Radio Białystok | Wiadomości | Kontrowersyjne działanie białostockiej policji - 16-latek i 18-latek skuci kajdankami

Kontrowersyjne działanie białostockiej policji - 16-latek i 18-latek skuci kajdankami

autor: Ryszard Minko

23.11.2020, 11:00, akt. 11:11

16-latek skuty kajdankami za pomyłkę na 2 złote przy zakupach i powalony na ziemię 18-latek w trakcie interwencji za brak maseczki - sporo kontrowersji budzą ostatnie działania białostockiej policji wobec młodych osób.

merydolla, Fotolia.com
merydolla, Fotolia.com

Kontrowersyjne działanie białostockiej policji - 16-latek i 18-latek skuci kajdankami - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


18-latek nie miał maseczki - policja skuła go kajdankami

W listopadzie białostoccy policjanci podjęli przynajmniej dwie interwencje, w których zarzuca im się przesadną reakcję wobec zatrzymanych. Pierwsza miała miejsce 10 listopada w centrum Białegostoku.

18-letni mężczyzna został zatrzymany ponieważ nie zasłaniał ust i nosa. W wyniku dyskusji z mundurowymi, od których domagał się podania personaliów został powalony na ziemię i skuty kajdankami z tyłu. Zdaniem poszkodowanego miał być to pokaz siły funkcjonariuszy z błahego powodu.


16-latek skuty kajdankami - za pomyłkę przy zakupach na 2 złote

Prawdziwą burzę, która odbiła się ogólnopolskim echem wywołała interwencja białostockiej policji w jednym ze sklepów spożywczych. Ochroniarz zauważył, że młody chłopak podczas zakupów kilku bułek w kasie samoobsługowej niewłaściwie określił ich cenę czym miał narazić sklep na utratę 2 złotych i 12 groszy.

16-latek tłumaczył, że się pomylił i od razu dopłacił różnicę, mimo to ochroniarz zatrzymał go i wezwał policję, która skuła nastolatka z rękoma do tyłu i wyprowadziła ze sklepu.

To - zdaniem jego pełnomocnika mecenasa Konrada Bryla - naruszyło tak Konstytucję, jak i Konwencję o prawach dziecka.


- Wobec małoletnich nie stosuje się kajdanek, z założenia. Chłopak jest wzorowym uczniem, dobrym sportowcem i od razu dopłacił różnicę. Został w sposób nieprawdopodobnie dotknięty i psychicznie sponiewierany. Skucie kajdankami było niewspółmierne. Policja się nie popisała - mówi mecenas i dodaje, że w tej sprawie zażądał wyjaśnień od Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz od szefostwa białostockiej policji.


Jak mówi - od tonu otrzymanych odpowiedzi uzależnia swoje dalsze kroki.


RPO chce wyjaśnień od policji

Wyjaśnień od białostockiej policji domaga się także Rzecznik Praw Obywatelskich, który po nagłośnieniu sprawy z własnej inicjatywy zainteresował się zdarzeniem.


- W tym przypadku istnieją poważne zastrzeżenia do działań policji, bo zastosowanie każdego środka przymusu bezpośredniego wobec obywatela jest naruszeniem jego godności, która jest wartością konstytucyjnie chronioną. Każde takie działanie musi być stosowane z poszanowaniem godności, dlatego chcemy ustalić, czy w tym przypadku policja przekroczyła swoje prawa - mówi Piotr Sobota z biura rzecznika.


W trakcie policyjnej interwencji powinniśmy starać się zachowywać spokojnie i wypełniać polecenia funkcjonariuszy. Ale po fakcie możemy złożyć zażalenie do sądu na zachowanie mundurowych - radzi mecenas Wioletta Cylwik z Okręgowej Izby Adwokackiej w Białymstoku.

Dodaje jednak, że w przypadku zatrzymanego nastolatka w sklepie najprawdopodobniej popełniono błędy.


- Jeżeli zatrzymany mówi jak się nazywa i nie ma obawy ucieczki, to nie ma powodu stosowania kajdanek. Po pierwsze powinni być wezwani jego rodzice lub dyrektor szkoły i z działaniami należy zaczekać do przyjazdu opiekuna. To były środki nieadekwatne - mówi mecenas Wioletta Cylwik.


Komenda Miejska Policji w Białymstoku nie chce szczegółowo odnosić się do obu interwencji. Rzecznik KMP Katarzyna Zarzecka wyjaśnia jedynie, że w przypadku 18-latka skutego kajdankami za brak maseczki oceniono, że patrol działał prawidłowo i nie ma powodów do dalszej analizy sprawy.

Natomiast w przypadku nastolatka zatrzymanego w sklepie za pomyłkę przy zakupach na kwotę 2 złotych i 12 groszy zachowanie policjantów podlega wewnętrznej kontroli. Ta się jeszcze nie zakończyła.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Violetta Cylwik

20.11.2020, 08:25

"Funkcjonariusz policji powinien nam podać swoje imię i nazwisko, stopień służbowy, jednostkę, w której służy i przyczynę podjętych czynności w stosunku do nas" - mówi Violetta Cylwik.


Mężczyzna z Białegostoku zarzuca policji przekroczenie uprawnień i brutalność

19.11.2020, 13:28

Zakuto go w kajdanki w trakcie policyjnej interwencji z powodu braku maseczki. Młody mężczyzna z Białegostoku zarzuca policji przekroczenie uprawnień i brutalność z błahego powodu.


16-latek skuty kajdankami za pomyłkę przy kasie - będzie skarga na policję

16.11.2020, 16:12

Rodzice 16-latka zapowiadają skargę na działania policji i obsługi jednego z białostockich sklepów, gdzie skuto ich syna kajdankami.


Białostocka prokuratura oskarża jednego z policjantów o przekroczenie uprawnień

4.11.2020, 12:52

Pod zarzutem m.in. przekroczenia uprawnień stanie przed sądem białostocki policjant, który użył broni i postrzelił mężczyznę uciekającego przed zatrzymaniem do odbycia kary. W ocenie śledczych, w tej konkretnej sytuacji oddanie strzałów w jego kierunku było bezprawne. Uciekinier został ranny w pośladek.


Sąd w Białymstoku warunkowo umorzył sprawę karną dwóch policjantów oskarżonych o przekroczenie uprawnień

23.10.2020, 11:30

Białostocki sąd warunkowo umorzył w piątek (23.10) sprawę karną dwóch policjantów oskarżonych o przekroczenie uprawnień w czasie interwencji, poprzez użycie środków przymusu bezpośredniego nieproporcjonalnych do sytuacji. Na podstawie ugody zawartej z pokrzywdzonym mężczyzną, zapłacą mu po 10 tys. zł zadośćuczynienia.


Białostoccy policjanci oskarżeni o przekroczenie uprawnień w czasie interwencji

7.05.2020, 15:24

O przekroczenie uprawnień w czasie interwencji, poprzez użycie środków przymusu bezpośredniego nieproporcjonalnych do sytuacji, oskarżyła prokuratura dwóch białostockich policjantów. Śledztwo trwało prawie rok, zawiadomienie złożył sam pokrzywdzony mężczyzna.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystokźródło: unsplash.com
DZIEŃ BABCI
21.01.2021, 07:12, akt. 11:06

Dziś obchodzimy Dzień Babci

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok