Radio Białystok | Wiadomości | Proces w sprawie wybuchu w pasażu handlowym w Białymstoku odroczony

Proces w sprawie wybuchu w pasażu handlowym w Białymstoku odroczony

2.12.2020, 13:00, akt. 13:20

Sądowi rejonowemu w Białymstoku nie udało się zakończyć w środę procesu dwóch mężczyzn oskarżonych w związku z podłożeniem i eksplozją urządzenia wybuchowego w jednym z pasaży handlowych w mieście. Sąd chce poznać akta innej sprawy karnej związanej z jednym z oskarżonych.

Fot. Joanna Szubzda
Fot. Joanna Szubzda

Eksplozja w pasażu handlowym w centrum Białegostoku

Zdarzenie miało miejsce w 2018 roku w pasażu handlowym w centrum Białegostoku. Policja informowała wówczas, że doszło do eksplozji wywołanej użyciem prymitywnego urządzenia wybuchowego. Nikt nie został ranny i nie było poważniejszych strat materialnych, ani nie była konieczna ewakuacja pracowników czy klientów.

Według Prokuratury Rejonowej Białystok-Północ, która w śledztwie posiłkowała się opiniami biegłych, eksplozja mieszaniny pirotechnicznej w połączeniu ze znajdującymi się w pobliżu butelkami z łatwopalną substancją byłaby w razie pożaru dużym zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzi oraz dla mienia.

Zarzuty usłyszeli pracownik sklepu i administrator budynku

Ostatecznie zarzuty sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa eksplozji, której skutki zagrażały ludziom i mieniu, usłyszeli 37-letni pracownik sklepu komputerowego w tym pasażu i 67-letni administrator budynku. W ocenie śledczych, oskarżeni działali wspólnie i w porozumieniu. Grozi im do ośmiu lat więzienia.

Według aktu oskarżenia pierwszy z nich na zlecenie drugiego przygotował ładunek wybuchowy, składający się m.in. z petard, dwóch plastikowych butelek wypełnionych benzyną, włącznika elektrycznego i transformatora. To administrator miał ów ładunek zdetonować zdalnie ze swojego pomieszczenia. Doszło do wybuchu petard i było zagrożenie zapłonu benzyny, co ostatecznie nie nastąpiło.

Jeden z oskarżonych przyznał się do zarzutu

Na początku procesu 37-latek przyznał się przed sądem do zarzutu, wyraził skruchę, przepraszał. Twierdzi, że ładunek przygotował na prośbę drugiego z oskarżonych; dostał za to 300 zł, które miały pokryć koszty.

Drugi z oskarżonych zaprzecza, by miał z tym jakikolwiek związek. Prokuratura uważa jednak, że chciał on - poprzez pozorowany "zamach" - wzbudzić zainteresowanie sobą i współczucie u użytkowników pasażu, skarżących się na sposób, w jaki administruje on lokalami w tym budynku.

W zeznaniach pojawił się nowy motyw

W środę (2.12) w zeznaniach ostatnich świadków pojawił się inny motyw - według tej wersji miałoby chodzić o problemy z prawem młodszego z oskarżonych. Pozorowany zamach miałby odroczyć w czasie zebranie wspólnoty współwłaścicieli, gdzie miały być prezentowane dane finansowe dotyczące prac remontowych i budowlanych, wykonywanych przez firmę tego mężczyzny.

Biorąc pod uwagę, że w grudniu na ruszyć przed białostockim sądem okręgowym proces karny dotyczący zarzutów m. in. podrabiania faktur przez tego oskarżonego, sąd rejonowy uwzględnił wniosek obrońcy 67-letniego administratora budynku, by zapoznać się z aktami tamtej sprawy. Zdaniem adwokata, obie sprawy łączą się, a zarzuty postawione drugiemu z oskarżonych w tamtej sprawie, stanowią motyw jego działania w tej, czyli skonstruowania i detonacji urządzenia wybuchowego.

Obrońca zwracał też uwagę na dowody zebrane w tamtej sprawie; jak mówił - świadczące o tym, iż wyjaśnienia 37-latka w sprawie wybuchu w pasażu (obciążające jego klienta) są nieprawdziwe i stanowią jedynie linię obrony.

Proces w sprawie wybuchu w pasażu został odroczony do połowy lutego 2021 roku.

źródło: PAP | red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białystok: proces oskarżonych w sprawie związanej z agresją drogową

2.12.2020, 12:46

Sąd w Bełchatowie w ramach pomocy prawnej przesłucha jednego z głównych świadków w procesie dotyczącym bójki w Białymstoku, której tłem była agresja drogowa.


Łomża: sąd skazał mężczyznę za wykorzystanie seksualne 15-miesięcznej dziewczynki

30.11.2020, 15:42

Na 6 lat więzienia skazał w poniedziałek Sąd Okręgowy w Łomży młodego mężczyznę uznając go za winnego m.in. czynu nierządnego wobec 15-miesięcznej dziewczynki i znęcania się nad nią ze szczególnym okrucieństwem.


Zakończył się proces policjanta oskarżonego o przekroczenie granic obrony koniecznej

30.11.2020, 13:46

Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku zakończył się w poniedziałek proces policjanta oskarżonego m.in. o przekroczenie granic obrony koniecznej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok