Radio Białystok | Wiadomości | Łomża: sąd skazał mężczyznę za wykorzystanie seksualne 15-miesięcznej dziewczynki

Łomża: sąd skazał mężczyznę za wykorzystanie seksualne 15-miesięcznej dziewczynki

autor: Paweł Wądołowski

30.11.2020, 15:42, akt. 17:52

Na 6 lat więzienia skazał w poniedziałek Sąd Okręgowy w Łomży młodego mężczyznę uznając go za winnego m.in. czynu nierządnego wobec 15-miesięcznej dziewczynki i znęcania się nad nią ze szczególnym okrucieństwem.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

6 lat więzienia za wykorzystanie seksualne 15-miesięcznej dziewczynki - relacja Pawła Wądołowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Sąd orzekł też m.in. 10-letni zakaz zbliżania się skazanego do pokrzywdzonej i 50 tys. zł zadośćuczynienia na jej rzecz.

Proces odbywał się z wyłączeniem jawności

O wyroku, który jest nieprawomocny, poinformował rzecznik łomżyńskiego sądu sędzia Jan Leszczewski. Ze względu na charakter sprawy, cały proces odbywał się z wyłączeniem jawności, niejawne było też uzasadnienie poniedziałkowego orzeczenia.

Chodzi o sprawę z jesieni 2019 roku. Przedstawiony mężczyźnie zarzut dotyczył popełnienia zbrodni zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem i znęcania się fizycznego i psychicznego nad piętnastomiesięczną dziewczynką.

Oskarżony opiekował się dzieckiem pod nieobecność rodziców

Oskarżony o to młody mężczyzna, kuzyn rodziców dziewczynki, w chwili zatrzymania był pijany. Jak podawała wtedy policja, miał się dzieckiem opiekować pod nieobecność rodziców. To oni przywieźli córkę do szpitala w Łomży. Stamtąd trafiła do Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Dziewczynka była hospitalizowana z urazami głowy, kończyn, okolic intymnych.

Stawiając zarzuty, śledczy zastosowali kwalifikację prawną m.in. z art. 197 par. 1, 197 par. 3 pkt 2 oraz art. 197 par. 4 Kodeksu karnego. Mowa jest w nich o gwałcie wobec osoby małoletniej poniżej 15 roku życia oraz o działaniu ze szczególnym okrucieństwem.

Zarzuty obejmowały też znęcanie się fizyczne i psychiczne nad małym dzieckiem nieporadnym ze względu na wiek (w opisie czynu była mowa o biciu i przypalaniu papierosem), oraz naruszenie - wskutek tych obrażeń - czynności jego ciała.

Biegli oceniali poczytalność oskarżonego w chwili popełnienia czynu

W trakcie śledztwa zlecona była kilkutygodniowa szpitalna obserwacja ówczesnego podejrzanego, by ocenić stan jego poczytalności w chwili popełnienia czynu. Jak poinformował we wrześniu, gdy kierowany był do sądu akt oskarżenia, rzecznik łomżyńskiej prokuratury okręgowej Rafał Kaczyński, biegli nie stwierdzili w tym przypadku choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego bądź "organicznego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego". 

"Oskarżony w czasie popełnienia czynu miał zachowaną zdolność rozumienia znaczenia czynu i zachowaną zdolność pokierowania swoim postępowaniem" - mówił prokurator.

Prokuratura domagała się kary 8,5 lat więzienia

Akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Łomży. Przy zastosowanej przez śledczych kwalifikacji prawnej czynów, oskarżonemu groziło od 5 do 12 lat więzienia. Prokuratura domagała się kary 8,5 roku więzienia.

W śledztwie mężczyzna przyznał się do spowodowania obrażeń ciała u dziecka, ale nie do przestępstwa na tle seksualnym.

Łomżyński sąd zmodyfikował kwalifikację prawną czynów zarzucanych oskarżonemu. Przypisał mu czyn kwalifikowany z art. 198 oraz art. 200 par 1 Kodeksu karnego. Pierwszy penalizuje sytuację wykorzystania bezradności innej osoby i doprowadzenie jej do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności. W drugim jest mowa o karze za obcowanie płciowe z osobą poniżej 15 roku życia lub dopuszczenie się wobec niej innej czynności seksualnej lub doprowadzenie takiej osoby do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania.

Sąd uznał też, że doszło do znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad dzieckiem i spowodowania naruszenia czynności ciała na czas do 7 dni.

Kara 6 lat więzienia i 10-letni zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej

Skazał oskarżonego na 6 lat więzienia i zasądził 50 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz dziecka. Orzekł też 10-letni zakaz zbliżania się tego mężczyzny do pokrzywdzonej dziewczynki na odległość mniejszą, niż 50 metrów oraz na 10 lat zakazał mu prowadzenia wszelkiej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, leczeniem nieletnich czy też opieką nad nimi.

Od zatrzymania skazany jest tymczasowo aresztowany. W poniedziałek sąd mu ten areszt przedłużył.

źródło: PAP | red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejne udane oszustwa metodą "na policjanta" - podejrzany trafił do aresztu

20.11.2020, 15:47

Białostocki sąd aresztował na trzy miesiące 25-latka zatrzymanego w sprawie oszustwa dokonanego metodą "na policjanta", wskutek którego starsza mieszkanka miasta straciła we wrześniu łącznie ponad 120 tys. zł. Pieniędzy nie udało się odzyskać.


W powiecie łomżyńskim zatrzymano 15-latka poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania

17.11.2020, 15:37

15-latka poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania zatrzymali policjanci z posterunku w Wiźnie, w powiecie łomżyńskim.


Nadzwyczajne złagodzenie kary - 5 lat więzienia dla matki za zabójstwo dziecka

13.11.2020, 14:05

Na pięć lat więzienia skazał łomżyński sąd kobietę oskarżoną o zabicie swoje nowo narodzonego dziecka.


Akt oskarżenia za uprowadzenie i seks z 14-letnim uczniem

3.09.2020, 14:03

Do 12 lat więzienia grozi 34-letniej kobiecie oskarżonej przez łomżyńską prokuraturę o uprowadzenie - wbrew woli jego rodziców - i kilkukrotne obcowanie płciowe z 14-latkiem. W tym czasie była ona zatrudniona jako nauczycielka w jednej ze szkół w gminie Zbójna, chłopak był jej uczniem.


Zakończone śledztwo ws. m.in. zgwałcenia 15-miesięcznej dziewczynki

3.09.2020, 13:40

Prokuratura Okręgowa w Łomży skierowała do sądu akt oskarżenia wobec młodego mężczyzny, oskarżonego o zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem 15-miesięcznej dziewczynki i znęcanie się nad nią. Od zatrzymania jest on aresztowany. Przyznaje się jedynie do spowodowania obrażeń u dziecka.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok