Radio Białystok | Wiadomości | Surowe obostrzenia sanitarne w białostockich akademikach

Surowe obostrzenia sanitarne w białostockich akademikach

autor: Ryszard Minko

23.09.2020, 14:24, akt. 15:02

Mniej osób w pokojach, limity korzystających z kuchni i pryszniców, a także zakaz odwiedzin - to wszystko czeka studentów białostockich uczelni publicznych, którzy będą mieszkać w akademikach.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Surowe obostrzenia sanitarne w białostockich akademikach - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Z uwagi na trwająca pandemię koronawirusa uczelnie wprowadzają surowe obostrzenia, które mają minimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się zakażeń. Już teraz wiadomo, że oznacza to mniejszą liczbę dostępnych w akademikach pokoi.

Na przykład prawie 400 miejsc mniej w domach studenta zaoferuje Politechnika Białostocka. Powodem z jednej strony jest planowany remont jednego z budynków, a z drugiej - zalecenia o zmniejszeniu liczby osób zakwaterowanych w pokojach.


- Musieliśmy zrezygnować z pokoi trzyosobowych i choć zaleca się tworzyć jedynie jednoosobowe pokoje, to nie mogliśmy tego spełnić, bo znaczna grupa oczekujących nie dostałaby się do akademika - mówi rektor PB profesor Marta Kosior-Kazberuk.


Rektor dodaje, że w domach studenta Politechniki wprowadzony jest zakaz odwiedzin z zewnątrz, a w miejscach wspólnych będzie jednocześnie mogło przebywać mniej osób niż dotychczas.

Nie inaczej będzie w akademikach Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, gdzie do dyspozycji studentów przygotowano blisko 600 miejsc w 400 pokojach.


Jak informuje informuje rzecznik UMB Marcin Tomkiel, już teraz wiadomo, że z powodu obostrzeń obłożenie będzie o 15 proc. niższe niż we wcześniejszych latach, bo część studentów wykupuje podwójne miejsca, by mieć cały pokój tylko do swojej dyspozycji.


Natomiast mniejszej liczby przyjęć do akademików nie zamierza wprowadzać Uniwersytet w Białymstoku, bo w uczelnianym domu studenta nie ma pokoi trzyosobowych.


Podobnie jak na innych uczelniach w domu studenta obowiązuje zakaz odwiedzin. - W kuchni będzie mogła przebywać tylko jedna osoba w tym samym czasie, a w "sali telewizyjnej" znajdzie się odpowiednio mniej miejsc i zostaną zachowane odstępy między nimi. Przygotowaliśmy też izolatorium, czyli specjalny pokój, w którym może przebywać mieszkaniec w razie konieczności odbycia kwarantanny - wylicza rzeczniczka UwB Katarzyna Dziedzik.


W przestrzeniach wspólnych wszystkich uczelni publicznych w Białymstoku obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa oraz konieczność częstej dezynfekcji dłoni.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Obowiązkowe maseczki dla studentów białostockich uczelni

21.09.2020, 12:42

Studenci białostockich uczelni publicznych będą musieli zakrywać usta i nos podczas zajęć stacjonarnych. Na kilkanaście dni przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego władze uczelni publikują wytyczne dla powracających do nauki żaków.


Studenci medycyny będą testowani nowymi metodami na obecność koronawirusa

18.09.2020, 14:16

150 tys. studentów medycyny ma zostać objętych testem na koronawirusa - poinformował w piątek (18.09) w Warszawie szef resortu nauki Wojciech Murdzek. Testy będą wykonane już w październiku za pomocą nowatorskiej, polskiej metody w ramach projektu badawczego.


Wydział Filologiczny UwB i IV LO będą współpracować

18.09.2020, 14:12

Uczniowie liceum będą mogli liczyć na pomoc w przygotowaniu do olimpiad przedmiotowych, a studenci odbyć praktyki zawodowe. Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku i IV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida będą współpracować.


UMB stworzy Centrum Wsparcia Badań Klinicznych

16.09.2020, 16:57

10 mln zł z Agencji Badań Medycznych dostanie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku na utworzenie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych - podała w środę (16.09) uczelnia. W Polsce ma powstać dziesięć takich centrów, które mają przyciągać podmioty zainteresowane prowadzeniem badań klinicznych.


Naukowcy Politechniki Białostockiej stworzyli robota do dezynfekcji powierzchni [zdjęcia, wideo]

16.09.2020, 12:27

Robota, który może dezynfekować duże powierzchnie m.in. w szpitalach, szkołach czy centrach handlowych, stworzyli naukowcy Politechniki Białostockiej. Robot wykorzystuje do zwalczania bakterii i wirusów promieniowanie UV-C. Urządzenie ma wejść na rynek jeszcze w tym roku.


Resort nauki rekomenduje możliwie najczęstsze prowadzenie zajęć w trybie zdalnym lub mieszanym

11.09.2020, 14:53

Uczelnie powinny powoli przywracać normalność, choć zalecane jest maksymalne dystansowanie studentów – mówi wiceminister nauki dr Anna Budzanowska.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok