Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczął się proces miejskiego radnego obwinionego o wykroczenie podczas Marszu Równości

Rozpoczął się proces miejskiego radnego obwinionego o wykroczenie podczas Marszu Równości

26.11.2020, 16:37, akt. 17:07

Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku rozpoczął się w czwartek (26.11) proces miejskiego radnego Henryka Dębowskiego, którego straż miejska obwinia o wykroczenie podczas Marszu Równości, który ulicami miasta przeszedł w lipcu 2019 roku. Po wysłuchaniu wyjaśnień radnego, sąd odroczył sprawę do marca. Ma wtedy przesłuchać świadków.

Henryk Dębowski, fot. Joanna Szubzda
Henryk Dębowski, fot. Joanna Szubzda

Marsz Równości pod hasłem "Białystok domem dla wszystkich" był legalny, ale towarzyszyło mu kilka kontrmanifestacji, oraz Piknik Rodziny zorganizowany przez marszałka województwa jako alternatywa dla marszu. Przejście uczestników Marszu Równości kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci, w tym przedstawiciele środowisk kibicowskich; policja musiała użyć gazu.

W stronę uczestników marszu rzucano kamieniami, petardami, jajkami i butelkami, wykrzykiwano też obraźliwe słowa. Policja ustaliła ponad 140 osób, które popełniły różne wykroczenia.

W przypadku miejskiego radnego i szefa klubu radnych PiS Henryka Dębowskiego straż miejska skierowała do sądu wniosek o ukaranie go na podstawie Kodeksu wykroczeń; obwinia go o udział w próbie bezprawnego blokowania Marszu Równości. Proces ruszył w czwartek i choć nie został utajniony, dziennikarze nie mogli przysłuchiwać się postępowaniu na sali rozpraw; sąd uznał bowiem - powołując się na obostrzenia wynikające z pandemii koronawirusa obowiązujące w budynku sądu - że sala jest zbyt mała, by z zachowaniem reżimu sanitarnego mogła na niej przebywać publiczność.


Radny nie przyznaje się do winy 

Radny, który przez ponad godzinę składał wyjaśnienia, nie przyznaje się. W ocenie jego obrońcy, w materiale dowodowym (chodzi o nagrania wideo) nie ma żadnego potwierdzenia zarzutów. Sprawa została odroczona do połowy marca, sąd przesłucha wtedy świadków.

W lutym ugodą zakończył się proces, w którym Henryk Dębowski domagał się przeprosin od prezydenta Białegostoku, za które słowa padły w oświadczeniu Tadeusza Truskolaskiego wydanym dwa dni po marszu. Prezydent miasta wyraził w nim swoje oburzenie wydarzeniami, które miały miejsce. "Uczestnicy legalnego marszu zostali zaatakowani przez zorganizowane grupy, w związku z czym kilkadziesiąt osób zostało poszkodowanych" - napisał.

W oświadczeniu tym jako "wyjątkowo bulwersujące" określił "zaangażowanie w te pożałowania godne ekscesy przedstawicieli PiS w wojewódzkich i miejskich organach władzy samorządowej". Wśród czterech osób z nazwiska wymienił również Henryka Dębowskiego.

"Materiały zamieszczone w internecie w sposób jednoznaczny wskazują na ich czynny udział w ustawianiu blokad przeciwko marszowi. Okazuje się, że osoby, które powołane zostały, by w imieniu mieszkańców naszego regionu stanowić prawo, biorą czynny udział w jego łamaniu. Jest to w moim odczuciu drastyczne nadużycie demokratycznego mandatu i całkowite zaprzeczenie misji samorządowej" - m.in. takie słowa padły w oświadczeniu.

Henryk Dębowski poczuł się urażony tymi określeniami i wystąpił do sądu z pozwem cywilnym o ochronę jego dóbr osobistych - dobrego imienia, zaufania publicznego i wiarygodności publicznej. Domagał się przeprosin opublikowanych w mediach.

Ostatecznie doszło do ugody, której treść uzgodniono, a potem zatwierdził ją sąd. W treści tej ugody prezydent stwierdził, że słowa odnoszące się do Dębowskiego i jego udziału w wydarzeniach związanych z Marszem Równości "nie miały na celu zdyskredytowania go jako osoby pełniącej mandat z wyboru obywatelskiego".


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jest oświadczenie Tadeusza Truskolaskiego dotyczące Henryka Dębowskiego

5.03.2020, 19:28

To kończy sprawę między prezydentem Białegostoku, a radnym Prawa i Sprawiedliwości.


Tadeusz Truskolaski wycofuje się ze słów, które wypowiedział wobec białostockiego radnego

24.02.2020, 11:20

Prezydent Białegostoku wycofuje się ze słów, które wypowiedział po marszu równości wobec miejskiego radnego.


Marsz Równości - radny PiS domaga się przeprosin od prezydenta Białegostoku

13.11.2019, 15:57

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpoczął się w środę (13.11) proces, w którym szef klubu radnych PiS w radzie miasta Henryk Dębowski domaga się przeprosin od prezydenta Białegostoku. Chodzi o słowa z oświadczenia Tadeusza Truskolaskiego, wydanego po Marszu Równości w tym mieście.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok