Radio Białystok | Wiadomości | Nawet kilkanaście godzin trzeba czekać na przyjęcie w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym USK w Białymstoku

Nawet kilkanaście godzin trzeba czekać na przyjęcie w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym USK w Białymstoku

autor: Ryszard Minko

9.10.2020, 12:58, akt. 13:03

Kilka, a nawet kilkanaście godzin trzeba czekać na przyjęcie w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Wszystko z powodu wydłużonego czasu oczekiwania na wyniki testów na koronawirusa.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

- Do tej pory szpital dysponował kupionymi we własnym zakresie testami, ale te się skończyły. Nie da się ich kupić, dlatego próbki analizują inne laboratoria, które wyniki przekazują po wielu - nieraz kilkunastu godzinach i tyle czasu muszą też czekać pacjenci, którzy zgłosili się na SOR - mówi rzecznik szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk.

Rzecznik dodaje, że w oczekiwaniu na wynik testu pacjenci zajmują łóżka transportowe i inne pomieszczenia, gdzie mogą być odizolowani.

Poważne kłopoty pojawiają się, kiedy testy potwierdzą u nich zakażenie koronawirusem. - Obecnie w szpitalu przebywa 6 osób, które trafiły na SOR w stanie zagrożenia życia spowodowanego innymi schorzeniami, a doszedł do nich pozytywny wynik testu na koronawirus - mówi Katarzyna Malinowska-Olczyk.

Rzecznik wyjaśnia, że zgodnie z przyjętą strategią opracowaną przez Ministerstwo Zdrowia, powinni oni trafić do specjalnych szpitali dedykowanych do leczenia takich pacjentów (USK, takim szpitalem nie jest), lecz wszystkie placówki w regionie odmawiają ich przyjęcia tłumacząc się barakiem wolnych miejsc.

Na przykład niemal całkowicie zajęty jest oddział chorób zakaźnych USK przy ulicy Żurawiej. Na 62 łóżka, zajętych jest 58. Tymczasem jak wynika z danych publikowanych przez Podlaski Urząd Wojewódzki, wczoraj w regionie powinno być prawie 160 wolnych łóżek przeznaczonych dla pacjentów chorujących na Covid-19.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


USK w Białymstoku wprowadził zakaz odwiedzin wcześniaków

9.10.2020, 11:54

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku wprowadził zakaz odwiedzin wcześniaków.


Kolejny dzień z rekordem zakażeń. Tym razem 4739 nowych przypadków koronawirusa

9.10.2020, 10:46

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 4739 osób, jest to najwyższy dzienny bilans od początku epidemii. Zmarły 52 osoby – podało w piątek (9.10) Ministerstwo Zdrowia.


Rzecznik Praw Pacjenta: w białostockim szpitalu miejskim mogło dojść do naruszenia procedur epidemiologicznych

9.10.2020, 10:02

W Szpitalu Miejskim w Białymstoku mogło dojść do naruszenia procedur epidemiologicznych - ocenia Rzecznik Praw Pacjenta, który po naszej interwencji domaga się wyjaśnień od dyrekcji placówki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
madredus, stock.adobe.com
TYKOCIN
21.10.2021, 11:06, akt. 11:25

Tykocin Pomnikiem Historii
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok