. Początkowo freski odtwarzali specjaliści z Serbii, a teraz z Białorusi. Pierwszy etap obejmował przede wszystkim centralną kopułę świątyni. Kolejny - łuki i sklepienia naw bocznych, potem zaś została wykonana część ołtarzowa, następnie wykonano freski w nawie głównej, na jej zachodniej i południowej ścianie.

Obecnie trwają prace na chórze, gdzie w XVI wieku fresków nie było; teraz, żeby dopełnić program ikonograficzny w całej świątyni, na powierzchni ok. 200 metrów kwadr. sklepienia i ścian części chóralnej znajdą się sceny o stworzeniu świata.


Radosław Dobrowolski dodaje, że prace przy odtwarzaniu fresków mogą się wkrótce zakończyć.


Jest szansa, że w tym roku wszystko się zakończy ponieważ wiadomo, że są bardzo wielkie starania metropolity Sawy, aby dokonano poświęcenia cerkwi. Metropolita Sawa chce osobiście konsekrować supraską cerkiew

 - mówi Radosław Dobrowolski.


Freski są odtwarzane w cerkwi Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, najważniejszej w supraskim klasztorze. Świątynia, wzniesiona w latach 1503-1510 w stylu gotycko-bizantyjskim, została w 1944 roku wysadzona w powietrze przez Niemców. Obecnie jest już zrekonstruowana (prace rozpoczęto w 1984 roku) i wykorzystywana do celów religijnych, ale wewnątrz wciąż trwają prace wykończeniowe.

źródło: PAP | red: maj, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Cerkiew Zwiastowania Bogurodzicy w Supraślu pięknieje 22.02.2020

22.02.2020, 13:29

W audycji porozmawiamy o supraskich freskach - sakralnych malowidłach na ścianach cerkwi Zwiastowania Bogurodzicy.


Promocja książki o supraskich freskach

21.12.2019, 12:55

Archiwalne fotografie fresków, sposoby badania tych unikatowych zabytków oraz ich rekonstrukcji a także niepublikowane wcześniej artykuły badaczy znaleźć można w najnowszej publikacji, która w sobotę (21.12) ma swoją promocję w Muzeum Ikon w Supraślu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok