Radio Białystok | Wiadomości | Od 1 czerwca szpital MSWiA w Białymstoku przestaje być jednoimiennym

Od 1 czerwca szpital MSWiA w Białymstoku przestaje być jednoimiennym

27.05.2020, 11:14, akt. 11:44

Szpital MSWiA w Białymstoku od 1 czerwca przestanie być szpitalem jednoimiennym, będzie mógł przyjmować wszystkich pacjentów - poinformował w środę (27.05) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Jednak - jak mówił - szpital ma pozostać w gotowości do obsługi pacjentów z COVID-19.

Szpital MSWiA w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Szpital MSWiA w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Od 1 czerwca szpital MSWiA w Białymstoku przestaje być jednoimiennym - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Szpital MSWiA jako jednoimienny szpital zakaźny działa od połowy kwietnia. Decyzję w sprawie przywrócenia działalności tego szpitala wojewoda podpisał w środę, w ubiegłym tygodniu podobną decyzję wydał dla szpitala wojewódzkiego w Łomży, który także działa jako szpital jednoimienny.


Jak mówił Bohdan Paszkowski w środę na konferencji prasowej, przesłanki do podjęcia tej decyzji były podobne jak przy podejmowaniu decyzji w sprawie szpitala w Łomży: oceniono stan epidemiczny na terenie województwa oraz liczbę koniecznych hospitalizacji związanych z podejrzeniem lub rozpoznaniem u pacjentów COVID-19.


"Ta decyzja, tak jak i wobec szpitala wojewódzkiego w Łomży, będzie obowiązywać od 1 czerwca" - poinformował wojewoda. Dodał, że w decyzji znalazł się zapis, że szpital z dniem 1 czerwca może podejmować swoją działalność w zakresie usług zakontraktowanych z NFZ, ale też - jak zaznaczył - znalazły się w niej zastrzeżenia dotyczące przygotowania i gotowości szpitala "do świadczenia usług hospitalizacyjnych na rzecz osób podejrzanych lub rozpoznanym COVID-em".


Bohdan Paszkowski wyraził nadzieję, że proces przywracania działalności szpitala MSWiA będzie przebiegał w szpitalu sprawnie, tak aby - jak podkreślił - "szpital był jak najszerzej otwarty na świadczenie usług dla mieszkańców".


Obecna na konferencji dyrektor szpitala MSWiA w Białymstoku Alicja Skindzielewska podziękowała za tę decyzję oraz współpracę przez ostatnie dwa miesiące. W jej ocenie był to trudny czas. "Natomiast wszystko to służyło zabezpieczeniu pacjentów z COVID-19" - dodała.


Poinformowała, że obecnie w szpitalu przebywa kilku pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, a cztery osoby z COVID-19 są hospitalizowane. "Te leczenia będziemy kontynuować w oddziałach wskazanych w tej decyzji i w uzgodnieniach, które wypracowaliśmy wspólnie" - dodała.


Po dezynfekcji wrócą zabiegi planowe


Alicja Skindzielewska mówiła też, że będzie przeprowadzona dezynfekcja szpitala tak, aby od 1 czerwca bądź w kolejnych dniach móc realizować zabiegi w trybie planowym. Wyraziła nadzieję, że w już w czerwcu te zabiegi będą realizowane w takim stopniu, w jakim były przed zmianą MSWiA w szpital jednoimienny.


Dyrektorka dodała, że poradnie szpitala i POZ pracowały i pracują cały czas; będzie chciała rozpowszechnić tę wiedzę wśród swoich pacjentów. "Nie ma takiej obawy, że może nastąpić czy dojść do jakichkolwiek zakażeń albowiem zachowany jest odpowiedni reżim" - podkreśliła.


W MSWiA znajduje się 159 łóżek. Dyrektor poinformowała, że liczba leczonych pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem "nie przekroczyła dziewięciu osób", a od 40 do 50 osób hospitalizowanych było z powodu podejrzenia COVID-19.


W Podlaskiem dwa szpitale działały jako jednoimienne: szpital wojewódzki w Łomży od 1 marca oraz MSWiA od 14 kwietnia.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Szpital w Łomży od czerwca nie będzie już jednoimienny

21.05.2020, 14:33

Szpital w Łomży jako jeden z pierwszych w Polsce będzie stopniowo wracał do funkcji, którą miał przed pandemią koronawirusa. Proces powrotu do swojej wcześniejszej roli będzie przeprowadzany w czerwcu - poinformował w czwartek (21.05) na konferencji prasowej w Białymstoku wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.


MZ: Od czerwca szpitale jednoimienne będą przywracane do normalnej pracy

18.05.2020, 16:58

Od 1 czerwca szpitale jednoimienne będą przywracane do normalnej pracy - zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Powrót do funkcjonowania sprzed epidemii rozpocznie się w tych placówkach, gdzie jest najmniej nowych zakażeń i nowych pacjentów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
fot. Wojciech Szubzda
AUGUSTÓW
12.07.2020, 17:04, akt. 17:09

W Augustowie utonął mężczyzna


fot. Paweł Szymański
REGION
12.07.2020, 14:58, akt. 15:39

Nie żyje Janusz Henryk Szymański
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok