Radio Białystok | Wiadomości | W Suchowoli uczczono 36. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W Suchowoli uczczono 36. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

25.10.2020, 17:28, akt. 17:50

Mszą w miejscowym kościele oraz złożeniem kwiatów uczczono w niedzielę w Suchowoli 36. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat

Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty złożono pod pomnikiem księdza i na grobie jego rodziców: Marianny i Władysława Popiełuszków.

Ks. Jerzy Popiełuszko pochodził z Okopów koło Suchowoli. Suchowola to jego rodzinna parafia. 


Z powodu pandemii uroczystości miały skromny charakter

Obchody 36. rocznicy męczeńskiej śmierci zamordowanego przez SB księdza Jerzego Popiełuszki planowała na niedzielę w Suchowoli podlaska "Solidarność" wspólnie z burmistrzem tego miasteczka oraz miejscową parafią Św. Apostołów Piotra i Pawła. Duże obchody zostały z powodu pandemii odwołane, uroczystości miały w niedzielę skromny charakter. Odbyła się jedynie msza i złożenie kwiatów.


Uczciliśmy rocznicę w sposób bardzo skromny. W obchodach wzięło udział bardzo mało osób. Nie było przemówień - poinformował przewodniczący zarządu regionu podlaskiego NSZZ "Solidarność" Józef Mozolewski.


Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach 14 września 1947 r. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili tam gospodarstwo rolne. Do 1971 r. nosił imię Alfons, które potem zmienił na Jerzy. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-1965 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Tu zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB w październiku 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.


W Okopach ma powstać muzeum poświęcone bł. ks. Popiełuszce

W Okopach ma powstać muzeum upamiętniające ks. Jerzego Popiełuszkę. W czerwcu 2020 r. list intencyjny w tej sprawie podpisały w w warszawie Fundacja im. ks. Jerzego Popiełuszki "Dobro" i Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Muzeum w Okopach miałoby być oddziałem Muzeum Podlaskiego. Muzeum jest od początku 2020 r. współprowadzone przez ministerstwo kultury i samorząd województwa. Samorząd regionu zapowiadał wcześniej, że muzeum uda się zrealizować w ciągu najbliższych trzech lat.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


36. rocznica męczeńskiej śmierci bł. księdza Jerzego Popiełuszki

19.10.2020, 07:21

To okazja do refleksji i przypomnienia wartości, które głosił kapelan Solidarności. Mija 36 lat od męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.


W Suchowoli upamiętniono 73. rocznicę urodzin ks. Jerzego Popiełuszki

13.09.2020, 17:03

W Suchowoli odbyły się w niedzielę (13.09) obchody związane z 73. rocznicą urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. To parafia i miejsce nauki, urodzonego w pobliskiej wsi Okopy duchownego, który w 1984 r. został zamordowany przez SB.


Podpisano list intencyjny ws. powołania Muzeum Bł. Ks. J. Popiełuszki w Okopach

25.06.2020, 17:17

List intencyjny ws. powołania Muzeum Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach - Oddziale Muzeum Podlaskiego w Białymstoku podpisali w czwartek brat księdza, Józef Popiełuszko, wiceprezes Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko "Dobro" i dyr. Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemar Wilczewski.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok