Radio Białystok | Wiadomości | Koncert plenerowy: Białystok Ghetto Underground [zdjęcia, wideo]

Koncert plenerowy: Białystok Ghetto Underground [zdjęcia, wideo]

14.08.2020, 11:04, akt. 11:35

Koncert Białystok Ghetto Underground odbył się w miejscu, gdzie 77 lat temu, podczas powstania w getcie, miały miejsce najcięższe walki. Pośród współczesnych bloków, na rogu ulic Jurowieckiej i Fabrycznej, rozbrzmiały pieśni z getta i obozów.

Koncert plenerowy: Białystok Ghetto Underground, fot. Sylwia Krassowska
Koncert plenerowy: Białystok Ghetto Underground, fot. Sylwia Krassowska

Tym razem nie było "Rebeki" ani "Skrzypka na dachu". Nie było sentymentalnych skrzypiec i rzewnych melodii. W repertuarze zabrzmiały interpretacje pieśni gettowych i obozowych w aranżacjach elektro, cold wave, stoner, punk i hip-hop. Artyści śpiewali o śmierci, wściekłości, walce, izolacji, tęsknocie, miłości i nienawiści. 


Koncert w wyjątkowym miejscu 

O tym pisali polscy Żydzi zamknięci za murami obozów koncentracyjnych i gett. Także getta białostockiego, na którego gruzach w czwartek wieczorem (13.08) odbył się koncert. Domy przy Jurowieckiej, Ciepłej, Fabrycznej, Nowogródzkiej były świadkami największego zrywu antyhitlerowskiego w Białymstoku – powstania w getcie w sierpniu 1943 r. Te same domy były świadkami koncertu z utworami, które od czasów wojny w większości nigdy nie były w Polsce grane, z pierwszymi polskimi tłumaczeniami tekstów z jidysz.

  

"Ghetto Underground" to angielskojęzyczne tłumaczenie "Ruchu oporu getta – podziemia niepodległościowego", ruchu prowadzącego walkę z niemieckim okupantem i zakazaną antyhitlerowską działalność kulturalną.

Bazą tekstów był przede wszystkim zbiór autorstwa Szmerke Kaczergińskiego wydany w jidysz w 1948 r. w Nowym Jorku pn. “Lider fun Di Getos Un Lagern” (“Pieśni gett i obozów”). Publikacja ta nie została nigdy wydana w Polsce ani nawet przetłumaczona na jęz. polski, były to więc w większości pierwsze polskie tłumaczenia tekstów i współczesne aranżacje utworów muzycznych inspirowane oryginalnymi kompozycjami.

Mieszkańcy Białegostoku mogli usłyszeć m.in. znaną na całym świecie pieśń „Rywka szabasowa wdowa” (“Rivkele Di Shabesdike”) napisaną w białostockim getcie, przedstawiająca kobietę, która straciła męża w „akcji sobotniej” 12 lipca 1941 r., podczas której Niemcy zamordowali ok. 5000 białostockich Żydów. Pieśń ta jest uważana za hymn ku czci pomordowanych w Holokauście i doczekała się wielu wykonań na całym świecie w jidysz, teraz po raz pierwszy usłyszymy ją po polsku. „Tęsknię” to liryczna piosenka napisana przez nieznanego autora/autorkę w Auschwitz, której pochodzenia na podstawie samego tekstu nie sposób się domyślić, a obrazuje znane każdemu z nas uczucia, które pomimo tragicznej sytuacji w obozie koncentracyjnym nadal trwały w ludziach skazanych na zagładę. „Bomby” to z kolei utwór powstały w getcie wileńskim, napisany przez znanego wileńskiego lekarza R. Bużańskiego po bombardowaniu miasta przez lotnictwo sowieckie w 1942 r. Pozostałe utwory koncertu „Białystok Ghetto Underground” również przedstawiają obserwacje i uczucia ludzi zamkniętych za murami obozów koncentracyjnych i gett.


Białystok Ghetto Underground w składzie:
Radek Orłowski (Radius) – kompozycje, aranżacje, gitara, wokal
Kamil Sak – gitara
Izabela Brynda – skrzypce
Katarzyna Hajduczenia (Catriel) – aranżacje, wokal
Piotr Znaniecki – koncepcja projektu, tłumaczenia tekstów, instrumenty perkusyjne
oraz goście:
Michał Ciruk (Cira)
Cezary Tabor (Obywatel NIP)


źródło: mat. pras. | red: sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Nieobecna rodzina" - zbliża się 77. rocznica wybuchu powstania w getcie białostockim

10.08.2020, 13:37

W najbliższą niedzielę i poniedziałek (16-17.08), w budynku dawnej szkoły żydowskiej Tarbut przy ulicy Lipowej w Białymstoku, odbędzie się cykl spotkań i wystawa poświęcona historii białostockich Żydów.


Wystawy, spotkania, filmy, by przypomnieć 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie białostockim

2.08.2020, 17:49

Wystawa poświęcona sztetlom Białostocczyzny, spotkania dotyczące historii Żydów w regionie i Polaków pomagającym tej społeczności - złożą się na wydarzenia towarzyszące obchodom 77. rocznicy wybuchu powstania w białostockim getcie. Odbędą się 16-17 sierpnia.


79. rocznica spalenia Wielkiej Synagogi w Białymstoku [zdjęcia]

27.06.2020, 07:06

W Białymstoku upamiętniono w sobotę ofiary spalenia przez Niemców 79 lat temu Wielkiej Synagogi. Przy pomniku przypominającym o tej tragedii składano wieńce i zapalono znicze. Na skwerze obok odsłonięto instalację artystyczną - rzeźbę Żyda samotnie siedzącego na ławce.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!

fot. Marcin Mazewski
REGION
20.09.2020, 07:18, akt. 13:15

24. Cross Trzeźwości w Suchowoli

źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 14:13

"Dzień Rowerów" w Białymstoku
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok