Radio Białystok | Wiadomości | Tomograf za 2,6 mln zł oddany do użytku w szpitalu MSWiA w Białymstoku

Tomograf za 2,6 mln zł oddany do użytku w szpitalu MSWiA w Białymstoku

25.09.2020, 09:11, akt. 09:16

2,6 mln zł kosztował nowy tomograf komputerowy, który w czwartek (24.09) oficjalnie oddano do użytku w szpitalu MSWiA w Białymstoku. Inwestycję sfinansowało Ministerstwo Zdrowia z pieniędzy na walkę z koronawirusem – poinformowała dyrekcja szpitala.

Szpital MSWiA w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Szpital MSWiA w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Wraz z wymianą sprzętu zmodernizowano pomieszczenia pracowni, gdzie są przeprowadzane badania, wykonano niezbędne prace adaptacyjne - dodała podczas uroczystości w szpitalu dyrektor placówki Alicja Skindzielewska.

Kierująca Zakładem Diagnostyki Obrazowej w szpitalu MSWiA w Białymstoku dr Bożena Kubas poinformowała, że nowy tomograf jest nowoczesnym urządzeniem do skanowania całego ciała człowieka i ma parametry techniczne, które pozwalają wykonywać badanie szybko i dokładnie. Zaznaczyła, że ta szybkość jest ważna np. dla osób, które mają kłopoty z oddychaniem.


- Na przykład u pacjentów, którzy są zakażeni koronawirusem. Właśnie dzięki temu urządzeniu możemy bardzo dobrze po pierwsze rozpoznać chorobę, a pod drugie obserwować postępy w leczeniu - mówiła dr Kubas.


Badania diagnostyczne są potrzebne w wielu sytuacjach, np. urazów wielonarządowych, są pomocne w diagnozowaniu chorób wszystkich narządów człowieka. Nowe urządzenie, dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu, może też służyć do wykonywania tzw. wirtualnych kolonoskopii i bronchoskopii.


- Są to badania, które pozwalają na uwidocznienie światła naczyń i światła oskrzeli, światła jelita grubego, bez potrzeby umieszczania odpowiednich urządzeń optycznych w świetle tych narządów - wyjaśniła dr Kubas.


Dodała, że to większy komfort dla pacjentów. Szpital MSWiA podaje na swojej stronie internetowej, że rocznie wykonuje ok. 2,5 tys. badań tomografii komputerowej.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


1136 nowych przypadków koronawirusa w Polsce - najwięcej od początku epidemii

24.09.2020, 10:49

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 1136 osób – to największy dobowy wzrost zakażeń od początku epidemii. Z powodu COVID-19 zmarło kolejne 25 osób – podało w czwartek (24.09) Ministerstwo Zdrowia.


Po naszej interwencji Play zmienia zasady naliczania opłat za rozmowy z tzw. numerami policyjnymi

26.08.2020, 15:00

Między innymi po naszej interwencji numery stacjonarne z prefiksem 47 nie będą już płatne w sieci komórkowej Play. Z problemem zgłosiła się do nas słuchaczka, która otrzymała do opłacenia wysoki rachunek za połączenia z polikliniką w Białymstoku.


Szpitale MSWiA w Białymstoku i wojewódzki w Łomży dostały mniej pieniędzy za maj

7.06.2020, 16:15

Miało być dwa razy więcej pieniędzy, tymczasem NFZ zmienił zasady. Szpital MSWiA w Białymstoku i wojewódzki w Łomży za maj dostały około 8,5 mln zł mniej od Funduszu niż się spodziewały.


Szpital MSWiA w Białymstoku wznawia przyjmowanie pacjentów w normalnym trybie

4.06.2020, 07:25

Po ponad półtora miesięcznej przerwie pracę rozpoczną na razie 3 oddziały.


Od 1 czerwca szpital MSWiA w Białymstoku przestaje być jednoimiennym

27.05.2020, 11:14

Szpital MSWiA w Białymstoku od 1 czerwca przestanie być szpitalem jednoimiennym, będzie mógł przyjmować wszystkich pacjentów - poinformował w środę (27.05) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Jednak - jak mówił - szpital ma pozostać w gotowości do obsługi pacjentów z COVID-19.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok