Radio Białystok | Wiadomości | Kultura w regionie: festiwal literacki "Patrząc na Wschód" i koncert plenerowy: Białystok Ghetto Underground

Kultura w regionie: festiwal literacki "Patrząc na Wschód" i koncert plenerowy: Białystok Ghetto Underground

autor: Olga Gordiejew

13.08.2020, 12:29, akt. 12:55

Spotkania z reportażystami i pisarzami: Agnieszką Pajączkowską, Adamem Wajrakiem, Jackiem Milewskim czy Pawłem Goźlińskim, spacer śladami staroobrzędowców, ornitologiczny, nocne podsłuchiwanie przyrody, koncert Miss God czy emisja reportażu naszej radiowej koleżanki Joanny Sikory "Już idę do grobu". 

Festiwal "Patrząc na Wschód", fot. mat. org.
Festiwal "Patrząc na Wschód", fot. mat. org.

Festiwal literacki "Patrząc na Wschód"

Dziś zaczyna się 4-dniowy festiwal literacki "Patrząc na Wschód" w Budzie Ruskiej. Na początek w czwartek (13.08) warsztaty przyrodnicze, później spotkanie z Lechem Pileckim i festiwalowa premiera książki "Ach, ten świat! Migawki z podróży" oraz opowieść o podróżach do krajów, które lubią dźwięk, a nie znoszą ciszy, wystawa piór ptasich, pokaz filmu Piłsudski Bronisław. Zesłaniec, etnograf, bohater i spotkanie z reżyserem Waldemarem Czechowskim i pokaz filmu "Powroty do domu" o profesorze Andrzeju Strumille w reżyserii Waldemara Czechowskiego; pokaz slajdów Piotra Malczewskiego o profesorze i wieczór wspomnień przy spadających gwiazdach.Szczegółowy program 6. edycji festiwalu literackiego "Patrząc na Wschód"Koncert plenerowy: Białystok Ghetto Underground

A w Białymstoku dziś koncert plenerowy "Białystok Ghetto Underground"". To program muzyczny składający się w całości z pieśni gettowych i obozowych.

"Ghetto Underground" to angielskojęzyczne tłumaczenie "Ruchu oporu getta – podziemia niepodległościowego", ruchu prowadzącego walkę z niemieckim okupantem i zakazaną antyhitlerowską działalność kulturalną.

Tym razem nie będzie "Rebeki" ani "Skrzypka na dachu". Nie będzie sentymentalnych skrzypiec i rzewnych melodii. Będzie elektro, cold wave, stoner, punk, hip-hop. Będzie o śmierci, wściekłości, walce, izolacji, tęsknocie, miłości i nienawiści. Początek koncertu o 20:30

Wystąpią m.in.:Radek Orłowski (Radius), Kamil Sak, Izabela Brynda, Katarzyna Hajduczenia, Piotr Znaniecki oraz goście: Michał Ciruk (Cira) i Cezary Tabor (Obywatel NIP).

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. 


"White River" w 6-Ścian PUB

W Sześcian Pubie dziś "White River" - kapela założona dla przyjemności wspólnego grania. Grupa gra covery - bez względu na gatunki muzyczne, ale tak się składa, że zawsze jest to coś, co mieści się w kanonie rocka.

W czasie koncertu usłyszymy m.in. kawałki Lennego Kravitza, Cutting Crew, U2, Toto, Kings Of Leon, Lady Punk, Guns n'Roses.

Początek koncertu o 20:00.


"Ukryta gra" w Heliosie 

A w ramach Kultury  Dostępnej w Heliosach dziś film "Ukryta gra".

W czasie zimnej wojny amerykańskie tajne służby porywają genialnego matematyka, aby stanął do szachowego pojedynku przeciwko sowieckiemu mistrzowi. Międzynarodowy turniej w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki okazuje się jednak tylko przykrywką do szpiegowskiej gry, w której stawką jest uratowanie ludzkości przed zagładą nuklearną. 

Początek o 13:00 i 18:00 w Kinach Helios.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kultura w regionie: spotkanie autorskie i kino konesera

12.08.2020, 11:31

Przedstawiamy kolejne regionalne propozycje kulturalne na najbliższy czas.


W Suchowoli oglądać można wystawę poświęconą ludziom noszącym pomoc prześladowanym Żydom w II wojnie światowej

23.02.2020, 16:28

Inspiracją do ściągnięcia ekspozycji była bohaterska postawa jednej z rodzin.


77. rocznica likwidacji getta w Białymstoku

5.02.2020, 09:52

To ważna data w historii Białegostoku, 77 lat temu - 5 lutego 1943 r. Niemcy rozpoczęli likwidację getta w mieście.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!

fot. Marcin Mazewski
REGION
20.09.2020, 07:18, akt. 13:15

24. Cross Trzeźwości w Suchowoli

źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 14:13

"Dzień Rowerów" w Białymstoku
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok