Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Od 29 października będą dodatkowe autobusy miejskie na cmentarze

Białystok: Od 29 października będą dodatkowe autobusy miejskie na cmentarze

25.10.2020, 14:08, akt. 14:31

Od 29 października do 3 listopada w Białymstoku będą działać dodatkowe linie autobusów komunikacji miejskiej, by ułatwić mieszkańcom dojazd na cmentarze - zapowiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Niektórzy mieszkańcy już odwiedzają groby bliskich.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Władze kościelne i lokalne apelują: rozłóżmy wizyty na grobach w czasie

Zarówno Kościół katolicki jak i władze lokalne apelowały już wcześniej, by w związku z trudną sytuacją epidemiologiczną nie kumulować największego ruchu na cmentarzach 1 listopada - w dniu Wszystkich Świętych - tylko rozłożyć wizyty na grobach w czasie.

Prezydent Białegostoku zapowiedział w ostatnich dniach, że w związku z tym w Białymstoku już od 29 października będą działać dodatkowe linie autobusowe.

W piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że decyzja ws. ewentualnych ograniczeń dotyczących funkcjonowania cmentarzy 1 listopada będzie ogłoszona po niedzieli, gdy będzie wiadomo jak wygląda sytuacja epidemiczna. Premier apelował jednocześnie do wszystkich, by zostać w domach, odwiedzać groby bliskich kilka dni przed świętem lub kilka dni później i nie tworzyć zgromadzeń także w miejscach gdzie są sprzedawane kwiaty lub znicze. 


Truskolaski: będzie można skorzystać z dodatkowych linii autobusowych na cmentarze

Prezydent Białegostoku mówił w czwartek, że nie chciałby, aby decyzje władz były podejmowane w ostatniej chwili i były zaskoczeniem:


My już teraz działamy. W tym roku wyjątkowo od 29 października do 3 listopada będzie można skorzystać z dodatkowych linii autobusowych dojeżdżających na cmentarze. Największa liczba autobusów dodatkowych będzie dostępna 1 listopada w dniu Wszystkich Świętych. Jednak apelujemy do białostoczan, aby w święta listopadowe zostać w domu, to znaczy, żeby te wizyty, które planujemy na grobach bliskich rozłożyć właśnie na kilka dni i żeby była możliwość utrzymania tego dystansu społecznego - podkreśla Tadeusz Truskolaski.


Prezydent Białegostoku wyraził nadzieję, że wszystkie osoby, które są odpowiedzialne za zdrowie swoje i innych wybiorą właśnie takie rozwiązanie, by nie ryzykować bez potrzeby.


W niedzielę mały ruch w centrum Białegostoku 

W centrum Białegostoku jest w niedzielę bardzo mały ruch, widać niewiele osób pieszych. Niektórzy mieszkańcy odwiedzają już w niedzielę groby bliskich. Auta widać było np. przed cmentarzem farnym w Białymstoku.

Około południa na cmentarzu w Grabówce były pojedyncze osoby by uporządkować nagrobki, zapalić znicze. Na grób swojej mamy wybrała się pani Janina, która odwiedziła to miejsce z córką i wnuczką. Podkreśla, że w tygodniu niemal nie wychodzi z domu, a w tę niedzielę mogła pojechać na cmentarz, by nie robić tego w dniu Wszystkich Świętych, dodatkowo pogodny dzień wykorzystała choć do krótkiego spaceru.


212 nowych zakażeń koronawirusem w regionie

W niedzielę w Podlaskiem potwierdzono 212 nowych zakażeń koronawirusem. To najmniej spośród wszystkich regionów. Ogółem dotąd w Podlaskiem, od początku pandemii potwierdzono 5 tys. 975 przypadków COVID-19, ogółem zmarło 100 osób.

Policja podała w niedzielę, że w sobotę ujawniono 290 przypadków nieprzestrzegania obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. W związku z tym 223 osoby dostały mandaty, 14 osób pouczono, a do sądu trafią 53 wnioski o ukaranie osób, które nie zastosowały się do tych obostrzeń.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przewodniczący Episkopatu apeluje o rozłożenie nawiedzania grobów na dni przed i po 1 listopada

23.10.2020, 13:47

Apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości - napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w apelu przed uroczystością Wszystkich Świętych.


Białystok: dodatkowe autobusy na cmentarze i prawie 100 laptopów dla szkół

22.10.2020, 16:10

Był m.in. apel o rozłożenie w czasie wyjazdów na cmentarze i dostosowanie się do sanitarnych wytycznych. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i jego zastępcy na konferencji prasowej podsumowali działania miasta w czasie pandemii koronawirusa.


Zmiany w Białostockiej Komunikacji Miejskiej w związku z czerwoną strefą

21.10.2020, 07:33

W związku z wprowadzeniem w Białymstoku strefy czerwonej obniżył się limit pasażerów w komunikacji publicznej.


Białostoczanie już sprzątają groby bliskich

17.10.2020, 13:25

Jedni obawiają się, że będą ograniczenia dotyczące wstępu na cmentarze, inni - tłoku. Dlatego już teraz - nieco ponad dwa tygodnie przed Dniem Wszystkich Świętych - sprzątają groby bliskich. Tak jest m.in. na cmentarzu św. Rocha w Białymstoku. 

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Wycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok