Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2020"

Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2020"

18.09.2020, 07:36, akt. 07:40

Koncert dedykowany prof. Romualdowi Twardowskiemu, od lat przewodniczącemu jury festiwalu, z okazji jubileuszu jego 90. urodzin, zainaugurował w czwartkowy wieczór w Białymstoku Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2020".

Festiwal Muzyki Cerkiewnej Hajnówka 2019 Foto: S. Sawczuk (Archiwum)
Festiwal Muzyki Cerkiewnej Hajnówka 2019 Foto: S. Sawczuk (Archiwum)

Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2020" - relacja Alicji Pietruczuk

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej wystąpił chór Schola Cantorum Gedanensis z Gdańska. W piątek i sobotę w części konkursowej - okrojonej ze względu na pandemię koronawirusa i związane z tym utrudnienia w przekraczaniu granic - ma wziąć udział dziewięć chórów z Polski, Łotwy i Bułgarii.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej (MFMC) ma blisko 40-letnią tradycję i uchodzi za jedną z najważniejszych na świecie imprez prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną; od kilkunastu lat odbywa się ona w stolicy województwa podlaskiego, ale początek miała w Hajnówce, która wciąż pozostaje w jej nazwie.

W marcu organizatorzy zakończyli rekrutację uczestników tegorocznej edycji, a lista zamknęła się na blisko 30 chórach z piętnastu krajów, m.in. z Angoli, Indii, Hiszpanii, Grecji, Macedonii i Mołdawii. Wtedy też jednak, w związku z pandemią koronawirusa i w uzgodnieniu z chórami, podjęta została decyzja o zmianie terminu na wrześniowy.

W tym terminie lista uczestników jest już jednak znacznie okrojona. Nie ma żadnych chórów z krajów tradycyjnie związanych z prawosławiem, takich jak Rosja, Białoruś czy Ukraina. Niemal tuż przed festiwalem chóry z Hiszpanii i Macedonii poinformowały, że nie mogą dojechać, potem podobna informacja nadeszła z Węgier, bo okazało się, że kilku chórzystów ma podejrzenie choroby.

Dyrektor MFMC Mikołaj Buszko przyznał, że w takich realiach tegoroczny festiwal jest próbą pokazania obecnej sytuacji w chóralistyce.


- Okazało się bowiem, że pandemia zahamowała rozwój chórów. Zamknięcie szkół, instytucji kultury, uczelni spowodowało, że chóry de facto przestały istnieć. Z naszego rozeznania wynika, że dopiero teraz, poczynając od chórów parafialnych, które być może najmniej ucierpiały, bo w różny sposób i w różnych miejscach niosły posługę religijną, właściwie znowu zaczynają działalność - powiedział.


Chóry będą oceniane w trzech kategoriach: chórów parafialnych, amatorskich świeckich i profesjonalnych. Festiwal zakończy w niedzielę koncert galowy poświęcony pamięci Krzysztofa Pendereckiego (przez kilkanaście lat patrona artystycznego imprezy), z udziałem laureatów oraz chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej.

W ramach imprez towarzyszących odbędą się koncerty muzyki cerkiewnej w Warszawie i Sejnach (ten koncert będzie poświęcony pamięci - zmarłego w kwietniu - wybitnego artysty Andrzeja Strumiłły), zaś w Białymstoku - promocja albumu pt. "Festiwal śpiewającej duszy" i projekcja filmu o MFMC.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2020"

17.09.2020, 07:36

Chóry z Polski, Grecji, Węgier, Bułgarii i Łotwy zaprezentują się na scenie Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Koncertem inauguracyjnym o 18:00 rozpocznie się w czwartek (17.09) Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2020".


39. Międzynarodowy Festiwal "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej"

13.09.2020, 11:40

W poniedziałek (14.09) wieczorem rozpocznie się 39. Międzynarodowy Festiwal "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”. W części konkursowej weźmie udział dwadzieścia jeden chórów i zespołów wokalnych z kilku krajów. Laureatów poznamy 19 września.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok