Radio Białystok | Wiadomości | Były burmistrz Augustowa usiłował molestować swoją podwładną - teraz musi zapłacić grzywnę

Były burmistrz Augustowa usiłował molestować swoją podwładną - teraz musi zapłacić grzywnę

autor: Marcin Kapuściński

7.09.2020, 17:24, akt. 17:31

Były burmistrz Augustowa, a obecnie miejski radny Wojciech Walulik, usiłował molestować swoją podwładną. Uznał tak Sąd Okręgowy w Suwałkach, nakazując zapłacenie grzywny oraz odszkodowania dla pokrzywdzonej.

Fotolia.com
Fotolia.com

Jesienią 2017 roku była sekretarz augustowskiego urzędu oskarżyła ówczesnego burmistrza, że w relacjach służbowych wykorzystywał swoją pozycję, nękał ją i składał propozycje erotyczne. Sprawę badała prokuratura, jednak śledztwo dwukrotnie umorzyła. Dlatego urzędniczka sporządziła własny akt oskarżenia.

Rzecznik suwalskiego sądu Marcin Walczuk informuje, że wyrok w tej sprawie jest już prawomocny. 

Sąd Okręgowy w Suwałkach utrzymał w mocy decyzję Sądu Rejonowego w Augustowie. Tym samym oskarżony Wojciech W. został uznany za winnego usiłowania przestępstwa, którym jest seksualne wykorzystanie zależności. Wyrok jest prawomocny. Sprawa zarówno przed sądem pierwszej, jak i drugiej instancji toczyła się przy wyłączeniu jawności. W związku z tym żadnych szczegółów dotyczących tego postępowania ujawniać nie możemy

- mówi Marcin Walczuk.

Była urzędniczka oskarżała przełożonego również to, że przez niemal dwa lata była przez niego nękana. Zarzut mobbingu został jednak odrzucony przez obie instancje sądu.

Wojciech Walulik zapłaci natomiast dwukrotnie wyższą karę.

- Za to przestępstwo sąd wymierzył mu grzywnę w wysokości 4,4 tys. zł i obciążono go kosztami postępowania. Ponadto w drugiej instancji dodatkowo zasądzono na rzecz pokrzywdzonej zadośćuczynienie w kwocie 5  tys. zł - mówi Marcin Walczuk.

Wojciech Walulik, który zgodził się na podawanie nazwiska w pełnym brzmieniu, nie zgadza się z wyrokiem i zapowiada walkę o swoje dobre imię. 

Choć skazano go za przestępstwo umyślne, nie straci mandatu radnego. Sąd nie orzekł bowiem kary pozbawienia wolności. Natomiast jako nauczyciel z zawodu nie będzie mógł pracować w szkole. Zapewnia jednak, że nie ma takiego zamiaru, a z augustowskiego liceum zwolnił się kilka miesięcy temu.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Była sekretarz miasta nie zniesławiła burmistrza. Tak uznał augustowski sąd

24.01.2019, 09:06

Była sekretarz augustowskiego Ratusza, oskarżając poprzedniego burmistrza o molestowanie, nie zaszkodziła jego reputacji. Tamtejszy sąd rejonowy i uniewinnił urzędniczkę.


Niepowodzeniem zakończyły się rozmowy pojednawcze między byłym burmistrzem Augustowa i byłą sekretarz tamtejszego urzędu

12.12.2018, 07:30

Wojciech Walulik domaga się, aby przeprosiła go publicznie za oskarżenia o mobbing i molestowanie. Urzędniczka, mimo umorzenia śledztwa w tej sprawie, nie chce się na to zgodzić.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenie


"Auta na Bruku" w Białymstoku, fot. Michał Romańczuk
BIAŁYSTOK
14.06.2024, 14:59, akt. 15:01

"Auta na Bruku" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok