Radio Białystok | Wiadomości | Wraca sprawa budowy kolejowej północnej obwodnicy Białegostoku - na proponowaną trasę nie zgadzają się mieszkańcy

Wraca sprawa budowy kolejowej północnej obwodnicy Białegostoku - na proponowaną trasę nie zgadzają się mieszkańcy

autor: Edyta Wołosik

20.11.2020, 19:31, akt. 20:07

Wraca sprawa budowy kolejowej północnej obwodnicy przez Białystok. PKP rozpatruje wariant jej przebiegu m.in. przez osiedle Zawady. Nie zgadzają się z tym mieszkańcy.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Wraca sprawa budowy kolejowej północnej obwodnicy Białegostoku - na proponowaną trasę nie zgadzają się mieszkańcy - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Część z nich wzięła udział w zdalnych obradach radnych z Komisji Zagospodarowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska, bo - jak mówią - myśleli, że PKP odstąpiło już od planów budowy torów w pobliżu ich domów. Jak podkreślali: "myśleliśmy, że już możemy spokojnie spać, a tu się okazuje, że za naszymi plecami jednak dalej toczy się akcja". 

Tym, że nadal rozpatrywany jest wariant m.in. przez Zawady i osiedle Dziesięciny zaskoczeni są nie tylko mieszkańcy Zawad, ale też radni, m.in. Paweł Myszkowski: "bardzo mnie zaskoczyło pojawienie się wariantu, który wchodzi do miasta i może spowodować potężne zamieszanie". 

Dyrektor projektu z ramienia PKP - Damian Kniaź odpowiadał, że decyzja o wyborze wariantu jeszcze nie zapadła. Podkreślał, że: "chcemy, by ten wariant był wariantem tunelowym, bez ingerencji w mieście na powierzchni".  To nie przekonuje mieszkańców. Mówili, że być może w przypadku budowy tunelu hałasu nie będzie, ale pytali: jak to się ma do drgań, tym bardziej, że i tak w tej części Białegostoku jest duże obciążenie z powodu drogowej obwodnicy. 

Wariant przez Białystok jest jednym z ośmiu obecnie rozpatrywanych. Trzy, które będą poddane dalszym pracom, mają być znane w styczniu. W związku z tym przewodnicząca Komisji Zagospodarowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska - radna Katarzyna Bagan-Kurluta apelowała: "żebyście Państwo podejmując decyzję, uwzględnili złożony charakter tej sprawy, bo faktem jest to, że przy wyborze tego wariantu ta kolejowa trasa biegłaby przez miasto, które jest zurbanizowane". 

Kolejowa północna obwodnica Białegostoku za ponad sześć lat ma połączyć trasę z Warszawy przez Białystok do Ełku z trasą z Białegostoku do Sokółki.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


PKP PLK organizuje konsultacje społeczne ws. Kolejowej Północnej Obwodnicy Białegostoku

22.01.2020, 16:01

Kolejarze przedstawią nowe warianty inwestycji, a mieszkańcy będą mogli zgłosić swoje uwagi. W przyszłym tygodniu spółka PKP PLK organizuje konsultacje społeczne ws. planowanej Kolejowej Północnej Obwodnicy Białegostoku.


PKP przedstawiło kolejne propozycje dot. północnej obwodnicy kolejowej Białegostoku

17.01.2020, 12:27

Ta inwestycja wzbudza kontrowersje i protesty mieszkańców okolic Białegostoku. Dlatego PKP PLK przedstawiło nowe propozycje. Chodzi o budowę północnej obwodnicy kolejowej Białegostoku.


Ponad 3 tys. osób podpisało się pod protestem ws. planowanych wariantów kolejowej obwodnicy Białegostoku

22.10.2019, 13:23

To sprzeciw wobec planowanych wcześniej wariantów budowy północnej kolejowej obwodnicy Białegostoku. Ponad trzy tysiące osób podpisało się pod petycją przeciwko temu, by przebiegała ona - według pierwszych wariantów - przez gminy Wasilków, Dobrzyniewo Duże i Białystok.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z książką 2020

Karolina Cicha & Spółka w Polskim Radiu Białystok

"Wyjdź za mnie" Krystyna Mirek

Historia złotego

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: bialystok.policja.gov.pl
BIAŁYSTOK
30.11.2020, 12:53, akt. 13:17

Oszust "na policjanta" w areszcie
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok