Radio Białystok | Wiadomości | Obowiązuje zakaz lotów z Wielkiej Brytanii do Polski

Obowiązuje zakaz lotów z Wielkiej Brytanii do Polski

autor: Andrzej Bajguz

21.12.2020, 08:05, akt. 22.12.2020, 08:05

Od północy 22 grudnia obowiązuje zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych m.in. na terytorium Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Zakaz został wprowadzony przez polskie władze po wykryciu na Wyspach nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Polska zawiesiła połączenia lotnicze z Wielką Brytanią

- Ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek. Decyzja związana jest z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa - napisał w nocy z niedzieli na poniedziałek rzecznik rządu.W niedzielę Holandia i Belgia poinformowały, że zawiesiły połączenia lotnicze z Wielką Brytanią w związku z nowym wariantem koronawirusa wykrytym w tym kraju. Analogiczne kroki zapowiedziały Włochy i Austria, ograniczenia rozważają także Niemcy. Hiszpania wezwała do ogólnoeuropejskich działań.

Wykryto nową odmianę koronawirusa

O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 poinformował 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Przekazał wówczas, że odnotowano ponad 6 tys. zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii. Hancock dodał, że nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej niż znana dotychczas odmiana, ale nie wydaje się, by powodował poważniejszy przebieg choroby i nie miał zareagować na opracowane już szczepionki przeciwko Covid-19.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), oprócz zakażeń w Wielkiej Brytanii, dziewięć infekcji nowym wariantem koronawirusa potwierdzono w Danii, a pojedyncze przypadki również w Holandii i Australii.

Niedzielski: Testy dla osób, które w ostatnich dniach przybyły z Wielkiej Brytanii

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na Twitterze, że wydał dyspozycje Inspekcji Sanitarnej, by od poniedziałku wykonywać testy na koronawirusa każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wielkiej Brytanii.

- Przed chwilą wydałem dyspozycje @GIS_gov, aby od jutra wykonywać testy każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wlk Brytanii. Proszę kontaktować się z lokalnym sanepidem - napisał minister zdrowia.Sprawą nowej odmiany koronawirusa w Wielkiej Brytanii w poniedziałek (21.12) ma zająć się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Zespół ma się zebrać o godz. 10.00 - podał rzecznik rządu.

Na lotnisku Heathrow panuje nerwowa atmosfera 

Białostoczanka Natalia Sokołowska, która pracuje na londyńskim lotnisku Heathrow mówi, że po decyzji o zawieszeniu lotów panuje tam nerwowa atmosfera: 


Przychodzimy do pracy o 6 rano tylko żeby dowiedzieć się, że większość lotów jest odwołanych. Większość krajów zabrania ludziom podróży z Anglii, jest bardzo nerwowo. Pasażerowie są zestresowani - mówi Natalia Sokołowska. 


Natalia Sokołowska zwraca też uwagę, że wielu Polaków mieszkających w Anglii już wcześniej założyło, że w tym roku świąt w rodzinnym kraju nie spędzi: 


Myślę, że jeżeli ktoś chciał spędzić święta w Polsce to był świadomy tego, że będzie musiał przechodzić kwarantannę i w Polsce po przylocie, i w Anglii po powrocie. To są co najmniej 4 tygodnie wyjęte z kalendarza, nie mówiąc o samym świętowaniu, narażaniu bliskich na chorobę. Także myślę, że niewiele osób zdecydowało się w tym roku polecieć do Polski na święta. Smutno, co roku jest smutno jak nie mogę wrócić na święta. Wideorozmowy, messenger na pewno będą w ruchu. Nie jest to coś, co chciałabym robić, ale jest to lepsze, niż nic - dodaje Natalia Sokołowska.

źródło: PAP | red: lma, bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przywódcy Francji i Niemiec oraz szefowie instytucji UE rozmawiali o nowej odmianie koronawirusa

20.12.2020, 21:13

Nowy wariant koronawirusa, który szerzy się w Wielkiej Brytanii, był tematem niedzielnych konsultacji między prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem.


WHO wzywa do zaostrzenia kontroli wz. z nowym wariantem koronawirusa

20.12.2020, 16:48

Światowa Organizacja Zdrowia wezwała w niedzielę (20.12) kraje Europy do zaostrzenia kontroli z powodu pojawienia się w Wielkiej Brytanii nowego wariantu koronawirusa. Poza Wielką Brytanią przypadki zakażeń nową odmianą SARS-CoV-2 wykryto m.in. w Danii i Holandii.


Brytyjski rząd: wykryliśmy nowy wariant koronawirusa

14.12.2020, 18:33

Wykryto nowy wariant koronawirusa w Zjednoczonym Królestwie. Brytyjski minister zdrowia poinformował, że zidentyfikowana przez lekarzy i naukowców wersja rozprzestrzenia się szybciej, niż poprzednie.


Większość Brytyjczyków nie wjedzie do UE z powodu restrykcji epidemicznych

10.12.2020, 16:40

Większość Brytyjczyków nie będzie mogła wjechać po 1 stycznia do państw Unii Europejskiej, gdyż po zakończeniu okresu przejściowego Wielka Brytania nie będzie objęta regulacjami dotyczącymi podróżowania w czasie pandemii COVID-19 - podał w czwartek (10.12) "Financial Times".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłośćJerzy Maksymiuk, fot.: Sylwia Krassowska
KULTURA
9.04.2021, 10:02, akt. 13:05

Jerzy Maksymiuk kończy 85 lat

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok