Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej będzie można zobaczyć dwie wystawy

W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej będzie można zobaczyć dwie wystawy

20.09.2020, 07:27, akt. 07:30

To okazja do sentymentalnej podróży w przeszłość. W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w niedzielę (20.09) w południe otwarcie dwóch wystaw.

Dwór z Bobry Wielkiej, źródło: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Dwór z Bobry Wielkiej, źródło: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Pierwsza wystawa to fotograficzna wyprawa po Podlasiu śladami przydrożnych krzyży i kapliczek, druga - pokazuje bogactwo motywów zdobniczych umieszczanych dawniej na drzwiach wiejskich chałup.

"Przydrożne krzyże i kapliczki Podlasia” to trzydzieści cztery wielkoformatowe fotografie eksponowane w plenerze na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Możemy na nich zobaczyć najstarsze formy krzyży i kapliczek, wykonane z drewna, albo wykute z metalu. Niektóre powoli znikają z krajobrazu podlaskiej wsi, inne wciąż otaczane opieką, gromadzą wokół siebie wiernych w majowe wieczory. Na fotografiach możemy podziwiać różnorodność form tych niewielkich obiektów sakralnych, od drewnianych krzyży i kapliczek przybitych do pni tak zwanych "świętych sosen” po bogato zdobione aniołami, kielichami z hostią czy innymi motywami sakralnymi.

Druga wystawa - "Zdobnictwo drzwi wiejskich na Podlasiu” prezentowana będzie w dworze z Bobry Wielkiej. Zobaczymy tu  wydobyte z magazynów, wyjątkowej urody drzwi z budynków mieszkalnych. Ich forma miała dawniej znaczenie symboliczne, była granicą dwóch światów - zewnętrznego i wewnętrznego. Na drzwiach umieszczano często znak krzyża, który miał strzec mieszkańców domu przed nieszczęściem. Niektórzy starali się wbić w drzwi wejściowe jak najwięcej gwoździ wierząc, że właściwością żelaza jest odstraszanie złych mocy. Drzwi zdobiono też przybijając do nich dekoracyjne elementy snycerskie albo deseczki szalunku tworzące ciekawą kompozycję.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wystawa fotografii zabytków architektury - "Architektoniczne perły przeszłości"

19.09.2020, 09:20

Wystawa prac fotograficznych, które wpłynęły na konkurs "Architektoniczne perły przeszłości" i wręczenie nagród wypełni sobotnie (19.09) południe w plenerze, przy ogrodzeniu Pałacu Branickich.


Podlaski rzeźbiarz Dionizy Purta z Nagrodą im. Oskara Kolberga

18.09.2020, 13:55

Podlaski rzeźbiarz Dionizy Purta odbiera w piątek (18.09) na Zamku Królewskim w Warszawie prestiżową Nagrodę im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej. To wyróżnienie honoruje artystów aktywnych w różnych dziedzinach sztuki tradycyjnej, kultywujących autentyczne wartości kultury swoich regionów.


Muzeum Pamięci Sybiru przygotowuje się do otwarcia [zdjęcia]

17.09.2020, 06:00

Dokładnie za rok - 17 września 2021 roku - będzie można oficjalnie zwiedzić Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Teraz trwają prace budowlane i instalowane jest wyposażenie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR Mój boski rozwód

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok