Radio Białystok | Wiadomości | Trzy zarzuty dla podejrzanego o wyłudzanie środków publicznych, w tym unijnych dotacji

Trzy zarzuty dla podejrzanego o wyłudzanie środków publicznych, w tym unijnych dotacji

12.11.2020, 07:42, akt. 13:39

Trzy zarzuty wyłudzenia środków publicznych oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach postawiła Prokuratura Okręgowa w Białymstoku mężczyźnie zatrzymanemu przez CBA w związku z nieprawidłowościami w realizacji projektów unijnych. Wobec podejrzanego zastosowała m.in. poręczenie majątkowe.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

W czwartkowym (12.11) komunikacie CBA podało, że zatrzymało w Białymstoku osobę podejrzewaną o wyłudzenie pieniędzy za szkolenia, które się nie odbyły. Ujawnione przez CBA nieprawidłowości dotyczyły przynajmniej dwóch projektów wartych ponad 3,5 mln zł.

Zarzuty dotyczą lat 2017-2020. Jak powiedział rzecznik białostockiej prokuratury Łukasz Janyst, śledztwo w tej sprawie prowadzone jest od ponad pół roku, to pierwsza osoba z zarzutami. Dotyczy podejrzeń wyłudzenia znacznych kwot dotacji i poświadczenia nieprawdy w dokumentach. "Dotyczą podawania nieprawdy we wnioskach o dofinansowanie i dalszej dokumentacji co do rzeczywistego poniesienia kosztów i faktycznego przeprowadzenia szkoleń" - poinformował prok. Łukasz Janyst.

W zarzutach jest mowa o różnych unijnych programach finansowanych m.in. Europejskiego Funduszu Społecznego, np. aktywizujących seniorów czy szkoleń dla organizacji pozarządowych. Wobec podejrzanego zastosowano tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze: 10 tys. zł poręczenia majątkowego, dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju oraz zakaz prowadzenia działalności związanej z ubieganiem się o dofinansowanie ze środków publicznych.

CBA informowało wcześniej, że zatrzymany miał reprezentować kilka podmiotów prowadzących szkolenia i kursy dla seniorów oraz wolontariuszy oraz projekty dofinansowywane ze środków publicznych, również z UE. Podczas przeszukań związanych ze sprawą agenci Biura zabezpieczyli m.in. dokumentację oraz elektroniczne nośniki danych.

Jak wynikało z komunikatu CBA, mężczyzna miał przedkładać - w instytucjach pośredniczących w dystrybucji środków - podrobione i poświadczające nieprawdę dokumenty. Miały to być m.in. nieprawdziwe formularze zgłoszeniowe, listy obecności i inne dokumenty z podrobionymi podpisami osób, które miały brać udział w takich szkoleniach, a faktycznie w nich nie uczestniczyły. Nieprawdziwe miały być też dokumenty potwierdzające odbycie takich szkoleń, albo obecność osób, które jednak nie spełniały wymagań do udziału w realizowanych projektach.

"Wszystkie wskazane działania miały na celu, w pierwszej kolejności, uzyskanie dofinansowania projektów szkoleniowych ze środków publicznych, w tym także ze środków europejskich" - poinformowało CBA.

źródło: PAP | red: mak, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


CBA kontroluje Urząd Miejski w Białymstoku i zamówienie na zakup autobusów

29.10.2020, 07:12

Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje urząd miasta w Białymstoku i zamówienie na zakup 18 autobusów za 29,8 mln zł.


Funkcjonariusze CBA zatrzymali 5 osób podejrzewanych o nielegalny wywóz za granicę leków

2.10.2020, 08:04

Funkcjonariusze CBA zatrzymali w woj. mazowieckim, podlaskim i lubuskim pięć osób podejrzewanych o nielegalny wywóz za granicę leków wartych 6,5 mln zł. Prokuratura postawiła im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej - podało w piątek (02.10) w komunikacie CBA.


CBA kontroluje Białostockie Centrum Onkologii

23.12.2019, 07:15

Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - dowiedziała się PAP. Informację potwierdziła rzeczniczka prasowa Centrum Monika Mróz.


Prokuratura w Białymstoku: Wpłynęło zawiadomienie CBA ws. Banasia, trwa analiza dokumentów

2.12.2019, 15:45

Do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku wpłynęło zawiadomienie CBA o możliwości popełnienia przestępstwa przez Mariana Banasia. Decyzji o formalnym wszczęciu śledztwa na razie nie ma, trwa analiza przekazanych prokuraturze dokumentów dotyczących oświadczeń majątkowych obecnego prezesa NIK.


CBA weszło do siedziby "Bielmleku" w Bielsku Podlaskim

26.11.2019, 14:28

We wtorek (26.11) funkcjonariusze z delegatury warszawskiej w siedzibie spółdzielni zabezpieczali dokumenty w ramach śledztwa dotyczącego podejrzenia wyłudzania kredytów i niegospodarności.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok