Radio Białystok | Wiadomości | Zakończył się proces policjanta oskarżonego o przekroczenie granic obrony koniecznej

Zakończył się proces policjanta oskarżonego o przekroczenie granic obrony koniecznej

autor: Marta Nazarko

30.11.2020, 13:46, akt. 13:59

Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku zakończył się w poniedziałek proces policjanta oskarżonego m.in. o przekroczenie granic obrony koniecznej.

fot. Joanna Żemojda
fot. Joanna Żemojda


0:00
0:00
Zakończył się proces policjanta oskarżonego o przekroczenie granic obrony koniecznej - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Prokuratura chce kary półtora roku więzienia w zawieszeniu i wypłaty zadośćuczynienia pokrzywdzonym. Obrona wnioskuje o uniewinnienie. Wyrok zostanie ogłoszony za dwa tygodnie.

To trzeci proces dotyczący wydarzeń ze stycznia 2014 roku. Dwa wcześniejsze wyroki były uchylane przez sąd odwoławczy.

Oskarżony mężczyzna, wówczas funkcjonariusz policji w jednym z białostockich komisariatów (obecnie jest na tzw. emeryturze mundurowej), był wtedy prywatnie z żoną na imprezie u znajomych. Gdy z niej wyszedł, został zaatakowany przed blokiem. Napastnicy byli mylnie przekonani, że jest on jedną z osób, które wcześniej naśmiewały się z imienia psa jednego z tych mężczyzn.

Zaatakowany nie tylko bronił się, lecz także gonił napastników, bo dwaj z nich zaczęli uciekać, gdy usłyszeli sygnały nadjeżdżających radiowozów (policję zawiadomiła żona funkcjonariusza). Gdy ukryli się w mieszkaniu, napadnięty wyważył drzwi i wdarł się do środka. Tam, według aktu oskarżenia, użył gazu łzawiącego i zaatakował jednego z uciekających przed nim mężczyzn.

Oskarżony nie przyznaje się do zarzutów

Oskarżony od początku nie przyznaje się do zarzutów. Status pokrzywdzonych mają w tym procesie obaj mężczyźni, którzy go zaatakowali. Taki status ma również ojciec jednego z nich, do którego formalnie mieszkanie należy (chodziło o straty materialne związane z uszkodzeniami drzwi).

Pod koniec listopada ubiegłego roku sąd zamknął już przewód sądowy, a strony wygłosiły mowy końcowe. Prokuratura domagała się kary półtora roku więzienia w zawieszeniu i wypłaty zadośćuczynienia pokrzywdzonym. Takie wnioski poparł też pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych; w przypadku zadośćuczynienia, nawiązek i obowiązku naprawienia szkody, chodzi o kwoty od 2,5 tys. zł do 15 tys. zł. Obrona wnioskowała o uniewinnienie.

Sąd rozważał możliwość zmiany kwalifikacji czynów

Na początku grudnia wyrok jednak nie zapadł, bo sąd zapowiedział możliwość zmiany kwalifikacji prawnej czynów. Zmiana byłaby korzystniejsze dla oskarżonego w przypadku jego skazania, bo sąd rozważa, czy część zarzutów nie dotyczy niezbyt poważnych obrażeń, a część nawet jedynie naruszenia nietykalności.

Aby jednak móc to ocenić, sąd zwrócił się do biegłego o dodatkową opinię z zakresu medycyny sądowej. Ostatecznie zanim ją otrzymał (liczył, że stanie się to w marcu) minęło kolejne pół roku.

W poniedziałek sąd poinformował, że opinia jest już w aktach sprawy. Ponieważ nie było żadnych wniosków dowodowych, zamknął przewód sądowy.

Strony powtórzyły swoje główne tezy wystąpień końcowych i wnioski; prokuratura nadal chce wyroku skazującego. Podobny wniosek złożył pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych. Obrona chce uniewinnienia.


Nadal podtrzymujemy stanowisko, że nasz klient działał w ramach instytucji obrony koniecznej. Instytucja ta musi działać, w praktyce musi chronić ofiarę przed atakami. Sprawca musi również mieć świadomość, że gdy ofiara będzie się bronić, prawo stanie po jej stronie. Prawo nie może ustępować bezprawnym zamachom na życie i zdrowie niewinnych ludzi - mówił broniący oskarżonego Mateusz Olchanowski.


W związku z wydarzeniami z 2014 r., prokuratura skierowała do sądu dwa akty oskarżenia. Chodzi o to, że w tej samej sprawie nie można być jednocześnie podejrzanym i pokrzywdzonym. W drugim procesie dwaj mężczyźni, którzy zaatakowali policjanta, odpowiadali za udział w bójce przed blokiem. Zapadły tam wyroki w zawieszeniu, skazani musieli też zapłacić nawiązki na rzecz pokrzywdzonego, którym w tamtej sprawie był policjant.

źródło: PAP | red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sąd utrzymał wyrok wobec mężczyzny obwinionego o odpalenie racy w czasie Marszu Równości w Białymstoku

30.11.2020, 15:00

500 zł grzywny ma zapłacić mężczyzna obwiniony przez policję m.in. o odpalenie racy w kierunku uczestników Marszu Równości, który przeszedł ulicami Białegostoku w lipcu ubiegłego roku. Sąd okręgowy oddalił w poniedziałek (30.11) apelację obrońcy i utrzymał w mocy wyrok pierwszej instancji.


Sąd ponownie zajmie się sprawą 42-latka oskarżonego o zabójstwo mieszkańca jednej z podlaskich wsi

29.11.2020, 14:14

Będzie ciąg dalszy procesu 42-latka oskarżonego o zabójstwo starszego mieszkańca podbiałostockiej Trześcianki. Wyrok dożywocia, zgodny z wnioskiem prokuratury, zaskarżył obrońca.


Proces ws. zabójstwa sprzed 24 lat - w grudniu dodatkowe przesłuchania

27.11.2020, 07:40

Nie udało się białostockiemu Sądowi Okręgowemu zakończyć w czwartek (26.11) procesu mężczyzny, któremu prokuratura zarzuca współudział w zabójstwie 73-letniej kobiety dokonanym ponad 24 lata temu w Hajnówce. W grudniu sąd chce dodatkowo ponownie przesłuchać byłą konkubinę oskarżonego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATRfot. Marta Sołtys
AUGUSTÓW
10.08.2022, 12:55, akt. 13:10

W Augustowie powstał kolejny mural

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok