Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki sąd zajmie się sprawą jednego z największych magazynów nielegalnych papierosów w regionie

Białostocki sąd zajmie się sprawą jednego z największych magazynów nielegalnych papierosów w regionie

20.11.2020, 14:44, akt. 21.11.2020, 13:44

Prokuratura Rejonowa w Białymstoku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko czterem osobom oskarżonym o paserstwo celne. Sprawa ma związek z wykryciem przez Straż Graniczną dużego magazynu papierosów z przemytu z Białorusi. Wiosną zabezpieczono 785 tys. paczek papierosów.

Fotolia.com
Fotolia.com

Białostocki sąd zajmie się sprawą jednego z największych magazynów nielegalnych papierosów w regionie - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Sprawą zajmie się białostocki sąd rejonowy. Proces ma ruszyć w połowie grudnia - wynika z informacji PAP uzyskanych w tym sądzie.

Oskarżeni mężczyźni mają od 25 do 42 lat; prokuratura zarzuca im działania zmierzające do uszczuplenia podatku wielkiej wartości, przekraczającej 17,7 mln zł; jeden z mężczyzn odpowie też za podrabianie dokumentów, inny - za posiadanie narkotyków.

Po postawieniu zarzutów wszyscy czterej byli tymczasowo aresztowani. Obecnie już ten środek nie jest wobec nich stosowany, prokuratura zamieniła go na poręczenia w kwocie 15-20 tys. zł, zakazy opuszczania kraju połączone z zatrzymaniem paszportów i dozór policyjny.

Magazyn został odkryty w marcu w Łapach w powiecie białostockim. Pogranicznicy przeszukali wytypowany obiekt i odkryli tam kartonowe pudła wypełnione kontrabandą z białoruskimi znakami akcyzy. W sumie było to blisko 15,7 mln sztuk papierosów z przemytu. W magazynie zabezpieczono też blisko 89 tys. euro w gotówce.


Jeden z największych przemytów papierosów w regionie


Według statystyk Podlaskiego Oddziału SG był to jeden z największych przemytów papierosów, ujawnionych przez funkcjonariuszy SG w regionie, bo wartość papierosów oszacowano na ponad 11 mln zł. Straty podatkowe Skarbu Państwa, w sytuacji gdyby ten towar trafił na rynek, sięgnęłyby 17,7 mln zł.

W województwie podlaskim jest zarówno wewnętrzna (z Litwą), jak i zewnętrzna (z Białorusią) granica UE. Na polsko-litewskiej nie ma kontroli paszportowo-celnych, a przemyt nielegalnych towarów, głównie papierosów, zwalczają grupy mobilne KAS i patrole SG, wspierane przez policję. Tu głównie dochodzi do prób przerzutu papierosów w dużych transportach w ciężarówkach, choć np. SG zatrzymuje też transporty w busach czy autach osobowych.

Na granicy z Białorusią są kontrole na przejściach; tu głównie udaremniane są mniejsze przemyty, np. w samochodowych skrytkach. Jeśli są udane, to takie niewielkie transporty trafiają zwykle właśnie do specjalnych magazynów zorganizowanych grup przestępczych i później są już w kierunku zachodniej Europy transportowane jako większe ładunki.

źródło: PAP | red: maj, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Litwin uciekał przed strażnikami granicznymi - miał samochód wypełniony kontrabandą

16.11.2020, 11:58

Straż Graniczna zatrzymała po pościgu litewskiego kierowcę, który uciekał przed kontrolą drogową. Okazało się, że jego auto jest wypełnione papierosami, zabezpieczono w sumie blisko 35 tys. paczek bez polskiej akcyzy.


Straż Graniczna zatrzymała tira z ponad 300 tys. paczek papierosów

13.11.2020, 10:04

Ponad 300 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy zabezpieczyła Straż Graniczna w ciężarówce zatrzymanej do kontroli w gminie Szypliszki, niedaleko granicy polsko-litewskiej. Ładunkiem miała być wełna mineralna. Podejrzany o przemyt kierowca trafił do aresztu.


Straż Graniczna zabezpieczyła nielegalne papierosy warte 950 tys. zł

9.11.2020, 10:26

Nielegalne papierosy o wartości 950 tys. zł zabezpieczyła Straż Graniczna w akcji na dwóch posesjach w powiecie białostockim. Zatrzymano trzy osoby podejrzane o paserstwo wyrobów tytoniowych - poinformował w poniedziałek (9.11) Podlaski Oddział SG w Białymstoku.


Straż Graniczna zlikwidowała magazyn papierosów z przemytu wartych ponad 11 mln zł

12.03.2020, 08:26

Magazyn papierosów z przemytu zza wschodniej granicy zlikwidowała Straż Graniczna w jednej z podbiałostockich miejscowości. W sumie zabezpieczyła tam ok. 785 tys. paczek papierosów, o szacunkowej wartości ponad 11 mln zł. Zatrzymano cztery osoby.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

fot. Ryszard Minko
REGION
19.06.2021, 15:59, akt. 16:21

Regaty na Zalewie Siemianówkaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok