Radio Białystok | Wiadomości | "Światło Pamięci Niezwyciężonym" - setki zniczy na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku [zdjęcia]

"Światło Pamięci Niezwyciężonym" - setki zniczy na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku [zdjęcia]

autor: Wojciech Szubzda

10.11.2020, 13:07, akt. 22:43

Ponad 600 zniczy zapłonęło na grobach żołnierzy na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada w Białymstoku. Zapalili je mieszkańcy podczas akcji "Światło Pamięci Niezwyciężonym". W ten sposób w przeddzień Święta Niepodległości oddali hołd wszystkim walczącym o Ojczyznę.

"Światło pamięci Niezwyciężonym" 2020, fot. Joanna Szubzda
"Światło pamięci Niezwyciężonym" 2020, fot. Joanna Szubzda

"Światło Pamięci Niezwyciężonym" - setki zniczy na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku - relacja Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Akcja "Stowarzyszenia Grupa Wschód"

Organizatorzy akcji ze "Stowarzyszenia Grupa Wschód" chcieli, żeby znicze zapłonęły na wszystkich mogiłach żołnierzy walczących o wolność i niepodległość Polski. Zachęcają mieszkańców regionu, ale i całej Polski do odwiedzania grobów polskich żołnierzy.

Znicze zapalane były 10 listopada, czyli w przeddzień obchodów Święta Niepodległości. W Białymstoku znicze były ustawiane tego dnia o 19:00 - m.in. na cmentarzu przy ul. 11 Listopada - mówi organizator akcji Andrzej Bieluczyk ze "Stowarzyszenia Grupa Wschód". W tym roku nie była to jednak masowa akcja z powodu pandemii.

Wieniec przed głównym pomnikiem na cmentarzu złożył m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który również ustawił znicz na jednej z mogił polskich żołnierzy.

W całej Polsce w akcję zaangażowało się ponad 130 organizacji, stowarzyszeń, grup rekonstrukcyjnych czy placówek kultury z całej Polski.

Znicze zapalali też m.in. harcerze czy wspólnoty parafialne - mówi ks. Aleksander Dobroński.


Zależy nam, aby członkowie tych grup, które się zgłosiły dotarli do miejsc pamięci, ale takich nawet mniej znanych. Nieraz w lesie są zapomniane i zaniedbane groby, chcemy, żeby i tam zapłonęły znicze - zachęca ks. Aleksander Dobroński.


W akcję zapalania zniczy włączyli się również leśnicy - mówi Anna Poskropko z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.


Jest to dla nas bardzo ważne, aby w przeddzień 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odwiedzić leśne mogiły, których jest bardzo dużo na terenie RDLP w Białymstoku. Chcemy przede wszystkim otoczyć pamięcią te leśne mogiły, ale też groby nieznanych żołnierzy. Chcemy także zapalić światło pamięci dla tych, którzy swoich grobów nie mają, jak np. ofiary Obławy Augustowskiej - zapowiada Anna Poskropko. 


Akcja "Światło pamięci Niezwyciężonym" organizowana jest po raz trzeci. Znicze zapłonęły również na grobach polskich żołnierzy pochowanych m.in. na Litwie, Białorusi czy Ukrainie.

| red: mag, sk, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Światło Pamięci Niezwyciężonym" na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku [zdjęcia]

19.08.2020, 07:06

Biało-czerwone znicze zapłonęły na grobach żołnierzy Wojska Polskiego na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku. W ten sposób, z okazji zbliżającej się rocznicy Bitwy Białostockiej w 1920 roku, białostoczanie uczcili pamięć walczących.


Uczniowie i harcerze uczcili 101. rocznicę odzyskania przez Białystok niepodległości [zdjęcia]

18.02.2020, 14:00

To nawiązanie do przedwojennych tradycji. W przeddzień 101. rocznicy odzyskania przez Białystok niepodległości na cmentarzu wojskowym przy ul. 11 Listopada zapłonęły znicze.


Białostoczanie zapalili znicze na grobach żołnierzy

10.11.2019, 07:29

Zapalili znicze na mogiłach i pomodlili się za tych, którzy walczyli o odzyskanie Ojczyzny.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie To Tu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok