Radio Białystok | Wiadomości | W Sokółce upamiętniono stulecie bitwy niemeńskiej [zdjęcia]

W Sokółce upamiętniono stulecie bitwy niemeńskiej [zdjęcia]

13.09.2020, 06:00, akt. 17:38

W Sokółce upamiętniono w niedzielę (13.09) setną rocznicę bitwy niemeńskiej uważanej za drugą - po bitwie warszawskiej - kluczową fazę wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci ofiar tych wydarzeń, odbył się też apel pamięci.

W Sokółce upamiętniono stulecie bitwy niemeńskiej, fot. Michał Buraczewski
W Sokółce upamiętniono stulecie bitwy niemeńskiej, fot. Michał Buraczewski

W Sokółce upamiętniono stulecie bitwy niemeńskiej - relacja Michała Buraczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Bitwa zwana też operacją niemeńską, bo miała charakter ciągu starć zbrojnych, która była częścią polskiej kontrofensywy przeciw bolszewikom, rozpoczęła się 20 września 1920 roku. Jej decydujące starcia miały miejsce od Brześcia nad Bugiem na południu, po Ziemię Sejneńską na północy. Jak oceniają historycy, ostatecznie przypieczętowała ona polskie zwycięstwo w wojnie z Rosją, a Sowieci musieli zrezygnować z ówczesnych planów ekspansji komunizmu na Zachód.

Główna oficjalna część uroczystości zorganizowanej z inicjatywy społecznego komitetu, odbyła się na placu przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Sokółce. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służby mundurowe, duchowieństwo, poczty sztandarowe.

Odsłonięta została pamiątkowa tablica, ufundowana przez IPN. "W setną rocznicę bitwy niemeńskiej, bohaterom poległym za niepodległość ojczyzny i w obronie jej granic - wdzięczni sokólczanie" - taki napis na niej się znalazł. Szkoła podstawowa w Starej Kamionce (gmina Sokółka) od niespełna trzech miesięcy nosząca imię Bohaterów Bitwy Niemeńskiej, otrzymała sztandar.

W okolicznościowym przesłaniu prezydent RP Andrzej Duda, pod którego patronatem odbyła się uroczystość, podkreślił znaczenie upamiętnienia bohaterów, którzy oddali życie za Polskę i znaleźli miejsce wiecznego spoczynku na Ziemi Sokólskiej. List do organizatorów i uczestników skierował też m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Przewodniczący społecznego komitetu obchodów stulecia bitwy niemeńskiej, podlaski poseł PiS Jarosław Zieliński zwrócił uwagę, że o ile bitwa warszawska z sierpnia 1920 roku zwana "cudem na Wisłą" jest już obecna w zbiorowej świadomości Polaków, to cała wojna polsko-bolszewicka - w jego ocenie - jeszcze nie.

Podkreślał, że bitwa warszawska - choć dla losów wojny polsko-bolszewickiej była bardzo ważna - nie rozstrzygnęła jej i nie zakończyła. "Tamta zatrzymała nawałę bolszewicką, a ta dokończyła dzieło, dopiero bitwa niemeńska ostatecznie przesądziła o losach tej wojny" - dodał Zieliński.

Starosta sokólski Piotr Rećko mówił o konkretnych ofiarach wojny polsko-bolszewickiej, pochodzących z tych terenów. Wymienił mieszkańców wsi Zaśpicze i Nomiki. Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska prosiła o wybaczenie "po jednej i po drugiej stronie". "Myślę, że takie swoiste oczyszczenie jest nam wszystkim potrzebne" - dodała, nawiązując do tragizmu wojny i ofiar.

"Bez tej zwycięskiej walki zarówno nad Wisłą, jak i nad Niemnem, państwo polskie by nie przerwało. Co prawda trwało tylko dwadzieścia lat, ale to wystarczyło do tego, aby wychować kolejne pokolenie Polaków, którzy gdy znowu nadszedł czas próby, znowu walczyli o wolną Polskę" - mówił szef resortu edukacji, podlaski poseł PiS Dariusz Piontkowski.


My dziś na szczęście nie musimy z bronią w ręku bronić niepodległości naszej ojczyzny. Ale bez pamięci o naszych przodkach, którzy własną krwią wytyczali granice i bronili niepodległości, nie będziemy narodem, który będzie w stanie dalej przetrwać (...) Bez znajomości historii, bez czczenia naszych bohaterów, ale także bez codziennej pracy na rzecz naszego państwa, po prostu nasza ojczyzna na dłuższą metę nie przetrwa - dodał Dariusz Piontkowski.


W ramach obchodów towarzyszących, składano też kwiaty w miejscach pamięci narodowej, w tym na grobach żołnierzy poległych w bitwie niemeńskiej, odbyła się sztafeta niepodległości i projekcja filmu "Legiony".


źródło: PAP | red: rbon, sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Grabowie i na Górze Strękowej uczczono pamięć żołnierzy września 1939 [zdjęcia]

6.09.2020, 10:30

Mszą, salwą honorową i złożeniem kwiatów na Górze Strękowej koło Wizny uczczono w niedzielę 81. rocznicę bitwy pod Wizną z września 1939 r., nazywanej przez niektórych historyków polskimi Termopilami. Obchodom towarzyszy piknik historyczno-militarny.


Była m.in. rekonstrukcja polskich Termopili - X Dzień Tradycji Rzeczypospolitej [zdjęcia, wideo]

5.09.2020, 13:20

Zawody husarskie, łucznicze, pokazy, rekonstrukcja historyczna bitwy pod Hodowem z 1694 r. - to najważniejsze elementy X Dnia Tradycji Reczpospolitej, imprezy, która w sobotę i niedzielę odbywać się będzie na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej koło Białegostoku.


Bitwę białostocką można oglądać na wystawie przygotowanej przez IPN [zdjęcia]

21.08.2020, 14:14

Przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku otwarta została w piątek wystawa IPN poświęcona wojnie polsko-bolszewickiej, której częścią była tzw. bitwa białostocka z 22 sierpnia 1920 roku. W sobotę odbędą się oficjalne miejskie obchody setnej rocznicy tej bitwy.


Obchody stulecia bitwy białostockiej - z powodu koronawirusa bez rekonstrukcji walk

20.08.2020, 14:18

Ponad stu rekonstruktorów w umundurowaniu obu wojsk i repliki sprzętu militarnego z epoki będzie można w najbliższą niedzielę zobaczyć w centrum Białegostoku, podczas obchodów setnej rocznicy tzw. bitwy białostockiej z 1920 roku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASmat. pras.
26.11.2021, 11:48, akt. 12:11

Nagrody Mediów Publicznych 2021

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok