Radio Białystok | Wiadomości | Oszuści wyłudzają kody BLIK - suwalczanka straciła 1000 zł

Oszuści wyłudzają kody BLIK - suwalczanka straciła 1000 zł

autor: Grzegorz Pilat

30.09.2020, 13:51, akt. 14:59

1000 złotych straciła młoda suwalczanka po tym, gdy przekazała przez internet oszustowi kod płatności mobilnych tzw. BLIK.

Tomasz Zajda - stock.adobe.com
Tomasz Zajda - stock.adobe.com

Złodziej podawał się na jednym z portali społecznościowych za jej starszą siostrę i w ten sposób wyłudził od niej pieniądze.

St. sierż. Elżbieta Zaborowska z zespołu prasowego podlaskiej policji mówi, że tylko jednego dnia do suwalskich policjantów zgłosiły się dwie kobiety, pod które w internecie podszywali się oszuści.


Dwie mieszkanki Suwałk poinformowały policjantów, że ktoś włamał się na ich konta, na jednym z portali społecznościowych, a następnie podszywając się pod nie, skontaktował się poprzez jeden z komunikatorów z ich znajomymi i poprosił o szybką pożyczkę pieniędzy przekazaną kodem BLIK. W ten sposób oszust doprowadził 25-latkę do utraty tysiąca złotych. Kobieta przekonana, że pisze z siostrą, zareagowała na prośbę i przekazała, jak ją proszono, kod BLIK. Miał posłużyć do wypłaty pożyczonych pieniędzy. 1000 złotych zostało natychmiast wypłacone z bankomatu na drugim końcu Polski - tłumaczy st. sierż. Elżbieta Zaborowska.


Znajomi innej suwalczanki nie dali się oszukać i nie przekazali oszustowi kodu płatniczego.

Policjanci proszą, aby zawsze weryfikować każdą internetową prośbę o pożyczkę.


Jeśli otrzymujemy prośbę o pożyczkę, nie działajmy pochopnie. Sprawdźmy najpierw, czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy, rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Jeśli otrzymamy od znajomego prośbę o przelew za pomocą BLIKa lub o przekazanie kodu BLIK - zadzwońmy do tej osoby i potwierdźmy jej prośbę. Zadbajmy o prawidłowe zabezpieczanie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali i komunikatorów - apeluje st. sierż. Elżbieta Zaborowska.


Policjanci apelują, by każdą próbę wyłudzenia pieniędzy lub danych osobowych zgłaszać im osobiście albo za pośrednictwem internetu.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejne oszustwo metodą na BLIK'a

2.06.2020, 12:58

Tysiąc złotych straciła mieszkanka Augustowa, która udostępniła kod BLIK do zaakceptowania pobrania z bankomatu pieniędzy z jej konta. Okazało się, że była to prośba o pożyczkę nie od znajomej, ale od oszustów, którzy włamali się na jej konto w mediach społecznościowych.


Już czternastu suwalczan padło ofiarą internetowego oszustwa metodą "na BLIK-a"

18.05.2020, 06:58

Tylko w miniony piątek (15.05) do policji zgłosiły się cztery takie osoby. Łupem oszustów padło w sumie 9 tys. zł.


Podlaska policja znów ostrzega przed wyłudzeniami kodów BLIK

13.05.2020, 11:31

Podlaska policja ponownie przestrzega przed internetowymi oszustwami, polegającymi na wyłudzeniu kodu BLIK, służącego do zaakceptowania bezgotówkowych płatności czy pobrania pieniędzy z bankomatu. Niedawno nastolatka z Grajewa straciła w ten sposób tysiąc złotych.


Oszuści wyłudzają kody BLIK - białostoczanka straciła 300 zł

19.04.2020, 07:20

Podlaska policja przestrzega przed internetowymi oszustwami, polegającymi na wyłudzeniu kodu BLIK, służącego do zaakceptowania bezgotówkowych płatności czy pobrania pieniędzy z bankomatu. Niedawno młoda białostoczanka straciła w ten sposób 300 zł.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok