Radio Białystok | Wiadomości | Muzeum Pamięci Sybiru wydało książkę o syberyjskiej wiosce Białystok

Muzeum Pamięci Sybiru wydało książkę o syberyjskiej wiosce Białystok

28.11.2020, 15:14, akt. 8.12.2020, 11:49

To książka o wielkich marzeniach polskich chłopów, którzy na przełomie XIX i XX wieku postanowili porzucić biedę i głód i ruszyli tysiące kilometrów na wschód w poszukiwaniu lepszego losu - tak o publikacji poświęconej syberyjskiej wsi Białystok pisze Muzeum Pamięci Sybiru.

Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, fot. Monika Kalicka

Muzeum Pamięci Sybiru (MPS) to powstała w Białymstoku ogólnopolska placówka zajmująca się m.in. tematyką deportacji Polaków na Wschód. Prowadzi już ona działalność naukową i edukacyjną, trwa tworzenie jej stałej ekspozycji. Otwarcie muzeum dla zwiedzających zaplanowano na 17 września 2021 roku.

Książka o syberyjskiej wsi Białystok powstała w ramach działalności wydawniczej MPS.

O miejscowości zrobiło się głośno po pożarze tamtejszego kościoła

O miejscowości zrobiło się w Polsce głośno za sprawą akcji "Syberyjski Białystok - zmartwychwstanie", w ramach której przez blisko dwa lata zbierane były pieniądze na odbudowę tamtejszego kościoła. Drewniana świątynia spłonęła doszczętnie w nocy z 18 na 19 kwietnia 2017 r. Za przyczynę przyjęto awarię instalacji elektrycznej.

Kościół zbudowali w 1908 r. Polacy, którzy w ramach dobrowolnej emigracji przenieśli się w tamte strony za chlebem i założyli osadę. Pełnił nie tylko funkcje sakralne, ale też integrujące miejscową polską wspólnotę.


"Okoliczni mieszkańcy chrzcili w nim swoje dzieci, opłakiwali zmarłych, dziękowali za codzienność. W czasie walki systemu komunistycznego z religią (...) został zamknięty. Następnie urządzono w nim magazyn na zboże, a potem wiejski klub. Parafię reaktywowano dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Odbudowaną w 1998 roku z ruin świątyni, po niespełna dwudziestu latach, strawił ogień" - pisze w książce dyrektor MPS prof. Wojciech Śleszyński.


Kościół odbudowano dzięki pieniądzom zebranym w akcji 

Dzięki pieniądzom zebranym w ramach akcji "Syberyjski Białystok - zmartwychwstanie" kościół odbudowano. Budynek jest drewniany, a całość projektu oparta na oryginalnej bryle świątyni z 1908 r. Nowy obiekt jest jednak znacznie mniejszy, łącznie z poddaszem jego powierzchnia nie przekracza 100 m3, ale na potrzeby obecnej społeczności syberyjskiego Białegostoku jest wystarczająca.

Oprócz części sakralnej w budynku jest też miejsce, w którym będzie można prowadzić aktywizację i edukację miejscowych dzieci. Na strychu zaś znajduje się miejsce noclegowe, które będzie wykorzystywane np. przez duchownych przyjeżdżających do wsi w obowiązkach duszpasterskich.

Pierwsza msza, jeszcze w niewykończonym budynku, odbyła się podczas Bożego Narodzenia w 2019 roku. Konsekracja była planowana na 13 czerwca 2020 r., w dzień patrona tej świątyni św. Antoniego z Padwy, ale plany te pokrzyżowała pandemia. Uroczystość przełożono na przyszły rok.

Książka to opowieść o wsi i jej mieszkańcach

Jak podkreśla MPS, wydana przez tę placówkę książka to opowieść o wsi i jej mieszkańcach, czyli część historii polskiego osadnictwa na Syberii. W publikacji są też wywiady m.in. z ojcem Krzysztofem Korolczukiem - duchownym urodzonym w podlaskim Białymstoku, który opiekuje się parafianami z Białegostoku syberyjskiego, leżącego ok. 200 km na północ od Tomska. Zdjęcia zamieszczone w publikacji pochodzą nie tylko ze zbiorów prywatnych, ale też m.in. Państwowego Archiwum Obwodu Tomskiego.

Autorzy książki przypominają trudne, momentami tragiczne losy mieszkańców tej wsi, m.in. przedwojenny czas tzw. wielkiego terroru, gdy - w oparciu jedynie o fakt, iż mieli polsko brzmiące nazwiska - aresztowano wszystkich blisko 90 dorosłych mężczyzn z syberyjskiego Białegostoku, z których do domu wrócili tylko nieliczni.

źródło: PAP | red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Blizny" - reportaż Joanny Sikory

18.11.2020, 00:01

Głód, strach, śmierć - to doświadczenia, których nie da się wymazać z pamięci. Towarzyszyły na co dzień Panu Tadeuszowi Chwiedziowi na syberyjskiej zsyłce. W Pawłodarze, jako dziecko, spędził ponad sześć lat.


Ostatnie miesiące budowy wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru

25.10.2020, 10:16

Tylko kilka miesięcy dzieli nas od ukończenia budowy powstającej w Muzeum Pamięci Sybiru wystawy stałej. Każdego dnia pojawiają się nowe elementy, które już niedługo stworzą spójną całość.


Pierwsze Sybirackie Spotkanie Rodzinne w Świętej Wodzie

20.09.2020, 06:43

Była to żywa lekcja historii - tak o pierwszym Sybirackim Spotkaniu Rodzinnym zgodnie mówili jego uczestnicy. W Świętej Wodzie koło Wasilkowa spotkali się wnukowie oraz babcie i dziadkowie Sybiracy.


Muzeum Pamięci Sybiru przygotowuje się do otwarcia [zdjęcia]

17.09.2020, 06:00

Dokładnie za rok - 17 września 2021 roku - będzie można oficjalnie zwiedzić Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Teraz trwają prace budowlane i instalowane jest wyposażenie.


W Białymstoku odsłonięto pomnik upamiętniający Bohaterskie Matki Sybiraczki [zdjęcia]

16.09.2020, 11:36

W Białymstoku odsłonięto w środę wieczorem (16.09) pomnik upamiętniający Bohaterskie Matki Sybiraczki. Jego projekt został zgłoszony 2,5 roku temu przez miejscowy oddział Związku Sybiraków. To kolejne w mieście miejsce upamiętnienia osób wywiezionych na Wschód.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok