Radio Białystok | Wiadomości | Funkcjonariusze CBA zatrzymali 5 osób podejrzewanych o nielegalny wywóz za granicę leków

Funkcjonariusze CBA zatrzymali 5 osób podejrzewanych o nielegalny wywóz za granicę leków

2.10.2020, 08:04, akt. 08:18

Funkcjonariusze CBA zatrzymali w woj. mazowieckim, podlaskim i lubuskim pięć osób podejrzewanych o nielegalny wywóz za granicę leków wartych 6,5 mln zł. Prokuratura postawiła im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej - podało w piątek (02.10) w komunikacie CBA.

Logo Centralnego Biura Antykorupcyjnego, źródło: www.cba.gov.pl
Logo Centralnego Biura Antykorupcyjnego, źródło: www.cba.gov.pl

"Zatrzymani byli związani z jedną z mazowieckich spółek, prowadzącą hurtownię farmaceutyczną. Są to: były prezes spółki, członkowie obecnego zarządu oraz byli i obecni pracownicy. Wskazany podmiot był jednym z ogniw tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków, przez który końcowo sprzedawano poza granice Polski leki nielegalnie skupione z aptek z terenu całego kraju" – poinformowano w komunikacie.

CBA podało, że 6,5 mln zł to wartość leków kupionych i sprzedanych za granicę od grudnia 2017 r. do lutego 2018 r.

W toku śledztwa ustalono ponadto, iż celem ukrycia prawdziwego pochodzenia sprzedawanych poza granice Polski leków były one przedmiotem transakcji z wykorzystaniem spółki bufora – hurtowni medycznej, która prowadziła jednocześnie fikcyjną przychodnię lekarską. Na pierwszym etapie przestępczego procederu leki skupowane były na podstawie fałszywych zapotrzebowań, rzekomo na potrzeby pacjentów, przy czym od początku wiadomym było, iż miałyby być one faktycznie eksportowane poza granice Polski. W dalszej kolejności dokonywano więc sztucznego przeniesienia zakupionych leków pomiędzy przychodnią a hurtownią leków, aby następnie dokonać ich dalszego zbycia

- wyjaśniła proceder CBA.

Zatrzymani usłyszeli w Wydziale Zamiejscowym ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Zaznaczono, że sprawa ma charakter rozwojowy.

CBA przypomniało także, że w ramach innego śledztwa prowadzonego w CBA w Białymstoku w sprawie mafii lekowej zatrzymano dotąd 18 osób i zabezpieczono mienie warte ponad 6,8 mln zł.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Cztery osoby z zarzutami korupcyjnymi w zw. z przetargami PGE Dystrybucja SA

10.09.2020, 07:32

Zarzuty związane z przyjmowaniem korzyści majątkowych postawiła Prokuratura Regionalna w Białymstoku czterem osobom w śledztwie dotyczącym postępowań przetargowych prowadzonych przez PGE Dystrybucja SA. Wciąż trwają czynności z podejrzanymi, na razie nie wiadomo, czy śledczy będą wnioskowali o areszty.


Białostocka prokuratura zatrzymała kolejne osoby w śledztwie dotyczącym wyłudzeń VAT

11.02.2020, 10:31

Kolejne trzy osoby zatrzymano w ramach wielowątkowego śledztwa Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, dotyczącego oszustw podatkowych na wielką skalę. W ich przypadku chodzi przede wszystkim o zarzuty tzw. prania brudnych pieniędzy - poinformowała we wtorek (11.02) prokuratura.


CBA weszło do siedziby "Bielmleku" w Bielsku Podlaskim

26.11.2019, 14:28

We wtorek (26.11) funkcjonariusze z delegatury warszawskiej w siedzibie spółdzielni zabezpieczali dokumenty w ramach śledztwa dotyczącego podejrzenia wyłudzania kredytów i niegospodarności.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nowy tytul

O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza
fot. Marcin Mazewski
REGION
5.03.2021, 14:36, akt. 14:40

Do Suchowoli z ZOO trafiła "zebra"
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok