Radio Białystok | Wiadomości | "Mała Syrenka" pierwszą premierą w nowym sezonie Teatru Lalki i Aktora w Łomży

"Mała Syrenka" pierwszą premierą w nowym sezonie Teatru Lalki i Aktora w Łomży

autor: Adam Dąbrowski

25.09.2020, 08:03, akt. 08:10

To klasyczna baśń Andersena, ale z nawiązaniami do współczesności - "Mała Syrenka" będzie pierwszą w tym sezonie premierą Teatru Lalki i Aktora w Łomży.

Fot. Adam Dąbrowski
Fot. Adam Dąbrowski

Adaptacją baśni na potrzeby łomżyńskiej sceny zajęli się wspólnie Piotr Pluta i Anna Wolszczak, która wyreżyserowała ten spektakl.


Zaczęliśmy od bardzo szczegółowego zagłębienia się w oryginalną baśń Hansa Christiana Andersena i powoli, krok po kroku, odchodziliśmy od niej. Stwierdziliśmy, że to jest bardzo aktualna historia, ale trzeba jej nadać nowych kontekstów. Tadeusz Kantor mówił, że w teatrze wszystko było, ale kontekst się zmienia. Za tymi słowami podążam, tworząc - mówi Anna Wolszczak.

 

W opowieści pozostaje historia o miłości zakazanej, ale przedstawienie wykracza poza nią i przemawia do szerszej grupy odbiorców przez nawiązania do obecnej sytuacji mórz i oceanów - mówi Anna Wolszczak.


W tle tego spektaklu rozpościera się szeroko wątek ekologiczny. Śmieciowa Wiedźma namiesza w tej historii, dlatego zachęcam małych i dużych widzów. Spektakl ma elementy, w których odnajdzie się bardzo dobrze mały widz, ale poruszane są też poważniejsze tematy, na przykład zagrożenie ekologiczne - podkreśla reżyserka spektaklu.


Scenografię do "Małej Syrenki" przygotowała Marta Kodeniec, muzykę napisała Paulina Derska. Premierę spektaklu w sobotę (26.09) o 17:00 w Teatrze Lalki i Aktora przy Placu Niepodległości w Łomży.


| red: wsz, bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Premiera spektaklu "Lew i Ptak" w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży

27.06.2020, 07:19

Pierwsze po przerwie przedstawienie z publicznością na widowni i przy okazji premiera nowej sztuki - "Lwa i Ptaka" wystawi sobotę (27.06) po raz pierwszy Teatr Lalki i Aktora w Łomży.


Spektakl Teatru Lalki i Aktora w Łomży wybrany premierą dnia w Telewizji Teatralnej

31.05.2020, 12:14

Spektakl Teatru Lalki i Aktora w Łomży - "Zaczarowany Jeleń" został w ostatnią środę (27.05) Premierą Dnia Telewizji Teatralnej. Wybrane przedstawienia teatrów z całej Polski i prezentacja ich w jednym miejscu, to inicjatywa portalu internetowego Teatralny.pl.

Z okazji tej premiery Adam Dąbrowski spotkał się z dyrektorem łomżyńskiej sceny Jarosławem Antoniukiem.


Pieniądze na kulturę - felieton Doroty Sokołowskiej

17.05.2020, 09:25

"Kultura w sieci" to program wyjątkowy w historii programów dotacyjnych finansowanych ze środków ministra kultury – zarówno pod względem budżetu, jak też tempa wdrażania.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok