Radio Białystok | Wiadomości | Wypadek przy pracy zakończony kalectwem - sąd ustala odpowiedzialność prezesa firmy

Wypadek przy pracy zakończony kalectwem - sąd ustala odpowiedzialność prezesa firmy

4.12.2020, 13:24, akt. 13:27

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się w piątek proces dotyczący wypadku przy pracy zakończonego trwałym kalectwem pracownika. Sąd musi ocenić, jak daleko sięga odpowiedzialność prezesa firmy za taki wypadek. W pierwszej instancji zapadł wyrok skazujący.

Fotolia.com
Fotolia.com

W piątek (4.12) sąd okręgowy powtórzył postępowanie odwoławcze związane z apelacją obrońcy, które odbyło się już przed miesiącem, ale ogłoszenie wyroku uniemożliwiła wówczas choroba jednego z sędziów. Nowy termin publikacji, to 11 grudnia.

Do wypadku doszło trzy lata temu w jednej z firm w Choroszczy k. Białegostoku. W czasie transportu dwóch stalowych belek o wadze ok. pół tony każda, na nieutwardzonej powierzchni gwałtownie przechylił się wózek, na którym je przewożono. Jedna z belek spadła na nogi pracownika, który stał za blisko. Mężczyzna doznał trwałego kalectwa, oprócz poważnych złamań ostatecznie stracił trzy palce.

Prokuratura oskarżyła zarówno kierowcę wózka, jak i prezesa firmy. Temu drugiemu zarzuciła, że - jako odpowiedzialny za bezpieczeństwo i higienę pracy - umyślnie nie dopełnił wynikającego stąd obowiązku, m.in. nie udzielił pracownikowi instruktażu przed dopuszczeniem go do pracy przy transporcie wielkogabarytowych elementów stalowych, wydał mu polecenie udziału w tym zleceniu, nie zapoznał z ryzykiem zawodowym, nie wyznaczył też stref bezpieczeństwa.

Operator odpowiadał za to, że z umyślnym naruszeniem zasad bezpieczeństwa, mimo przeszkolenia do pracy z użyciem takiego wózka, transportował te belki niezgodnie z instrukcją producenta wózka. Chodziło o poruszanie się z ładunkiem wystającym poza podest i bez zamocowania, który to ładunek przy wjechaniu wózka na miękką nawierzchnię przechylił się, a jedna z belek spadła.

W listopadzie 2019 roku sąd pierwszej instancji obu oskarżonych skazał na kary po pół roku więzienia w zawieszeniu i grzywny w kwotach 1-2 tys. zł.

Wyrok zaskarżył obrońca prezesa firmy, chce uniewinnienia. Argumentuje w apelacji, że - nawet przy przyjęciu, że pewne zasady związane z BHP nie zostały przez prezesa w firmie zachowane - przyczyną wypadku było niezachowanie warunków eksploatacji wózka przez osobę nim kierującą.

Prokuratura chce utrzymania wyroku skazującego jednak również wobec prezesa. Uważa, że jako pracodawca miał on obowiązki związane z bezpieczeństwem i higieną pracy w firmie, i odpowiada karnie również poprzez zaniechanie określonych działań.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


16-latek za mało zapłacił za zakupy - jego sprawą zajmie się sąd rodzinny

2.12.2020, 15:40

Sąd rodzinny zajmie się sprawą 16-latka, który za mało zapłacił za zakupy przy kasie samoobsługowej i policjant zakuł go w kajdanki.


Proces w sprawie wybuchu w pasażu handlowym w Białymstoku odroczony

2.12.2020, 13:00

Sądowi rejonowemu w Białymstoku nie udało się zakończyć w środę procesu dwóch mężczyzn oskarżonych w związku z podłożeniem i eksplozją urządzenia wybuchowego w jednym z pasaży handlowych w mieście. Sąd chce poznać akta innej sprawy karnej związanej z jednym z oskarżonych.


Białystok: proces oskarżonych w sprawie związanej z agresją drogową

2.12.2020, 12:46

Sąd w Bełchatowie w ramach pomocy prawnej przesłucha jednego z głównych świadków w procesie dotyczącym bójki w Białymstoku, której tłem była agresja drogowa.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok