Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem blisko 1000 osób objęto w ciągu roku programem opieki nad pacjentami onkologicznymi

W Podlaskiem blisko 1000 osób objęto w ciągu roku programem opieki nad pacjentami onkologicznymi

autor: Renata Reda

1.12.2020, 15:49, akt. 2.12.2020, 10:20

Jego celem jest zdecydowanie krótsze i skuteczniejsze leczenie chorych na nowotwór. Projekt dotyczy chorych na raka piersi, jelita grubego, jajnika, gruczołu krokowego i płuc.

Białostockie Centrum Onkologii w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Białostockie Centrum Onkologii w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

W Podlaskiem blisko 1000 osób objęto w ciągu roku programem opieki nad pacjentami onkologicznymi - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Prawie tysiąc osób w naszym regionie objęto w ciągu roku pilotażowym programem koordynowanej opieki nad pacjentami onkologicznymi.

Pacjentami opiekuje się sześć szpitali, a największą ich liczbę (ponad 80 proc.) ma Białostockie Centrum Onkologii.

BCO koordynuje pilotażowy projekt w zakresie nowotworów: piersi, jelita grubego, jajnika i gruczołu krokowego. W przypadku raka płuc współpracuje z nim Uniwersytecki Szpital Kliniczny.

Do pilotażu minister zdrowia wyznaczył jeszcze szpitale wojewódzkie w Białymstoku, Łomży i Suwałkach oraz szpital MSWiA w Białymstoku.

W ciągu roku największą grupą objętą programem były pacjentki z rakiem piersi - ponad 450 i chorzy z rakiem jelita grubego - prawie 250.

Korzyścią pilotażu - jak podkreślają eksperci BCO - jest to, że usystematyzował i skoordynował on opiekę nad pacjentem onkologicznym. Koordynatorki leczenia onkologicznego wspierają pacjenta od momentu uzyskania przez niego wyniku histopatologicznego. Prowadzą go "za rękę" i pomagają w umawianiu wizyt oraz kontakcie z lekarzem.

Wszystko po to, aby chory onkologicznie nie gubił się w systemie, ale był prowadzony od momentu podejrzenia nowotworu na wszystkich etapach, począwszy od diagnostyki, poprzez terapię i rehabilitację.

Drugim ważnym elementem pilotażu jest Call Center BCO, które nie tylko rejestruje pacjentów na wizyty i badania, udziela niezbędnych informacji dotyczących postępowania w przypadku wykrycia nowotworu, a także informuje o możliwościach leczenia onkologicznego w województwie podlaskim. Numer infolinii to 85 664 68 88.

Pilotażowy program koordynowanej opieki nad pacjentami onkologicznymi w naszym regionie potrwa do końca przyszłego roku. W kraju realizują go jeszcze województwa pomorskie, dolnośląskie i świętokrzyskie.


| red: rbon, bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostockie Centrum Onkologii zaprasza palaczy na badania profilaktyczne raka płuc

22.11.2020, 11:00

Zgłaszać się mogą osoby palące, ale też te, które skończyły z nałogiem nie później niż w 2005 roku. Białostockie Centrum Onkologii zachęca mieszkańców województw podlaskiego i lubelskiego do wykonania badania niskodawkowej tomografii komputerowej.


#szybcyizdrowi - akcja Białostockiego Centrum Onkologii nt. profilaktyki nowotworów u mężczyzn

2.11.2020, 16:27

Przypominanie panom, jak ważne są badania profilaktyki nowotworów tzw. męskich to główny cel akcji #szybcyizdrowi, którą w listopadzie prowadzi Białostockie Centrum Onkologii.


Symboliczne obchody Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi

15.10.2020, 13:12

Wypuszczeniem w niebo różowych baloników i sadzeniem cebulek kwiatów przed Białostockim Centrum Onkologii obchodzono w czwartek (15.10) w Białymstoku Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, który przypada 15 października.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

fot. Monika Kalicka
REGION
26.01.2021, 07:20, akt. 22:13

Trudne warunki na drogach w Podlaskiemźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok