Radio Białystok | Wiadomości | Kultura w regionie: spotkanie autorskie i kino konesera

Kultura w regionie: spotkanie autorskie i kino konesera

autor: Olga Gordiejew

12.08.2020, 11:31, akt. 12:05

Przedstawiamy kolejne regionalne propozycje kulturalne na najbliższy czas.

fot. Olga Gordiejew
fot. Olga Gordiejew

Spotkanie z Mirosławem Tryczykiem

W białostockiej Famie, w środę (12.08) spotkanie z Mirosławem Tryczykiem, autorem książki "Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć". 

Mirosław Tryczyk odkrył, że jego dziadek uwikłany był w zbrodnie na niewinnych osobach. Jak uporać się z taką prawdą?

Zdecydował, że skoro dziadkowie brali udział w zbrodniach, a rodzice milczeli, to wnuki muszą o tym opowiedzieć, by ich dzieci tego nie powtórzyły.

Autor rusza w Polskę śladem osób sobie podobnych, które odkryły grzechy przodków i szukają języka, by o nich opowiedzieć. Trudno przyznać się do tego, że nie radzimy sobie z prawdą o naszej historii, o naszych najbliższych.

"Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć" to książka o ludziach, którzy mają odwagę pamiętać i nie chcą już milczeć. 

Początek spotkania w środę (12.08) o 18:00 w Klubie Fama, przy ul. Legionowej 5.

Ze względu na ograniczenia związane z COVID-19 liczba miejsc jest ograniczona. Udział w spotkaniu jest możliwy po wcześniejszej rejestracji telefonicznej (tel. 85 746 13 24) lub mailowej (e-mail: e.puczynska@bok.bialystok.pl). 


Kino Konesera i pokaz filmu "#TUITERAZ"

Instagramowa znajomość, która zmienia życie. 

Stéphane, francuski szef  kuchni, ma wszelkie powody, by czuć się spełniony. Dumny z dwóch  dorosłych synów i za pan brat z wyrozumiałą eks żoną, wiedzie spokojne  życie mężczyzny w średnim wieku. Do chwili, gdy zupełnie przypadkiem, poznaje na Instagramie tajemniczą i piękną Soo z Korei. Instagramowe kontakty nie mają końca.

Stéphane opowiada jej o przepięknych widokach z francuskiej części Kraju Basków a ona o życiu w Seulu, mieście kwitnącej wiśni. Pomimo dystansu i barier kulturowych świetnie się rozumieją. Pewnej nocy Stéphane decyduje się na spontaniczny i szalony wyjazd do Seulu. Na lotnisku spotyka go niemiła niespodzianka. Soo, pomimo obietnicy, nie pojawia się w umówionym miejscu.

Przez kilka dni koczuje na  najnowocześniejszym i największym lotnisku świata z nadzieją, że Soo się jednak zjawi. Poznaje pracowników lotniska, zaprzyjaźnia się z koszykarzami francuskiej reprezentacji, gotuje z tamtejszym kucharzem. Jego niewiarygodna historia trafia do internetu, hasztag "iamhere" błyskawiczne zyskuje popularność, a Stéphane zostaje okrzyknięty "francuskim kochankiem". Czy Stéphane'owi uda się odnaleźć Soo?

By się przekonać, trzeba wybrać się do kina. Początek seansu o 18:00 w Heliosach.


Specjalne wydanie Wiadomości Łomżyńskich

Wydarzeniom z przełomu lipca i sierpnia sto lat temu poświęcone jest specjalne wydanie Wiadomości Łomżyńskich.

"Cud nad Narwią 1920" to zbiór ponad dwudziestu tekstów autorstwa zawodowych historyków, dziennikarzy oraz pasjonatów Ziemi Łomżyńskiej i lokalnej historii.

Dotyczą przede wszystkim obrony Łomży przed wojskami bolszewickimi, które szły na Warszawę, ale także tego, co rozgrywało się po sąsiedzku – w Drozdowie, Nowogrodzie, Śniadowie czy Ostrołęce. Znajdziemy też teksty autorstwa uczestników tamtych wydarzeń, m.in. ówczesnego Prezydenta Łomży Władysława Świderskiego, dowodzącego obroną na Narwi ppłk Mariana Raganowicza i uczestniczącego w walkach 1920 r. majora Stanisława Aleksandrowicza.

Osobne teksty poświęcono pamiątkom i miejscom pamięci, które jeszcze dziś są świadkami tamtej historii.


| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kultura w regionie - Festiwal Teatralny "LasFest", warsztaty z efektywnej komunikacji i spotkanie z Mirosławem Tryczykiem

11.08.2020, 13:29

W Siedlisku Kultury Solniki 44 rozpoczyna się we wtorek (11.08) Festiwal Teatralny "LasFest". Impreza, której organizatorami są członkowie Grupy Coincidentia, będzie trwał do soboty.


Jacek Malinowski dyrektorem Białostockiego Teatru Lalek

11.08.2020, 10:48

Jacek Malinowski będzie przez kolejne cztery sezony artystyczne dyrektorem Białostockiego Teatru Lalek - poinformował zastępca prezydenta Białegostoku, odpowiedzialny za kulturę, Rafał Rudnicki.


Rozpoczyna się Festiwal Teatralny "LasFest" w Solnikach

11.08.2020, 09:04

Hasło 3. odsłony Festiwalu Teatralnego "LasFest" w Siedlisku Kultury Solniki 44 brzmi: "Mamy Wilka". Festiwal, którego organizatorami są członkowie Grupy Coincidentia, będzie trwał od 11 do 15 sierpnia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Urodziny PRB

Kino "Świerkowa 1"!
źródło: twitter.com/PremierRP
KRAJ
30.09.2020, 15:53, akt. 1.10.2020, 06:46

Nowi ministrowie w rządzie Mateusza Morawieckiego
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok