Radio Białystok | Wiadomości | Symboliczne obchody Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi

Symboliczne obchody Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi

autor: Ryszard Minko

15.10.2020, 13:12, akt. 18:12

Wypuszczeniem w niebo różowych baloników i sadzeniem cebulek kwiatów przed Białostockim Centrum Onkologii obchodzono w czwartek (15.10) w Białymstoku Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, który przypada 15 października.

Symboliczne obchody Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi, fot. Ryszard Minko
Symboliczne obchody Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi, fot. Ryszard Minko

Symboliczne obchody Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zamiast marszu - sadzenie żonkili i wypuszczenie balonów

Takie symboliczne obchody zorganizowano zamiast planowanego na najbliższą sobotę w Białymstoku dorocznego marszu "Rak to nie wyrok", propagującego badania profilaktyki nowotworów i zdrowy tryb życia. Z powodu pandemii Białostockie Centrum Onkologii w ostatnich dniach zdecydowało o odwołaniu tego marszu.


Niestety ze względu na aktualną sytuację epidemiczną zmuszeni byliśmy – z ogromną przykrością – odwołać ten marsz. Dlatego też symbolicznie chcieliśmy zaznaczyć, żeby pamiętać o tym, że nowotwór istnieje, że trzeba się badać, że nie trzeba się go bać. Trzeba pamiętać o badaniach profilaktycznych, przychodzić do nas, zgłaszać się do leczenia, żeby żadne inne rzeczy nie wystraszyły nas – powiedziała dr Beata Maćkowiak-Matejczyk z BCO, przewodnicząca działającego przy tym szpitalu Stowarzyszenia do Walki z Rakiem.


Rak to nie wyrok

"Nie możemy się spotkać na marszu, ale tutaj symbolicznie pokazujemy, że rak to nie wyrok" – dodała szefowa klubu Amazonek w Białymstoku Ewa Jabłońska-Grzelak. Dodała, że akcja przypomina także, że badać powinni się wszyscy: kobiety i mężczyźni. "Im szybciej, tym lepiej" – dodała Jabłońska-Grzelak.

Dr Matejczyk-Maćkowiak zachęcała też panie do samobadania piersi, znajomości własnego ciała, by w porę wykryć podejrzane zmiany w piersiach i zareagować – wykonać USG piersi, mammografię czy rezonans piersi. Przypomniała, że przyczyny raka piersi mogą być genetyczne, ale w coraz większym stopniu środowiskowe, bo ma na to także wpływ tryb naszego życia, sposób odżywiania, aktywność fizyczna, palenie papierosów. "I na to możemy mieć wpływ" – dodała.

Dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii Magdalena Borkowska zaznaczyła, że mimo pandemii szpital nie zmniejsza liczby wykonywanych badań. Dodała, że wszystko jest dostosowywane właśnie do takich realiów.

Białostockie Centrum Onkologii poinformowało, że w czasie od stycznia do września 2020 r. wykonało ok. 3,2 tys. badań mammograficznych i było to o 550 takich badań więcej niż w takim samym czasie w 2019 r. Nie spada także liczba konsultacji w formie konsyliów.


Od początku roku odbyło się 360 posiedzeń wielodyscyplinarnego zespołu dotyczącego rozpoznania raka piersi, podobnie w roku ubiegłym. Cały czas przypominamy i prosimy panie o szybkie zgłaszanie się do poradni chorób piersi, działającej przy BCO, w przypadku gdy zauważą u siebie niepokojące objawy. Do specjalisty zapisać można się bez skierowania pod numerem 85-664-68-88 – poinformowało BCO.


Można zapisywać się na badania cytologiczne

W czwartek rozpoczęły się także zapisy chętnych do udziału w projekcie "Zrób cytologię w trosce o siebie i bliskich. Wsparcie krajowego programu profilaktyki raka szyjki macicy w województwie podlaskim", który jest dofinansowany z UE. W jego ramach pacjentki w wieku 25-59 lat będą mogły skorzystać z badań cytologicznych i edukacji.

BCO rusza także od czwartku z "Programem profilaktycznym wczesnego wykrywania raka płuc w województwach lubelskim i podlaskim", do którego również można się zgłaszać. To przedsięwzięcie dla osób w wieku od 55 do 74 lat, które od dawna paliły dużo papierosów i mają jeszcze inne czynniki ryzyka raka płuca, np. ekspozycję w pracy np. na azbest, chrom, nikiel czy spaliny z silników diesla, dym ze spalania węgla czy na sadzę.


Bezpłatne konsultacje telefoniczne

W najbliższą sobotę (17.10) w godzinach 11:00 - 13:00 każdy będzie mógł skorzystać z konsultacji telefonicznych specjalistów z Białostockiego Centrum Onkologii z zakresu:

raka piersi: 503 946 122, 573 424 827
ginekologii onkologicznej: 733 100 132
urologii: 507 601 717
psychologii: 608 034 272
dietetyki: 790 514 141


źródło: PAP | red: rbon, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz

6.10.2020, 16:35

W województwie podlaskim około 600 kobiet rocznie dowiaduje się, że ma raka piersi. Z każdym rokiem tych przypadków jest więcej o przynajmniej 50. Październik jest miesiącem walki z tą chorobą. Walki, która teraz - przez pandemię - jest jeszcze trudniejsza.


Europejski Tydzień Urologii - BCO prowadzi bezpłatne porady telefoniczne

22.09.2020, 09:27

Pacjenci z niepokojącymi objawami, którzy z powodu pandemii boją się iść do przychodni, mogą skorzystać z bezpłatnych porad telefonicznych.


Białostockie Centrum Onkologii rozpoczyna kolejne konsultacje telefoniczne - będzie można skorzystać z porady radiologa

15.06.2020, 14:09

Białostockie Centrum Onkologii rozpoczyna kolejne konsultacje telefoniczne dla osób, które w czasie epidemii boją się udać do przychodni lub mają ograniczony kontakt z lekarzem specjalistą.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok