Radio Białystok | Wiadomości | W szpitalu miejskim w Białymstoku brakuje pielęgniarek

W szpitalu miejskim w Białymstoku brakuje pielęgniarek

autor: Ryszard Minko

1.10.2020, 14:03, akt. 14:56

Po masowym zakażeniu koronawirusem pacjentów i personelu - w szpitalu miejskim w Białymstoku brakuje pielęgniarek.

Samodzielny Szpital Miejski im. PCK w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Samodzielny Szpital Miejski im. PCK w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Sytuacja jest tak zła, że niezbędne jest wsparcie pracowników z innych szpitali – mówi pełniący obowiązki dyrektora szpitala Mirosław Wasiucionek.

Obecnie na oddziale chorób wewnętrznych i gastroenterologii przebywa sześcioro pacjentów zakażonych koronawirusem. Jak wynika z relacji dyrektora szpitala, żaden z oddziałów zakaźnych innych szpitali nie chce przyjąć tych osób. Opiekuje się nimi kierowniczka oddziału pielęgniarstwa, która przebrana w kombinezon pomaga im.

Nie ma żadnej innej pielęgniarki, bo 11 jest na izolacji i kwarantannie, a osiem na zwolnieniach lekarskich. Dlatego dyrektor szpitala poprosił wojewodę podlaskiego o pomoc i delegowanie pracowników z innego szpitala, do pracy w szpitalu miejskim.

Na początku ogłoszenia epidemii wojewoda sporządził listę pracowników medycznych, których w sytuacjach awaryjnych można kierować do pracy w innych placówkach. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski potwierdza, że otrzymał wniosek o pomoc, jednak nie potrafił określić czy i kiedy szpital może otrzymać wsparcie kadrowe.


- W pierwszej kolejności trzeba pamiętać o tym, że dyrektorzy szpitali powinni tak organizować pracę, by radzić sobie w trudnych sytuacjach. To nie jest na takiej zasadzie, że mamy nieograniczone liczby pielęgniarek i lekarzy gotowych do przeniesienia decyzjami administracyjnymi – mówi wojewoda.


Ognisko koronawirusa na oddziale chorób wewnętrznych i gastroenterologii wykryto w miniony piątek (25.09). Do tej pory badania potwierdziły zakażenie 15 pacjentów oraz 22 lekarzy, pielęgniarek i administracyjnych pracowników szpitala.

Ognisko zakażeń rozprzestrzenia się, bo chorobę potwierdzono u dwóch pracowników drugiego szpitalnego oddziału. Przyjęcia do placówki są na razie wstrzymane.


| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pogarsza się sytuacja epidemiologiczna w regionie

29.09.2020, 15:19

Minionej doby w Podlaskiem potwierdzono 57 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem. Jeżeli trend się utrzyma, powiat białostocki może się znaleźć w strefie żółtej.


Koronawirus w Szpitalu Miejskim w Białymstoku - placówka wstrzymała przyjęcia

28.09.2020, 11:02

Szpital Miejski w Białymstoku w związku z wykryciem zakażenia koronawirusem u pacjentów i personelu od poniedziałku (28.09) wstrzymał przyjęcia - poinformował szpital. W sumie w placówce koronawirusa wykryto dotąd u siedmiu pacjentów i siedmiu pracowników.


Łomżyński szpital nie będzie ponownie przekształcony w jednoimienny

7.09.2020, 18:41

Szpital Wojewódzki w Łomży nie będzie ponownie przekształcony w jednoimienny zakaźny - zapewnia zastępca prezydenta miasta Andrzej Stypułkowski.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Maksymilian Stryjek i Lamine Diaby Fadiga, 19.06.2024, źródło: jagiellonia.pl
SPORT
19.06.2024, 11:55, akt. 20.06.2024, 10:44

Jagiellonia Białystok ma nowych zawodnikówźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok