Radio Białystok | Wiadomości | Kultura: ostatni wieczór LASFestu, koncert familijny w OiFP, Salon Ambientu w Wasilkowie

Kultura: ostatni wieczór LASFestu, koncert familijny w OiFP, Salon Ambientu w Wasilkowie

autor: Olga Gordiejew

15.08.2020, 07:33, akt. 07:52

To będzie weekend pełen kulturalnych wrażeń.

"Brzydki Kaczorek" w OiFP, fot. Monika Kalicka
"Brzydki Kaczorek" w OiFP, fot. Monika Kalicka

Wyjątkowy koncert na naszej antenie 

"Głos duszy" - to tytuł koncertu, który będziemy transmitować w Polskim Radiu Białystok z kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku. Usłyszymy różne wykonania popularnej pieśni Ave Maria, ale także autorskie kompozycje Wojciecha Popielarza czy Tadeusza Trojanowskiego w interpretacji sopranistki Małgorzaty Trojanowskiej. Na organach towarzyszyć jej będzie Rafał Sulima. Koncert i nasza radiowa transmisja rozpocznie się o 19:05


Ostatni wieczór LASFestu

W Siedlisku Kultury Solniki 44 finałowy wieczór LASFestu. 

Na zakończenie leśnego festiwalu w ramach Rykowiska koncert "Tymański/Ciechowski" (Tymon Tymański gra piosenki Grzegorza Ciechowskiego), początek o 20:00.

Ten koncert to intrygujący powrót do muzyki i tekstów, które nigdy nie przestały być aktualne, stając się kanonem polskiego rocka. Tymon Tymański sięga po utwory Grzegorza Ciechowskiego oraz legendarnej grupy Republika, jak również po swoje własne, inspirowane twórczością tczewskiego artysty.


Emisja reportażu radiowego Joanny Sikory na festiwalu literackim 

Trwa też festiwal literacki "Patrząc na Wschód" w Budzie Ruskiej. Dziś od 13:30 i 14:30 zaplanowano warsztaty ceramiczne.

O 17:00 spotkanie z Adamem Robińskim wokół książki "Kiczery. Podróż przez Bieszczady",

O 18.30: Kraina Bugu nad Czarną Hańczą: spotkanie ze Stanisławem Bajem wokół książki Pieśni, wierzenia, przysłowia w mowie miejscowej,

O 20:00 Agnieszka Pajączkowska opowie o Wędrownym zakładzie fotograficznym,

O 21:00 dolinami Biebrzy i Narwi: pokaz slajdów i opowieść o ptakach oraz festiwalowa premiera fotograficznej książki Roberta Bałdygi Ptaki doliny Biebrzy i Narwi,

O 22:00-22:30: emisja reportażu radiowego Joanny Sikory "Już idę do grobu".

    

 Jutro - 16 sierpnia spotkania z pisarzami rozpoczną się o 15:00, na początek Urszula Zajączkowska opowie o książce "Patyki, badyle".

O 16:00: spotkanie z Pawłem Średzińskim wokół książki "Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma."

O 17:30 Gruzja na pokaz i od kuchni: spotkanie ze Stasią Budzisz, autorką książki "Pokazucha. Na gruzińskich zasadach" i Marcinem Sawickim, autorem książki "Gruzja. Opowieści z drogi".

O 18:30 spotkanie z Anetą Prymaką-Oniszk i Jędrzejem Morawieckim wokół antologii "Ojczyzna dobrej jakości. Reportaże z Białorusi".

O 20:00 pokaz filmu Koncert życia i spotkanie z reżyserem Mikołajem Wawrzeniukiem, 

O 21:30 po wodzie się niesie - koncert folkowo-elektroniczny w wykonaniu Miss God.


Ponieważ Festiwal odbywa się w wyjątkowej sytuacji, wpuszczane będą jedynie osoby zaopatrzone w maseczki i płyny odkażające. Z racji, że jednorazowo może się gromadzić nie więcej niż 150 osób, prosimy o namysł i rozwagę nad każdym z punktów programu, tak, by skorzystać mogli także inni.

Większość spotkań odbywa się na świeżym powietrzu, w plenerze.

 

Obchody Święta Wojska Polskiego 

Plenerowy pokaz filmu i warsztaty edukacyjne dla dzieci to pomysł na kulturalne upamiętnienie setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego.

Oficjalne miejskie uroczystości rozpoczną się o 12:30 pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Z okazji rocznicy zaplanowano także wydarzenia specjalne. To między innymi warsztaty edukacyjne dla dzieci, a także spacer historyczny szlakiem Bitwy o Białystok z 22 sierpnia 1920 roku organizowane przez Muzeum Wojska w Białymstoku. Warsztaty rozpoczynają się o godzinie 13:00 na skwerze przed muzeum i trzeba się na nie było wcześniej zapisać. Spacer zaplanowany jest na godzinę 15:00 i w nim mogą wziąć udział wszyscy chętni, którzy stawią się przy pomniku poległych żołnierzy przy ulicy Zwycięstwa. Natomiast wieczorem około godziny 19:00 - 20:00 będzie można zobaczyć plenerowy pokaz dramatu wojennego z 1920 roku, „Dla Ciebie, Polsko”.

W Choroszczy o 20:30 na Rynku 11 Listopada będzie można zobaczyć plenerowy pokaz filmu „Legiony”.

 

Opera zaprasza najmłodszych do świata bajek 

A już jutro w amfiteatrze wystąpią bohaterowie musicalowych bajek ze sceny Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Czy to Kaczorek z bajki Brzydki Kaczorek, czy Węgiel z Adonis ma gościa, czy Czerwony Kapturek ze Sprawy Kapturka Cz. każdy z bohaterów bajek muzycznych OiFP szuka przyjaźni, miłości, akceptacji. Na scenie bawią nas, jednocześnie ucząc, czasem wzruszają, czasem rozśmieszają do łez. Podczas koncertu Opera to moja bajka w postaci z tych niezapomnianych historii wcielą się: Monika Ziółkowska, Dorota Białkowska, Maciej Nerkowski, Bartłomiej Łochnicki, Rafał Supiński. Solistom akompaniować będą muzycy Orkiestry OiFP.

Koncert "Opera to moja bajka! Niezapomniane przeboje baśniowych musicali" rozpocznie się w niedzielę (16.08) w południe, a solistom akompaniować będą muzycy Orkiestry OiFP.

 

"Nieobecna rodzina" - 77. rocznica wybuchu powstania w getcie białostockim

W budynku dawnej żydowskiej szkoły rzemieślniczej Tarbut przy ulicy Lipowej zaplanowano dwudniowe wydarzenie "Nieobecna Rodzina" z okazji rocznicy wybuchu powstania w getcie białostockim. To m.in.: koncerty, wystawy, wykłady, filmy i performance.

Wydarzenie zacznie się w niedzielę (16.08) o godz. 16:00 i będzie kontynuowane w poniedziałek (17.08) o 17:00.

Organizatorzy chcą przypomnieć mieszkańcom o bardzo ważnej polsko-żydowskiej historii Białegostoku.


W niedziele zaplanowano też "Berjozkele - kołysanki i pieśni wieczorne jidysz". To projekt muzyczny reinterpretujący w nowoczesny sposób tradycyjne i przedwojenne utwory w języku jidysz, nastrojem i tematyką związane z nocą, ciszą, snem. 

Początek o 19:00 w Parku Planty, przy fontannie. W razie niepogody koncert odbędzie się w klubie Fama.

 

Salon Ambientu w Wasilkowie 

A na Cyplu w Wasilkowie jutro Pierwszy Nadrzeczny Salon Ambientu. To kolejna inicjatywa, która wychodzi poza standardowe przestrzenie wydarzeń salonowych. Wasilków – gospodarz tej edycji – świetnie skomunikowany z miastem, w kilka chwil pozwoli uczestnikom na szybką ucieczkę i oddanie się dźwiękom i relaksowi w otoczeniu przyjemnie szumiącej wody. Początek nadrzecznej imprezy od 16:00 - 22:00. Wstęp wolny.

 

Czas na kino 

W Kinie Forum - w niedzielę - Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na filmy: Dla Ciebie Polsko / Cud nad Wisłą.

Zaplanowano też spotkanie z Maciejem Rosalakiem, historykiem i dziennikarzem w związku z 100. rocznicą Cudu nad Wisłą. Początek seansu o 15:00.        

 

Suwałki świętują 300-lecie 

Biegi, koncerty, wystawy to również część atrakcji z okazji 300-lecia Suwałk.

W sobotę (15.08) od 15:00 na bulwarach przy Czarnej Hańczy zaplanowano m.in. animacje dla dzieci, puszczanie latawców i rodzinne wyścigi canoe na rzece. Jednym z głównych punktów tego dnia będzie zakopanie na bulwarach Kapsuły Czasu i widowisko historyczne pt. "Kartki z historii Suwałk" nawiązujące do nadania praw miejskich, w Parku Konstytucji 3 Maja. Ten dzień zakończy koncert Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna.

W niedzielę (16.08) występować będą lokalne zespoły, a  na koniec koncert dziękczynny barokowej muzyki religijnej z okazji 300-lecia Miasta Suwałk w Konkatedrze św. Aleksandra.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Obchody Święta Wojska Polskiego w Podlaskiem [zdjęcia, wideo]

15.08.2020, 07:07

Plenerowy pokaz filmu, warsztaty edukacyjne dla dzieci oraz uroczysty apel – w ten sposób w Białymstoku w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej upamiętnione będzie Święto Wojska Polskiego.


Koncert plenerowy: Białystok Ghetto Underground [zdjęcia, wideo]

14.08.2020, 11:04

Koncert Białystok Ghetto Underground odbył się w miejscu, gdzie 77 lat temu, podczas powstania w getcie, miały miejsce najcięższe walki. Pośród współczesnych bloków, na rogu ulic Jurowieckiej i Fabrycznej, rozbrzmiały pieśni z getta i obozów.


Koncert familijny w OiFP - zabrzmią największe przeboje z musicalowych bajek

14.08.2020, 10:37

Największe przeboje z musicalowych bajek zabrzmią podczas kolejnego koncertu w ramach letniej sceny Opery i Filharmonii Podlaskiej.


Kultura w regionie: festiwal literacki "Patrząc na Wschód" i koncert plenerowy: Białystok Ghetto Underground

13.08.2020, 12:29

Spotkania z reportażystami i pisarzami: Agnieszką Pajączkowską, Adamem Wajrakiem, Jackiem Milewskim czy Pawłem Goźlińskim, spacer śladami staroobrzędowców, ornitologiczny, nocne podsłuchiwanie przyrody, koncert Miss God czy emisja reportażu naszej radiowej koleżanki Joanny Sikory "Już idę do grobu". 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok