Radio Białystok | Wiadomości | Jak nauka zdalna wpływa na uczniów, nauczycieli i rodziców?

Jak nauka zdalna wpływa na uczniów, nauczycieli i rodziców?

autor: Iza Serafin

25.10.2020, 15:45, akt. 22:39

Zmęczeni cyfrowo, przygnębieni i tęskniący za bezpośrednim kontaktem - tak edukacja online wpłynęła na uczniów, nauczycieli i rodziców. Pokazują to badania prowadzone w czasie wiosennego lockdownu.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Te nastroje znów pojawiły się u niektórych uczniów, kiedy z powodu eskalacji epidemii musieli wrócić do zdalnego nauczania.

I wielu z nich bardzo szybko popadło w apatię - mówi psycholog i terapeuta Kamil Koszałkowski ze Specjalistycznej poradni psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci i Młodzieży z zaburzeniami emocjonalnymi w Białymstoku.


Fajnie i wygodnie leżeć cały dzień w łóżku i oglądać lekcje, które przeprowadzają nauczyciele, ale to jest o tyle niebezpieczne, że można potem w tym zostać, nie podnieść się po tym, że można przeleżeć cały dzień. To zabiera jednak dużo sił. To nie rozwija i przytrzymuje tą młodzież. Mogą zostać zakładnikami tego stanu. Zaryzykuję takie stwierdzenie, że to udepresyjnia, odbiera siły, nie mobilizuje do dalszego działania - twierdzi Kamil Koszałkowski.


Dlatego warto się zmoblizować i to nie tylko do codziennej aktywności podczas lekcji on-line.


Myślę, że najlepszą formą mobilizacji są zdrowe rutyny: wstaję, ścielę łóżko, idę się umyć i ubrać. Ważne jest też, by na te lekcje przygotować sobie miejsce. Taką zdrową rutyną jest też włączanie kamery. To jednak wymaga tego, żeby się ubrać, przygotować. To jest też czas na rozwijanie pasji, zrobienie czegoś, na co się nie miało czasu, bo trzeba było gdzieś dojechać, coś zrobić... Ten czas zamknięcia i izolacji jest czasem, który sprzyja rozwojowi zainteresowań, na które wcześniej nie było czasu - podkreśla psycholog i terapeuta Kamil Koszałkowski.


Od tygodnia w systemie on-line pracują uczniowie szkół średnich, od jutra (26.10) na nauczanie zdalne przechodzą klasy 4-8 w podstawówkach.


| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uczniowie klas 4-8 przeszli na zdalne nauczanie - były problemy z Librusem

26.10.2020, 03:42

Od poniedziałku (26.10) nauka zdalna wkracza także do szkół podstawowych. W domach, ale przed komputerami, zasiądą wszyscy uczniowie klas od 4 do 8.


Czarnek zapowiada dostosowanie wymagań na egzaminach w związku z epidemią

25.10.2020, 11:29

Najbardziej poszkodowani z powodu przejścia na naukę zdalną są 8-klasiści, maturzyści i uczniowie szkół zawodowych podchodzący do egzaminów - oświadczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapowiedział dostosowanie wymagań na egzaminach w tym roku szkolnym, do sytuacji wywołanej epidemią.


Powrót nauczania zdalnego w szkołach średnich

19.10.2020, 08:00

Od poniedziałku (19.10) szkoły średnie znajdujące się w żółtej strefie przechodzą na nauczanie hybrydowe: częściowo w budynku, częściowo w domu. W strefie czerwonej nauka w liceach i technikach będzie się odbywać zdalnie. Bez zmian mają działać przedszkola i szkoły podstawowe.


Nauka zdalna w strefie czerwonej - większość uczniów niezadowolona

19.10.2020, 07:07

Od poniedziałku (19.10) szkoły wyższe i ponadpodstawowe w czerwonej strefie powracają do systemu nauki zdalnej. Tym samym uczniowie z Białegostoku i Suwałk, a także z powiatów białostockiego, bielskiego, hajnowskiego, sokólskiego, wysokomazowieckiego i zambrowskiego zostaną w domach i będą uczyć się przed ekranami komputerów.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA
fot. Sylwia Krassowska
UWAGA!
28.03.2023, 19:33, akt. 29.03.2023, 07:37

Mroźna noc i poranek w Podlaskiem
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok