Radio Białystok | Wiadomości | Białostocka prokuratura bada sprawę nieudzielenia pomocy noworodkowi

Białostocka prokuratura bada sprawę nieudzielenia pomocy noworodkowi

autor: Ryszard Minko

18.11.2020, 11:18, akt. 14:16

Białostocka prokuratura wyjaśnia, kto mógł się przyczynić do ciężkiej choroby 10-dniowej dziewczynki, która na czas nie otrzymała pomocy lekarzy z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Jak wynika z doniesienia do prokuratury - w kwietniu niespełna dwutygodniowa gorączkująca dziewczynka miała nie uzyskać pomocy w szpitalnym oddziale ratunkowym z powodu braku informacji o jej numerze PESEL. Dlatego ojciec dziewczynki miał opuścić szpital bez zbadania córki przez lekarza. Następnego dnia jej stan się pogorszył i tym razem pogotowie przywiozło ją do tego samego szpitala w stanie ciężkim, gdzie rozpoznano zapalenie opon mózgowych i sepsę. Prokuratura bada zdarzenie pod kątem narażenia noworodka na utratę życia lub ryzyko ciężkiej choroby. 

Sprawa nie jest jednoznaczna, bo z jednej strony analizujemy zachowanie personelu SOR-u, który miał odmówić udzielenia pomocy, ale też badamy zachowanie ojca dziecka, który opuścił szpital, zanim lekarze zbadali córkę. Oba te zdarzenia mogły się przyczynić do narażenia dziecka na ciężką chorobę

 – mówi szef prokuratury rejonowej Białystok-Południe Wojciech Zalesko.

Dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku profesor Anna Wasilewska wyjaśnia, że lekarze z SOR-u przygotowywali się do udzielenia pomocy dziewczynce, jednak ojciec dziecka opuścił szpital, zanim do tego doszło. Przyznaje, że wcześniej poproszono go o podanie numeru PESEL córki, ale zastrzega, że nie uzależniano od tego udzielenia pomocy. 

Prokuratura już raz umorzyła postępowanie z powodu braku znamion przestępstwa, jednak sąd zdecydował, że ponownie musi przeanalizować wszystkie okoliczności sprawy. Postępowanie przedłużono do końca roku.

| red: sk, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nawet kilkanaście godzin trzeba czekać na przyjęcie w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym USK w Białymstoku

9.10.2020, 12:58

Kilka, a nawet kilkanaście godzin trzeba czekać na przyjęcie w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Wszystko z powodu wydłużonego czasu oczekiwania na wyniki testów na koronawirusa.


Burmistrz Olecka ws. 9-miesięcznej Blanki: MOPS był przeciwny temu, by dziecko wróciło do matki

5.07.2019, 11:21

Nic nie wskazuje na to, by pracownik socjalny zajmujący się rodziną zaniedbał obowiązki - poinformował w piątek burmistrz Olecka Karol Sobczak.


Łomżyńska prokuratura zajęła się sprawą śmierci kobiety, której nie przyjęto do szpitala

14.11.2017, 14:35

Prokuratura wyjaśnia czy mieszkanka Szczepankowa zmarła dlatego, że nie otrzymała odpowiedniej pomocy w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży.


Lekarz doprowadził do śmierci dziecka? Sąd odracza proces białostockiego ginekologa

30.01.2017, 08:25

Sąd potrzebuje jeszcze jednej opinii biegłych w procesie ginekologa oskarżonego o błąd w sztuce, który zakończył się śmiercią dziecka.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

fot. Monika Kalicka
REGION
26.01.2021, 07:20, akt. 22:13

Trudne warunki na drogach w Podlaskiemźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok