Radio Białystok | Wiadomości | Zakończył się proces białostoczanina, który nielegalnie rozpowszechniał filmy w internecie

Zakończył się proces białostoczanina, który nielegalnie rozpowszechniał filmy w internecie

autor: Marta Nazarko

21.09.2020, 15:01, akt. 15:50

Kary 3,5 roku więzienia i zapłaty na rzecz właścicieli praw autorskich w sumie kilkudziesięciu mln zł zażądała prokuratura w procesie młodego mieszkańca Białegostoku oskarżonego o nielegalne rozpowszechnianie w internecie tysięcy filmów i tzw. pranie brudnych pieniędzy zarobionych w ten sposób.

fot. Joanna Żemojda
fot. Joanna Żemojda

Zakończył się proces białostoczanina, który nielegalnie rozpowszechniał filmy w internecie - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wyrok w sprawie nielegalnego rozpowszechniania filmów za dwa tygodnie

W poniedziałek (21.09) Sąd Okręgowy w Białymstoku zamknął przewód sądowy w tej sprawie, a strony wygłosiły mowy końcowe. Wyrok ma być ogłoszony na początku października.

25-latek został zatrzymany jesienią 2019 roku. W jego mieszkaniu zabezpieczono sprzęt komputerowy, kopie serwerów, portfele sprzętowe kryptowalut, do tego 42 tys. zł w gotówce. Kolejnych prawie 180 tys. zł zablokowano na jego rachunkach bankowych.

Oskarżony przez ponad 4 lata nielegalnie rozpowszechniał filmy

Zarzuty dotyczą działalności od września 2015 roku do początku października 2019 roku, polegającej na rozpowszechnianiu - bez stosownych uprawnień - za pośrednictwem internetowego portalu, tysięcy utworów audiowizualnych (w akcie oskarżenia jest mowa o blisko 62,6 tys. filmów) w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Oskarżony był właścicielem i jedynym administratorem tego portalu. Według śledczych stworzył i skonfigurował program komputerowy, za pomocą którego pobierał pliki z filmami z zewnętrznych serwisów hostingowych. Następnie umieszczał je na wykupionych przez siebie serwerach i rozpowszechniał, oferując użytkownikom swego portalu (przez te lata działającemu pod kilkoma nazwami) możliwość odtwarzania tych filmów w ramach odpłatnego serwisu premium.

Jego witryna w ciągu kilku lat miała zarejestrowanych 300 tys. płatnych użytkowników. 

Właściciele praw autorskich szacują straty na prawie 50 mln złotych

Początkowo straty podmiotów, do których należały prawa autorskie do udostępnianych filmów i seriali, oszacowano na 3 mln zł. Ostatecznie liczba poszkodowanych wzrosła do blisko 40, a ich straty (czyli utracone korzyści, gdyby dystrybucja na taką skalę była legalna) wyliczone zostały na nie mniej, niż 47,8 mln zł.

Dodatkowy zarzut to tzw. pranie brudnych pieniędzy, które miało polegać na tym, że za pieniądze zarobione na tej działalności mężczyzna kupował nieruchomości i kryptowaluty. W zarzutach pada kwota 728 tys. zł zainwestowanych w kryptowaluty i ponad 530 tys. zł transferowanych w inny sposób, które trafiać miały na konto matki i kupiono za nie mieszkanie. 

Prokuratura żąda surowej kary, obrońca widzi okoliczności łagodzące

Oskarżony przyznał się przed sądem do wszystkich zarzutów. Prokuratura żąda dla niego kary łącznej 3,5 roku więzienia, chce też, by sąd orzekł zwrot korzyści majątkowych osiągniętych z przestępczej działalności. Śledczy wyliczyli je łącznie na 47,8 mln zł na podstawie wniosków złożonych przez studia filmowe, dystrybutorów czy telewizje.

Prokuratura liczy, że taka kara będzie oddziaływała nie tylko na samego sprawcę, ale też w szerszym wymiarze społecznym i w tym zakresie będzie to jej "edukacyjny i odstraszający" aspekt.

Obrona karę proponowaną przez prokuraturę uważa za rażąco surową i chce więzienia w zawieszeniu. Podkreśla, że oskarżony przyznał się i złożył wyjaśnienia, nie utrudniał postępowania i nie mataczył. Obrońca mec. Jowita Grochowska do okoliczności łagodzących zaliczyła też młody wiek sprawcy i dotychczasową niekaralność, mówiła, że np. nie miał on świadomości, iż dokonuje przestępstwa tzw. prania brudnych pieniędzy. Mecenas Grochowska kwestionowała kwotę, którą podaje prokuratura jako zysk z przestępczej działalności, który jej klient miałby zwrócić i mówiła, że nie jest to kwota do tego zysku "adekwatna".

"Żałuję tego co zrobiłem, chciałbym w krótkim czasie wkroczyć na tę dobrą drogę i wykorzystać moje umiejętności do tych dobrych celów. Proszę o niski wymiar kary" - mówił w ostatnim słowie oskarżony. 

źródło: PAP | red: bsd, mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku rozpoczął się proces ws. nielegalnego rozpowszechniania filmów w internecie

19.08.2020, 13:40

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpoczął się w środę (19.08) proces młodego mieszkańca miasta, oskarżonego o nielegalne rozpowszechnianie w internecie tysięcy filmów i zarabianie na tym procederze. Jego witryna w ciągu kilku lat miała zarejestrowanych 300 tys. płatnych użytkowników.


Do 8 lat więzienia grozi młodemu białostoczaninowi, który nielegalnie udostępniał w internecie filmy

1.07.2020, 08:43

Młody białostoczanin, który przez 4 lata prowadził w internecie nielegalny portal z filmami i serialami - odpowie przed sądem. Prokuratura oskarżyła go o bezprawne udostępnianie plików video, a także pranie brudnych pieniędzy.


24-letni białostoczanin odpowie za nielegalne rozpowszechnianie filmów w Internecie

25.10.2019, 07:57

Ponad 3 miliony złotych - tyle mogli stracić dystrybutorzy filmowi na przestępczej działalności młodego białostoczanina.


Wrzucali filmy do sieci - mogą usłyszeć zarzuty o naruszenie praw autorskich

6.07.2016, 13:56

Osobie, która świadomie lub nieświadomie udostępnia w sieci m.in. filmy czy muzykę grozi kara grzywny, ograniczenie lub pozbawienie wolności.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Baśni o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan


Jagiellonia Białystok - Raków Częstochowa, 27.07.2019, fot. Joanna Szubzda [Archiwum]
JAGIELLONIA
30.10.2020, 21:00, akt. 31.10.2020, 08:59

Węglarz: Pogoń zlała nas niemiłosiernie


Bogdan Zając - źródło: screen z konferencji
JAGIELLONIA
30.10.2020, 20:30, akt. 31.10.2020, 09:08

Zając: to był nasz najsłabszy mecz


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok