Radio Białystok | Wiadomości | Sąd utrzymał wyrok wobec mężczyzny obwinionego o odpalenie racy w czasie Marszu Równości w Białymstoku

Sąd utrzymał wyrok wobec mężczyzny obwinionego o odpalenie racy w czasie Marszu Równości w Białymstoku

autor: Marta Nazarko

30.11.2020, 15:00, akt. 1.12.2020, 18:53

500 zł grzywny ma zapłacić mężczyzna obwiniony przez policję m.in. o odpalenie racy w kierunku uczestników Marszu Równości, który przeszedł ulicami Białegostoku w lipcu ubiegłego roku. Sąd okręgowy oddalił w poniedziałek (30.11) apelację obrońcy i utrzymał w mocy wyrok pierwszej instancji.

Marsz Równości w Białymstoku
Marsz Równości w Białymstoku

Sąd utrzymał wyrok wobec mężczyzny obwinionego o odpalenie racy w czasie Marszu Równości w Białymstoku - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Marszowi towarzyszyło kilka kontrmanifestacji

Marsz Równości odbywał się pod hasłem "Białystok domem dla wszystkich". Był legalny, ale towarzyszyło mu kilka kontrmanifestacji, których uczestnicy kilkakrotnie próbowali go zablokować. W stronę uczestników marszu rzucano kamieniami, petardami, jajkami i butelkami, wykrzykiwano też obraźliwe słowa, a policja musiała użyć gazu.Ostatecznie służby ustaliły ponad 140 osób, które popełniły różne wykroczenia. W kilku przypadkach były też zarzuty karne, m.in. dotyczące pobić. Białostockie sądy wciąż zajmują się takimi sprawami.

Mężczyzna odpalił racę w tłumie osób

Sąd okręgowy zajmował się apelacją w sprawie młodego mężczyzny, któremu policja postawiła zarzuty z kodeksu wykroczeń. Chodziło o odpalenie racy w tłumie osób zbierających się przy ul. Liniarskiego do udziału w Marszu Równości, a później o szarpaninę, gdy doszło do próby tzw. obywatelskiego zatrzymania.

Rzucenie racy policja zakwalifikowała jako wykroczenie przeciwko "wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych". Chodziło o niebezpieczeństwo wywołane tym, iż raca była rzucona w tłumie ludzi.

Szarpanie się policjanci zakwalifikowali jako tzw. nieobyczajny wybryk. O ile przy pierwszym wykroczeniu maksymalną karą jest 500 zł grzywny, to już przy drugim grozi nawet kara aresztu lub ograniczenia wolności.Sąd uniewinnił mężczyznę od jednego zarzutu 

Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku zapadł najpierw wyrok nakazowy, sąd skazał obwinionego na 500 zł grzywny za oba wykroczenia. Po złożonym sprzeciwie odbył się proces. Karą znowu jest 500 zł grzywny, ale już za samo odpalenie racy, bo od poważniejszego z wykroczeń sąd mężczyznę uniewinnił.

Apelację złożył jego obrońca, chciał pełnego uniewinnienia lub ewentualnie niższej grzywny. W poniedziałek Sąd Okręgowy w Białymstoku apelację oddalił i karę 500 zł grzywny utrzymał w mocy.

Uzasadniając to orzeczenie sędzia Dorota Niewińska mówiła m.in., że sąd pierwszej instancji wyciągnął prawidłowe wnioski z zebranego materiału dowodowego, dotyczące sprawstwa obwinionego mężczyzny, w tym właściwie ocenił zeznania głównego świadka - uczestnika Marszu Równości. Sędzia przypomniała, że obwiniony został zatrzymany niemal na gorącym uczynku i od razu trafił w ręce policji.

Odwoływała się też do rozporządzenia porządkowego wojewody podlaskiego z 2009 roku, dotyczącego zakazu używania pirotechniki w miejscach publicznych w regionie, z wyjątkiem konkretnie wskazanych dat. Karą za naruszenie tych przepisów jest grzywna. Zwracała też uwagę na znaczenie wyroku dla budowania świadomości prawnej społeczeństwa, by pokazywał on wszystkim naruszającym prawo w czasie legalnie zorganizowanych zgromadzeń, że będą wobec nich wyciągane konsekwencje.

Wyrok jest prawomocny.

źródło: PAP | red: zmj, bsd, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rozpoczął się proces miejskiego radnego obwinionego o wykroczenie podczas Marszu Równości

26.11.2020, 16:37

Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku rozpoczął się w czwartek (26.11) proces miejskiego radnego Henryka Dębowskiego, którego straż miejska obwinia o wykroczenie podczas Marszu Równości, który ulicami miasta przeszedł w lipcu 2019 roku. Po wysłuchaniu wyjaśnień radnego, sąd odroczył sprawę do marca. Ma wtedy przesłuchać świadków.


Rok i dwa miesiące więzienia za chuligański atak na nastolatka podczas Marszu Równości w Białymstoku

9.11.2020, 07:06

Na rok i dwa miesiące bezwzględnego więzienia skazał w poniedziałek (09.11) Sąd Okręgowy w Białymstoku 25-latka za chuligański atak na nastolatka w dniu Marszu Równości, zorganizowanego w mieście 20 lipca 2019 roku. Wyrok jest prawomocny.


Tadeusz Truskolaski, w ramach ugody z Jackiem Słomą, odczytał wyrok sądu za słowa po Marszu Równości w 2019 roku

26.10.2020, 19:45

To kończy długi spór pomiędzy włodarzem miasta a przedstawicielami organizacji pozarządowej. Na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski odczytał wyrok sądu za słowa po Marszu Równości w 2019 roku. W ten sposób zrealizował ugodę zawartą z Jackiem Słomą.


Rok od Marszu Równości w Białymstoku - o wydarzeniu przypominają jego zwolennicy i przeciwnicy

18.07.2020, 17:19

Jedni przygotowali akcję billboardową w kolorach tęczy i pokaz filmu o białostockim Marszu Równości, drudzy - happening.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

fot. Monika Kalicka
REGION
26.01.2021, 07:20, akt. 22:13

Trudne warunki na drogach w Podlaskiemźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok