Radio Białystok | Wiadomości | Prokurator chce zaostrzenia kary dla kierowcy, który śmiertelnie potrącił staruszkę na pasach

Prokurator chce zaostrzenia kary dla kierowcy, który śmiertelnie potrącił staruszkę na pasach

autor: Marta Nazarko

12.10.2020, 14:47, akt. 15:05

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się w poniedziałek (12.10) proces odwoławczy kierowcy, który blisko trzy lata temu śmiertelnie potrącił na przejściu dla pieszych starszą kobietę. Sąd pierwszej instancji skazał go na rok więzienia w zawieszeniu, wyrok zaskarżyły wszystkie strony.

Fot. Joanna Szubzda
Fot. Joanna Szubzda

Prokurator chce zaostrzenia kary dla kierowcy, który śmiertelnie potrącił staruszkę na pasach - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Przed sądem rejonowym prokuratura chciała w tej sprawie kary pięciu lat więzienia. Sąd skazał oskarżonego na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata, orzekł też 4-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i zasądził 15 tys. zł w formie nawiązki na rzecz męża zmarłej kobiety.

W równolegle prowadzonej sprawie cywilnej sąd zasądził mu (od ubezpieczyciela kierowcy) 50 tys. zł zadośćuczynienia i zwrot kosztów pogrzebu.

Wypadek wydarzył się 30 stycznia 2018 roku przed godz. 7:00, na dość ruchliwej ulicy Sikorskiego w Białymstoku; w każdą stronę są tam dwa pasy ruchu przedzielone zielenią.

Według prokuratury, 32-letni kierowca jechał z prędkością nie mniejszą, niż 71 km/h (przy obowiązującej prędkości do 50 km/h) w niedużej odległości za swoim kolegą. Gdy tamten zobaczył kobietę przechodzącą przez przejście, zdołał wyhamować.

Jadący za nim już nie zdążył, więc spróbował manewru zjazdu na sąsiedni pas i tam doszło do potrącenia. 79-letnia kobieta miała bardzo poważne obrażenia wewnętrzne, zmarła tego samego dnia w szpitalu. Kierowca był trzeźwy.

Wyrok pierwszej instancji zaskarżył obrońca oskarżonego, prokuratura oraz pełnomocnik męża 79-letniej ofiary wypadku.

Obrona chce uniewinnienia przy założeniu, że piesza nie zachowała należytej ostrożności i nagle weszła na przejście wprost przed nadjeżdżające samochody, a oskarżony kierowca nie miał szans na uniknięcie potrącenia.

W swoim wystąpieniu mec. Jan Oksentowicz podkreślał, że sytuacja na drodze nie była jednoznaczna, przywoływał opinie biegłych z zakresu badania wypadków komunikacyjnych, które - jak mówił - różniły się od siebie. Przywoływał tę, według której możliwych było "wiele wariantów" przebiegu wypadku, w tym taki, że kierowca mógł nie widzieć pieszej wchodzącej na przejście, bo przysłaniał ją drugi samochód.

Mec. Oksentowicz przedstawiał wyliczenia, wedle których - w tej sytuacji - oskarżony kierowca miał jedną sekundę na reakcję, manewr i hamowanie.


"To wszystko wskazuje, że nie można mojemu mocodawcy przypisać winy" - mówił adwokat.


Prokuratura chce kary 3 lat więzienia bez zawieszenia i 8-letniego zakazu prowadzenia pojazdów. Prokurator Marzanna Mielewczyk-Olszewska mówiła, że kierowca jechał nieprawidłowo jeszcze przed wypadkiem; gwałtownie przyspieszył, goniąc auto kolegi, zbyt mała odległość między pojazdami uniemożliwiała hamowanie przed przejściem, stąd zjazd na sąsiedni pas, gdzie doszło do potrącenia.

Pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego w swej apelacji wnioskuje o zmianę w opisie czynu, że kierowca dojeżdżał do przejścia z nadmierną prędkością niedostosowaną do warunków ruchu, zaś wyroku na surowszy - na 2 lata więzienia i 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów.

Mec. Cezary Kulesza przywoływał najnowsze orzecznictwo sądów, w tym Sądu Najwyższego, dotyczące definicji prędkości bezpiecznej na drodze. Podkreślał, że już samo zbliżanie się do przejścia dla pieszych powinno zmuszać kierowcę do szczególnej ostrożności. Ocenił, przywołując też opinie biegłych, że w tym przypadku prędkość samochodu nie była dostosowana do warunków ruchu.

Pełnomocnik przywoływał też zeznania świadków, według których kierowcy się ścigali.


"Panowie ostro ruszyli, wszyscy świadkowie potwierdzili, że miały tu miejsce zawody (...). Zachowanie się pokrzywdzonej w żaden sposób nie przyczyniło się do popełnienia przestępstwa" - mówił.


Mec. Kulesza zwracał uwagę na wydźwięk społeczny wyroku w tej sprawie, przypominał statystyki dotyczące śmiertelnych potrąceń na przejściach. Mówił, że więzienie w zawieszeniu w takiej sprawie, jest w odbiorze społecznym traktowane jako "żadna kara".


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Młody białostoczanin jest podejrzany o handel narkotykami - może spędzić w więzieniu nawet 12 lat

7.10.2020, 13:49

Nawet 12 lat więzienia grozi młodemu białostoczaninowi za handel narkotykami. W sumie policjanci znaleźli w dwóch mieszkaniach ponad 250 gramów amfetaminy, które najprawdopodobniej należały do 21-latka. Razem z nim funkcjonariusze zatrzymali 3 innych młodych mężczyzn, którzy odpowiedzą za posiadanie narkotyków.


Zakończył się proces apelacyjny w sprawie bójki w Bielsku Podlaskim, w której zginął młody mężczyzna

24.09.2020, 07:16

O łagodniejszą karę prosi 29-latek, który w Bielsku Podlaskim uderzył innego mężczyznę, wskutek czego tamten zmarł. Sąd pierwszej instancji skazał go na 5 lat więzienia i kazał zapłacić rodzinie ofiary 150 tys. zł zadośćuczynienia.


2 lat więzienia zażądał prokurator dla kierowcy, który w Białymstoku śmiertelnie potrącił staruszkę

26.06.2019, 07:44

W ciągu jednego dnia przed Sądem Rejonowym w Białymstoku zakończył się proces młodego kierowcy, który - cofając dostawcze auto - śmiertelnie potrącił na chodniku w centrum miasta 86-letnią kobietę. Prokuratura domaga się dla oskarżonego dwóch lat więzienia. Wyrok ma być ogłoszony w piątek (28.06).
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

fot. Monika Kalicka
REGION
26.01.2021, 07:20, akt. 22:13

Trudne warunki na drogach w Podlaskiemźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok