Radio Białystok | Wiadomości | W Suchowoli upamiętniono 73. rocznicę urodzin ks. Jerzego Popiełuszki

W Suchowoli upamiętniono 73. rocznicę urodzin ks. Jerzego Popiełuszki

13.09.2020, 17:03, akt. 17:10

W Suchowoli odbyły się w niedzielę (13.09) obchody związane z 73. rocznicą urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. To parafia i miejsce nauki, urodzonego w pobliskiej wsi Okopy duchownego, który w 1984 r. został zamordowany przez SB.

W Suchowoli upamiętniono 73. rocznicę urodzin ks. Jerzego Popiełuszki, fot. Marcelina Markowska
W Suchowoli upamiętniono 73. rocznicę urodzin ks. Jerzego Popiełuszki, fot. Marcelina Markowska


0:00
0:00
W Suchowoli upamiętniono 73. rocznicę urodzin ks. Jerzego Popiełuszki - relacja Marceliny Markowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Po złożeniu kwiatów przy pomniku kapłana przez rodzinę duchownego i jego kolegów z lat szkolnych, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz po mszy św. odprawionej w miejscowym kościele, w kinie "Kometa" w Suchowoli można było obejrzeć spektakl słowno-muzyczny "Litania wolności" w wykonaniu aktora Adama Woronowicza i zespołu El Camino, poświęcony pamięci ks. Popiełuszki.


"Cieszy nas to, że ludzie pamiętają, że jego męczeńska śmierć nie poszła na marne" - mówi brat Księdza Jerzego Józef Popiełuszko.

Tu się wszystko zaczęło, Suchowola już na trwałe wpisuje się w życie księdza Jerzego. Mamy więc powinność i obowiązek, żeby o nim pamiętać szczególnie właśnie tu, na jego rodzinnej ziemi, wspólnie z jego rodziną, która tak naprawdę jest pomysłodawcą tego wydarzenia - mówił burmistrz miasta Michał Matyskiel.


Przypomniał, że wrześniowe uroczystości mają w Suchowoli kilkuletnią tradycję. "Przypominamy księdza Jerzego tak w sposób inny, artystycznie, z nadzieją, optymizmem. Ten owoc jego śmierci procentuje i dziś możemy się nim cieszyć" - powiedział Michał Matyskiel. Listy do uczestników uroczystości skierowali m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach 14 września 1947 r. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili tam gospodarstwo rolne. Do 1971 r. nosił imię Alfons, które potem zmienił na Jerzy. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-1965 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Tu zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.

Kilka lat temu pojawił się pomysł stworzenia w Okopach muzeum upamiętniającego księdza Popiełuszkę. W czerwcu list intencyjny w sprawie powołania takiej placówki podpisała Fundacja im. ks. Jerzego Popiełuszko "Dobro" i Muzeum Podlaskie w Białymstoku, którego oddziałem miałoby być muzeum w Okopach. Samorząd województwa podlaskiego (organ prowadzący Muzeum Podlaskie w Białymstoku) ma nadzieję, że projekt uda się zrealizować w ciągu najbliższych trzech lat, czyli do końca obecnej kadencji samorządu.

W ramach porozumienia Fundacja im. ks. Jerzego Popiełuszko "Dobro" zadeklarowała nieodpłatne przekazanie pod budowę muzeum nieruchomości w Okopach, a do samej placówki - materiałów i pamiątek związanych z rodziną, a zwłaszcza z życiem i działalnością ks. Jerzego.

Przedstawiciele Fundacji oceniają, że w przyszłym roku powinien być gotowy projekt muzeum. Nie wykluczają, że część pieniędzy potrzebnych do jego powstania będzie pochodziła ze zbiórki publicznej.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


40 lat temu rodziła się Solidarność - uroczystości w Białymstoku

12.09.2020, 08:28

Pod hasłem "Niezłomni solidarni" w sobotę (12.09) w Białymstoku upamiętniono 40. rocznicę powstania NSZZ Solidarność. Uroczystość, której częścią był apel pamięci, zorganizowana została z inicjatywy działaczy opozycji antykomunistycznej z lat 80. i 90.


Podpisano list intencyjny ws. powołania Muzeum Bł. Ks. J. Popiełuszki w Okopach

25.06.2020, 17:17

List intencyjny ws. powołania Muzeum Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach - Oddziale Muzeum Podlaskiego w Białymstoku podpisali w czwartek brat księdza, Józef Popiełuszko, wiceprezes Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko "Dobro" i dyr. Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemar Wilczewski.


10. rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

6.06.2020, 08:20

W ciągu dziesięciu lat kult bł. ks. Jerzego Popiełuszki rozwinął się przekraczając granice Polski. 6 czerwca w jego sanktuarium w kościele Św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, w specjalnej kaplicy wystawione zostaną kolejne relikwie związane z jego męczeńską śmiercią.


Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach bliżej realizacji

24.02.2020, 07:02

W Okopach - rodzinnej miejscowości księdza Jerzego Popiełuszki ma powstać muzeum pamięci błogosławionego.


Konferencja i wystawa poświęcona bł. ks. Jerzemu Popiełuszce w Rzymie

4.12.2019, 11:37

Gorliwy kapłan i męczennik - tak o błogosławionym księdzu Jerzym Popiełuszce mówił papież Franciszek.


Obchody 35. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli

27.10.2019, 07:24

W Suchowoli odbyła się w niedzielę (27.10) uroczystość związana z 35. rocznicą śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Suchowola to parafia i miejsce nauki, urodzonego w pobliskiej wsi Okopy duchownego, kapelana Solidarności, zamordowanego w 1984 roku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 00:49

Finał Podlaskiej Marki już za nami
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok