Radio Białystok | Wiadomości | Prof. Radziwon: Ok. 8 tys. osób w Polsce skorzystało z terapii osoczem w leczeniu COVID-19

Prof. Radziwon: Ok. 8 tys. osób w Polsce skorzystało z terapii osoczem w leczeniu COVID-19

23.11.2020, 08:10, akt. 08:24

Około 8 tys. osób w Polsce skorzystało z terapii osoczem w leczeniu COVID-19 – poinformował prof. Piotr Radziwon, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku i krajowy konsultant w dziedzinie transfuzjologii klinicznej.

prof. Piotr Radziwon, fot. Marcin Mazewski
prof. Piotr Radziwon, fot. Marcin Mazewski

Zainteresowanie oddaniem osocza, znacznie wzrasta

Z szacunkowych danych wynika, że dotąd osoby, które przechorowały COVID-19, dokonały w Polsce 5,2 tys. donacji osocza, w trakcie których pobrano ponad 9,5 tys. jednostek osocza. Oznacza to, że podano je w terapii około ośmiu tysiącom osób. Nie zawsze jednej osobie podaje się tylko jedną jednostkę osocza.

Białostockie RCKiK koordynuje w Polsce oznaczanie przeciwciał w osoczu od ozdrowieńców z COVID-19. Centrum oznacza próbki osocza z całego kraju, sprawdza, czy dane osocze ma odpowiednią ilość przeciwciał i czy można je zastosować w terapii.

Zainteresowanie oddaniem osocza, by pomóc innym zakażonym koronawirusem, znacznie wzrasta. Apele o oddawanie osocza rozpowszechnia wiele osób i instytucji.

Zdecydowanie zauważyliśmy dużo większe zainteresowanie. Musieliśmy z tego powodu uruchomić dodatkowe linie telefoniczne, jedna linia to było za mało, bo rzeczywiście zainteresowanie było ogromne 

– powiedział prof. Radziwon.

Poinformował, że np. w Białymstoku osocze jest wydawane do terapii na bieżąco. 

Nikt na osocze nie czeka. Owszem, zapasu nie mamy wielkiego, ale przynajmniej na dzień, dwa, trzy on jest. Spokojnie pracujemy i wiemy, że nie zabraknie osocza, jeśli nic nadzwyczajnego się nie wydarzy

 – zaznaczył.

Radziwon podkreśla, że rozmowy telefoniczne, które pracownicy stacji krwiodawstwa prowadzą z ozdrowieńcami, kwalifikując daną osobę do oddania osocza, są długie, bo trzeba ustalić wiele kwestii, ale budujące, bo ozdrowieńcy chcą pomagać innym chorym.

Czego potrzebujemy, aby oddać osocze?

Specjaliści przypominają, że aby oddać osocze, trzeba mieć dowód na to, że było się zakażonym koronawirusem. Tym dowodem może być, jak przypomina Radziwon, dodatni wynik wymazu: wynik testu PCR, wynik testu antygenowego, ale też wynik badania na obecność przeciwciał (można wykonać taki test, by potwierdzić, że byliśmy zakażeni np. bezobjawowo).

Trzeci dowód, taki może najmniej solidny, ale też możliwy, że lekarz rodzinny na podstawie objawów typowych dla COVID-19 założył izolację danej osobie. Nie kwarantannę, lecz izolację 

– powiedział Radziwon. 

Dodał, że takie dane są w systemach i stacje krwiodawstwa mają do nich dostęp.

Dla kogo jest terapia osoczem?

Prof. Piotr Radziwon ocenia, że wciąż wymaga szerszej edukacji społecznej kwestia, dla kogo jest terapia osoczem. Zaznaczył, że wciąż ta metoda nie jest w pełni usankcjonowana, ale jest stosowana na podstawie wyników leczenia, które obserwują lekarze.

Warto powiedzieć, zwłaszcza tym, których bliscy leżą chorzy na COVID-19 i słyszeli, że osocze może być skuteczne i bardzo się tego domagają, że osocze musi również być podane w odpowiedniej fazie tej choroby. Jeżeli osoba jest już zaintubowana, jest w ciężkim stanie, ma uszkodzenia wielonarządowe czy burzę cytokinową, czy jest w stadium trzecim, czwartym choroby, to to nie jest już pora na to, żebyśmy oczekiwali, że osocze będzie bardzo skuteczne. Dlatego że w tym momencie nie jest problemem namnażanie się wirusa, tylko to, co on już spowodował, szkody, które on wyrządził. Osocze powinno być podawane wcześniej, w stadium drugim, zgodnie z zaleceniami lekarzy chorób zakaźnych 

– wyjaśnił Radziwon.

Radziwon: nie ma mowy o jakimkolwiek marnowaniu osocza

Prof. Piotr Radziwon przypomniał także, że nie ma mowy o jakimkolwiek marnowaniu osocza, gdy np. okazuje się, że osocze pobrane od danej osoby ma za mało przeciwciał i nie może być podane innemu choremu na COVID-19. Podkreślił, że będzie ono wtedy mogło być zastosowane do leczenia innych chorób.

Aby usprawnić pobieranie osocza, w najbliższym czasie mają być doposażone w tzw. separatory do oddzielania osocza w trakcie oddawania krwi, zwłaszcza terenowe oddziały stacji krwiodawstwa, które takich urządzeń nie miały. Prof. Radziwon mówi, że brak separatora oznacza, że osoba chętna do oddania osocza, musiała jechać do miasta, w którym taki separator jest. Dodał, że stacje te składały do Ministerstwa Zdrowia wnioski o doposażenie i sprzęt lada dzień ma w centrach być.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


prof. Piotr Radziwon

19.11.2020, 07:54

Przeciwciała ozdrowieńców są po to, aby zneutralizować wirusa, zanim wyrządzi on poważne szkody w naszym organizmie. Osocze można oddać 28 dni po ustąpieniu objawów - tłumaczył dyrektor RCKiK w Białymstoku prof. Piotr Radziwon.


Wielu mieszkańców Suwalszczyzny oddaje osocze, by pomóc chorym na koronawirusa

17.11.2020, 11:36

Województwo podlaskie jest w krajowej czołówce, jeśli chodzi o pobieranie osocza.


Osocze ozdrowieńców lekiem na COVID-19

10.11.2020, 10:08

Kto może być dawcą osocza? Na czym polega jego uzdrawiające działanie i jakiej liczbie chorych na COVID-19 może pomóc ilość pobrana od jednego ozdrowieńca?


Centra krwiodawstwa apelują do ozdrowieńców, by oddawali osocze

4.11.2020, 08:14

Centra krwiodawstwa wciąż apelują do osób, które wyzdrowiały po zakażeniu koronawirusem, aby podzieliły się swoim osoczem.


Coraz więcej osób, które przeszły COVID-19 oddaje osocze

28.10.2020, 15:24

Coraz więcej osób w Polsce, które przechorowały COVID-19, oddaje w ostatnich dniach osocze, by pomoc innym chorym – ocenia dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku prof. Piotr Radziwon.


Apel RCKiK do ozdrowieńców COVID-19: potrzebne jest wasze osocze!

27.10.2020, 07:09

Pokonali koronawirusa - teraz mogą wesprzeć w tej walce innych pacjentów. Osocze tzw. ozdrowieńców to coraz powszechniej stosowana metoda w leczeniu zakażonych wirusem, którzy są w stanie ciężkim.


Ich osocze jest bezcenne, jednak do białostockiej stacji krwiodawstwa zgłaszają się tylko nieliczne osoby, które wyzdrowiały z Covid-19

8.10.2020, 07:03

Terapia osoczem ozdrowieńców jest coraz częściej stosowana w leczeniu zakażonych koronawirusem. Jednak obecnie do białostockiej stacji krwiodawstwa zgłaszają się tylko nieliczne osoby, które pokonały chorobę. Podobna sytuacja jest w całym kraju.


O oddawanie krwi apelują stacje krwiodawstwa - zagrożone mogą być planowe zabiegi

16.07.2020, 13:00

Sytuacja robi się dramatyczna. W magazynach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku zaczyna brakować krwi.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

źródło: stock.adobe.com
REGION
15.05.2021, 08:07, akt. 08:12

Promy na Bugu wznawiają kursowanie
Dwie osoby zostały ranne w wypadku do którego doszło za Kupiskami koło Łomży, fot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
14.05.2021, 11:38, akt. 11:45

Wypadek k. Łomży - dwie osoby ranne

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok