Radio Białystok | Wiadomości | Więcej przypadków zakażenia koronawirusem u pensjonariuszy podlaskich DPS-ów

Więcej przypadków zakażenia koronawirusem u pensjonariuszy podlaskich DPS-ów

autor: Renata Reda

5.12.2020, 13:42, akt. 13:58

Jesienią więcej przypadków zakażenia koronawirusem stwierdzanych jest u pensjonariuszy DPS-ów - przyznaje wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

- O ile z tym pierwszym okresie epidemicznym nam się udawało na terenie województwa nie mieć w zasadzie takich większych ognisk koronawirusowych w DPS-ach, to z tej drugiej razie epidemii jest to zjawisko, które dość często się pojawia. Ta ilość osób zakażonych, z naszych statystyk, nie przekracza 6 procent. Mówię tutaj o pensjonariuszach - mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Według danych z podlaskiego sanepidu, w tej chwili czynne ogniska koronawirusa są w ponad połowie Domów Pomocy Społecznej w Podlaskiem. Najwięcej przypadków zakażeń (bo około 140) stwierdzono dotąd w DPS-ie Kalina w Suwałkach.

Ponad 40 przypadków wykryto w placówce przy Świerkowej w Białymstoku, ponad 30 w DPS-ach w Uchowie i w Mocieszach. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski dodaje, że DPS-y cały czas otrzymują różnego rodzaju wsparcie, w tym w postaci sprzętu medycznego.

- DPS korzystają z tego wsparcia jeżeli chodzi o środki ochrony indywidualnej, środki dezynfekujące. DPS-y wspierają Wojska Obrony Terytorialnej. Prowadzimy akcję dostarczania testów antygenowych. Chcemy również wyposażyć DPS-y w pulsoksymetry - dodaje Bohdan Paszkowski.

W najbliższych dniach z polecenia Ministerstwa Zdrowia do DPS-ów w regionie trafi 230 pulsoksymetrów i prawie 1800 testów antygenowych. Dystrybucją zajmie się Podlaski Urząd Wojewódzki.

W Podlaskiem są 22 DPS-y w których opiekę może znaleźć prawie 2400 pensjonariuszy. Pracuje tam około tysiąca siedmiuset osób.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zostań Świętym Mikołajem i pomóż podopiecznym DPS w Białymstoku

3.12.2020, 08:54

W grudniu wielu z nas chce poczuć się jak prawdziwy Święty Mikołaj... a my podpowiadamy, kogo wybrać na adresatów prezentów.


W sejneńskim Domu Pomocy Społecznej, prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek, wykryto ognisko koronawirusa

3.12.2020, 07:09

Do tej pory potwierdzono go u ponad 20 podopiecznych i trzech pracowników placówki. Trzy osoby zmarły, ale nie wiadomo, czy bezpośrednią przyczyną ich zgonów był Covid-19.


Akcja "Uśmiech dla seniora” - do podopiecznych DPS-u w Białymstoku trafią kartki z życzeniami

14.11.2020, 07:12

Kartki z życzeniami trafią w sobotę (14.11) m.in. do podopiecznych Domu Pomocy Społecznej przy Świerkowej w Białymstoku. W ramach akcji "Uśmiech dla seniora” przygotowali je wolontariusze Fundacji "Dr Clown”. Do kartek dołączą drobne upominki. A to wszystko z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok