Radio Białystok | Wiadomości | Strażnicy miejscy z Białegostoku chcą ukarania dyrektora gabinetu Marszałka Województwa Podlaskiego

Strażnicy miejscy z Białegostoku chcą ukarania dyrektora gabinetu Marszałka Województwa Podlaskiego

autor: Marta Nazarko

1.10.2020, 06:52, akt. 07:00

Białostocka Straż Miejska domaga się ukarania dyrektora gabinetu Marszałka Województwa Podlaskiego - Roberta Jabłońskiego. Chodzi o ubiegłoroczny Piknik Rodzinny zorganizowany w tym samym czasie co Marsz Równości.

fot. Marta Nazarko
fot. Marta Nazarko

Strażnicy miejscy z Białegostoku chcą ukarania dyrektora gabinetu Marszałka Województwa Podlaskiego - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zdaniem strażników miejskich - Robert Jabłoński kierował nielegalnym zgromadzeniem, a ponadto bez wymaganej zgody wprowadził jego uczestników na jezdnię. Już wcześniej sąd ukarał obwinionego naganą, ale ten odwołał się od wyroku nakazowego i odbył się proces w tej sprawie.

Obrońca Roberta Jabłońskiego - Katarzyna Rybaczek podkreślała, że w przypadku pierwszego zarzutu nie doszło do popełnienia wykroczenia. 

Ustawa prawo o zgromadzeniach wyłącza - w okolicznościach, o których mówimy - stosowanie przepisów ustawy do zgromadzeń organizowanych przez organy władzy publicznej. I wobec powyższego Marszałek Województwa Podlaskiego, jako organizator tego wydarzenia nie miał obowiązku zgłoszenia go

- mówiła Katarzyna Rybaczek.

Innego zdania jest reprezentujący Straż Miejską Marek Szulżycki, który podkreślał, że: "każdy podmiot bez względu na to, czy to jest osoba fizyczna, czy osoba prawna, czy też organ władzy publicznej organizujący wydarzenia, które powodują utrudnienia w ruchu - zobowiązany jest do uzyskania zezwolenia na jej przeprowadzenie".

Katarzyna Rybaczek podkreślała jednak, że Robert Jabłoński na marsz przyszedł prywatnie, a nie jako dyrektor gabinetu marszałka. Nie ma też dowodów, by kierował tym zgromadzeniem.

Wyrok sąd ogłosi w poniedziałek (05.10).

Podobny proces czeka też białostockiego radnego Henryka Dębowskiego, któremu zarzucono, że jako osoba publiczna wszedł na jezdnię blokując marsz równości. Za podobny zarzut sąd wyrokiem nakazowym ukarał grzywną też wojewódzkiego radnego Sebastiana Łukaszewicza, ale on nie wniósł sprzeciwu i ten wyrok się uprawomocnił.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prokuratura chce kar więzienia za pobicie na Marszu Równości w Białymstoku

24.09.2020, 18:39

Po roku więzienia zażądał prokurator dla czterech mężczyzn, którzy mieli wziąć udział w pobiciu nastolatków na Marszu Równości w Białymstoku.


Pół roku prac społecznych za znieważenie uczestników Marszu Równości w Białymstoku

21.09.2020, 15:22

Na pół roku prac społecznych po 30 godzin miesięcznie skazał w poniedziałek (21.09) białostocki sąd 41-letniego mężczyznę za znieważenie małżeństwa - uczestników Marszu Równości z lipca 2019 roku.


Rok od Marszu Równości w Białymstoku - o wydarzeniu przypominają jego zwolennicy i przeciwnicy

18.07.2020, 17:19

Jedni przygotowali akcję billboardową w kolorach tęczy i pokaz filmu o białostockim Marszu Równości, drudzy - happening.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedorukźródło: stock.adobe.com
UWAGA!
23.10.2020, 08:01, akt. 10:57

Uwaga! Mikrofon czeka!źródło: ZUS
REGION
23.10.2020, 16:52, akt. 17:02

ZUS wstrzymuje wyjazdy do sanatoriów
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok