Radio Białystok | Wiadomości | Prof. Radziwon: udało się zgromadzić zapas osocza, nie powinno go brakować w terapii chorych na COVID-19

Prof. Radziwon: udało się zgromadzić zapas osocza, nie powinno go brakować w terapii chorych na COVID-19

14.12.2020, 08:36, akt. 15:28

Dzięki licznym apelom w mediach o oddawanie osocza udało się zgromadzić zapas tego składnika krwi i nie powinno go brakować dla tych zakażonych koronawirusem, u których można go zastosować w terapii – ocenił krajowy konsultant w dziedzinie transfuzjologii klinicznej prof. Piotr Radziwon.

prof. Piotr Radziwon, fot. Marcin Mazewski
prof. Piotr Radziwon, fot. Marcin Mazewski

Udało się zgromadzić zapas osocza

Od początku pandemii osoby, które przechorowały COVID-19 i mogą być dawcami osocza, oddały łącznie ok. 13,5 tys. donacji osocza. Wydano do leczenia prawie 17 tys. jednostek tego składnika krwi, co oznacza, że zastosowano je w leczeniu ok. 14 tys. osób zakażonych koronawirusem. Czasem jedna osoba dostaje jedną, dwie lub trzy jednostki osocza.

Dla porównania – 23 listopada było 5,2 tys. donacji (9,5 tys. jednostek osocza), które podano ok. 8 tys. osób.

Udało się już zgromadzić i odbudować zapas osocza 

– powiedział Radziwon. 

Poinformował, że w magazynach stacji krwiodawstwa jest w Polsce ok. 6,5 tys. jednostek osocza.


Osocze od ozdrowieńców może być przechowywane przez 3 lata

Prof. Radziwon, który jest dyrektorem Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, tłumaczył, że zgromadzone osocze od ozdrowieńców może być przechowywane przez trzy lata w temperaturze poniżej minus 25 stopni C.

Jeżeli to osocze nie będzie zużyte teraz, może być spokojnie zastosowane i na jesieni przyszłego roku i na wiosnę, i jeszcze dalej. Dlatego ten zapas – dopóki będziemy wiedzieć, że może być potrzebny – będzie utrzymywany. Nie wiem, czy aż w takim zakresie, ale na pewno tak. Natomiast jeżeli już szczepienia okażą się skuteczne, to będzie można się zastanowić, czy warto jeszcze trzymać to osocze w magazynach, czy wydać je normalnie do lecznictwa 

– powiedział prof. Radziwon.

Radziwon uspokaja, że zgromadzone osocze w żaden sposób nie zostanie zmarnowane, bo jeśli nie będzie używane w terapii zakażonych koronawirusem, zostanie wykorzystane do leczenia innych chorób. Wyjaśnił, że osocze podaje się np. osobom, które krwawią z powodu zaburzeń układu krzepnięcia krwi.

To może być w rozsianym wewnątrznaczyniowym wykrzepianiu, to może być w ciężkich uszkodzeniach wątroby, to mogą być pacjenci, którzy przyjmują leki zmniejszające krzepliwość krwi, a jest potrzeba, żeby szybko odbudować im zdolność krzepnięcia krwi, bo np. muszą być pilnie operowani 

– wyjaśnił prof. Radziwon. 

Osocze podaje się też wtedy, gdy ktoś we własnym osoczu ma tzw. patologiczne składniki.


Nie u każdego chorego na COVID-19 można stosować terapię osoczem

Krwiodawcy już wcześniej wielokrotnie informowali, że nie u każdego chorego na COVID-19 można stosować terapię osoczem, nie jest to także terapia powszechnie potwierdzona badaniami naukowymi, ale stosowana przez lekarzy w określonych sytuacjach. Chodzi o to, że przeciwciała z osocza od osób, które przechorowały COVID-19 (musi być odpowiednia ilość i jakość tych przeciwciał) mogą być podane innym chorym, aby im pomóc w walce z zakażeniem koronawirusem.

Radziwon powiedział, że stacje krwiodawstwa nie mają danych statystycznych od lekarzy na temat skuteczności terapii osoczem. 

Wiemy tylko, że coraz precyzyjniej stosują to osocze, mają więcej doświadczeń 

– dodał.

Prof. Piotr Radziwon poinformował, że w Polsce badania osocza przed podaniem go zakażonym koronawirusem prowadzi się w siedmiu centrach krwiodawstwa w Polsce, na początku robiono to tylko w jednej – w Białymstoku. Dodał, że gdy zapotrzebowanie na osocze zwiększyło się dziesięciokrotnie w porównaniu z tym, co było na początku pandemii, a zapasy osocza były bardzo małe, kilkudniowy czas oczekiwania na wynik badania osocza wydawał się długi. Teraz – zaznaczył, gdy jest zapas osocza, na oznaczenia przeciwciał można czekać z większym spokojem, krwiodawcy mogą pracować spokojnie.

Przy tworzeniu zapasów mamy w magazynie osocze, wydajemy to już przebadane, a to, które pobieramy, będzie spokojnie przebadane w ciągu dwóch, trzech dni i tak samo, pójdzie do magazynu. Mamy sytuację stabilną i spokojną

 – powiedział Radziwon. 

Podkreślił, że można mówić o przygotowaniu na większą falę koronawirusa.

Mam nadzieję, że nie nadejdzie, ale gdyby, to wydaje mi się, że jesteśmy już teraz lepiej przygotowani po tym doświadczeniu jesiennym 

– ocenił prof. Radziwon.

źródło: PAP | red: lma, bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


RCKiK ma budynek w Łomży - to kolejny oddział terenowy w Podlaskiem

11.12.2020, 15:54

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ma swój własny budynek w Łomży.


Osocze - cenna pomoc w walce z koronawirusem

26.11.2020, 09:13

Osocze osób, które pokonały koronawirusa, zawiera cenne przeciwciała, które pomagają w leczeniu chorych na COVID-19. Osocze oddane podczas jednej wizyty może zostać zastosowane nawet u trzech pacjentów, a procedura jego pobrania trwa ok. 30-40 min.


Prof. Radziwon: Ok. 8 tys. osób w Polsce skorzystało z terapii osoczem w leczeniu COVID-19

23.11.2020, 08:10

Około 8 tys. osób w Polsce skorzystało z terapii osoczem w leczeniu COVID-19 – poinformował prof. Piotr Radziwon, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku i krajowy konsultant w dziedzinie transfuzjologii klinicznej.


prof. Piotr Radziwon

19.11.2020, 07:54

Przeciwciała ozdrowieńców są po to, aby zneutralizować wirusa, zanim wyrządzi on poważne szkody w naszym organizmie. Osocze można oddać 28 dni po ustąpieniu objawów - tłumaczył dyrektor RCKiK w Białymstoku prof. Piotr Radziwon.


Wielu mieszkańców Suwalszczyzny oddaje osocze, by pomóc chorym na koronawirusa

17.11.2020, 11:36

Województwo podlaskie jest w krajowej czołówce, jeśli chodzi o pobieranie osocza.


Osocze ozdrowieńców lekiem na COVID-19

10.11.2020, 10:08

Kto może być dawcą osocza? Na czym polega jego uzdrawiające działanie i jakiej liczbie chorych na COVID-19 może pomóc ilość pobrana od jednego ozdrowieńca?


Coraz więcej osób, które przeszły COVID-19 oddaje osocze

28.10.2020, 15:24

Coraz więcej osób w Polsce, które przechorowały COVID-19, oddaje w ostatnich dniach osocze, by pomoc innym chorym – ocenia dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku prof. Piotr Radziwon.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

W Supraślu trwa 10. edycja EKOFORUM, fot. Marcin Gliński
REGION
13.06.2024, 12:07, akt. 12:34

W Supraślu trwa 10. edycja EKOFORUM


źródło: pexels.com
POLICJA
12.06.2024, 15:34, akt. 13.06.2024, 06:52

Nabrany na kryptowaluty stracił 160 tysięcy złotychźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok