Radio Białystok | Wiadomości | 14 podlaskich samorządów otrzymało pamiątkowe tablice związane z Bitwą Niemeńską

14 podlaskich samorządów otrzymało pamiątkowe tablice związane z Bitwą Niemeńską

autor: Marcin Gliński

10.12.2020, 17:34, akt. 17:56

Upamiętniają tych, którzy polegli broniąc ojczyzny przed bolszewikami. Pamiątkowe tablice związane z Bitwą Niemeńską z 1920 roku otrzymali przedstawiciele czternastu podlaskich samorządów.

14 podlaskich samorządów otrzymało pamiątkowe tablice związane z Bitwą Niemeńską, źródło fot.: Piotr Babulewicz/UMWP
14 podlaskich samorządów otrzymało pamiątkowe tablice związane z Bitwą Niemeńską, źródło fot.: Piotr Babulewicz/UMWP

W różnych miejscowościach tablice będą przypominały o wydarzeniach sprzed stu lat.

W tym roku obchodzimy stulecie wojny polsko-bolszewickiej. Wszyscy wiemy o Bitwie Warszawskiej, która była kluczowym wydarzeniem z punktu widzenia tej wojny. Ale nie wszyscy wiedzą o wydarzeniu jakim była Bitwa Niemeńska. To bitwa, która rozegrała się na terenach naszego województwa. Dlatego wspólnie z członkami zarządu chcieliśmy upamiętnić te miejsca w których właśnie ta bitwa się rozegrała. Chcemy kultywować historię, tak żeby wszyscy pamiętali o tym wielkim wydarzeniu

- mówi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Pamiątkową tablicę otrzymał m.in. powiat sokólski. Jak mówi starosta Piotr Rećko, władze województwa podlaskiego wsparły też finansowo wydanie książki o Bitwie Niemeńskiej.

Lokalny nasz historyk, pan doktor Leszek Jasielczuk napisał książkę poświęconą Bitwie Niemeńskiej pt. "Skąpani w ogniu walk". Dzięki między innymi środkom Urzędu Marszałkowskiego mogliśmy wydać tę pozycję książkową. Tam opisane są przede wszystkim dzieje oręża polskiego, ale też walki o naszą niepodległość w trakcie Bitwy Niemeńskiej. Również opisana jest walka ludności cywilnej na terenie powiatu sokólskiego

- mówi starosta sokólski Piotr Rećko.

Pamiątkowe tablice otrzymały władze gmin: Sidra, Dąbrowa Białostocka, Kuźnica, Nowy Dwór, Lipsk, Płaska, Krasnopol, Giby, Augustów, Sztabin, a także powiatów: augustowskiego, suwalskiego, sejneńskiego i sokólskiego.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Bitwa niemeńska

30.09.2020, 15:05

W audycji o bitwie niemeńskiej lub operacji niemeńskiej, jak chcą niektórzy. Miała ona zasadnicze znaczenie w pokonaniu sowietów w wojnie polsko-bolszewickiej. Na czym polegała operacja?


Obchody 100. rocznicy Bitwy Niemeńskiej w Berżnikach [zdjęcia]

20.09.2020, 18:22

Mieszkańcy Sejneńszczyzny obchodzili w niedzielę 100. rocznicę Bitwy Niemeńskiej. Obchody odbyły się na pograniczu polsko-litewskim w Berżnikach, gdzie stoi pomnik poświęcony ofiarom bitwy.


W Sokółce upamiętniono stulecie bitwy niemeńskiej [zdjęcia]

13.09.2020, 06:00

W Sokółce upamiętniono w niedzielę (13.09) setną rocznicę bitwy niemeńskiej uważanej za drugą - po bitwie warszawskiej - kluczową fazę wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci ofiar tych wydarzeń, odbył się też apel pamięci.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok